Azərbaycan Respublikasının İnsan Hüquqları üzrə Müvəkkilinin (Ombudsmanın) Ermənistan silahlı qüvvələrinin Azərbaycanın Gəncə şəhərini ikinci dəfə ağır artilleriya qurğularından atəşə tutması nəticəsində insan tələfatı və dağıntıların baş verməsinin ildönümü ilə bağlı Bəyanatı
11-10-2021 3769 dəfə oxunub
2020-ci il oktyabrın 11-də gecə saat 2 radələrində Ermənistan silahlı qüvvələri Azərbaycanın hərbi əməliyyatların aparıldığı bölgədən uzaqda yerləşən Gəncə şəhərinin mərkəzi hissəsində yerləşən çoxmənzilli yaşayış binalarını qadağan olunmuş, hədəfi seçə bilməyən silahlardan hesab edilən "Scud-B" ballistik raket sistemindən ikinci dəfə atəşə tutmuşdur. Nəticədə uşaq, qadın, ahıllar da daxil olmaqla, onlarla insan həlak olmuş və yaralanmış, çoxsaylı mülki infrastruktur obyektlərinə ciddi ziyan dəymişdir.
Ermənistan məqsədli şəkildə mülki əhalini hədəf seçməklə beynəlxalq humanitar hüquq normalarını, xüsusilə də IV Cenevrə Konvensiyasının, "Silahlı münaqişə zamanı mədəni sərvətlərin mühafizəsi haqqında" Haaqa Konvensiyasının müddəalarını, eyni zamanda, 2020-ci il 10 oktyabr tarixində elan edilmiş humanitar atəşkəs rejimini kobud şəkildə pozmuşdur.
Ombudsman olaraq Gəncə şəhərinin mülki obyektlərinin Ermənistan silahlı qüvvələri tərəfindən mütəmadi şəkildə atəşə məruz qalması, çoxsaylı insan tələfatı, insan hüquq və azadlıqlarının kütləvi şəkildə pozulması faktları ilə bağlı dərhal nüfuzlu beynəlxalq təşkilatlara və dünya ictimaiyyətinə müraciət ünvanlanmışam.
Eyni zamanda, tərəfimdən Gəncə şəhərində növbəti faktaraşdırıcı missiya həyata keçirilmiş, Ermənistanın növbəti hərbi hücumu zamanı həlak olmuş, yaralanmış, dağıntılardan zərər çəkmiş şəxslərin pozulmuş hüquqlarına dair faktlar yerində araşdırılmış və müvafiq hesabat beynəlxalq təşkilatlara təqdim edilmişdir.
Beynəlxalq təşkilatlara ünvanlandığımız etiraz bəyanatlarında və faktaraşdırıcı missiya hesabatlarında təkzibolunmaz sübutlar əks olunmuşdur. Buna baxmayaraq, hərbi əməliyyatlar zamanı törədilmiş bu kimi insan hüquq və azadlıqlarının kütləvi şəkildə pozulması faktlarına hələ də beynəlxalq hüquqi qiymət verilməmişdir.
Gəncə şəhərinin ikinci dəfə ağır artilleriya qurğularından atəşə tutulması nəticəsində insan tələfatı və dağıntıların baş verməsinin birinci ildönümü ilə əlaqədar bir daha beynəlxalq ictimaiyyətə səslənir, beynəlxalq humanitar hüququn norma və prinsiplərinin Ermənistan tərəfindən kobud şəkildə pozulması faktlarına beynəlxalq hüquqi qiymətin verilməsinə və bu cinayət əməllərinə görə məsuliyyət daşıyan Ermənistan hərbi-siyasi rəhbərliyinə qarşı müvafiq cəza tədbirlərinin görülməsinə çağırıram.

STATEMENT by the Commissioner for Human Rights (Ombudsman) of the Republic of Azerbaijan on the anniversary of human casualties and destructions as a result of the next shelling of the Azerbaijani city of Ganja by the armed forces of Armenia
11-10-2021 3771 dəfə oxunub
On October 11, 2020, at around 2 a.m., the armed forces of Armenia using the prohibited Scud-B ballistic missile system, which is considered an indiscriminate weapon, once again fired on apartment buildings in the central part of the Azerbaijani city of Ganja, located far from the zone of active hostilities. As a result, dozens of people, including children, women, and the elderly, were killed and injured, and numerous civilian infrastructure facilities were severely damaged.
Deliberate targeting by Armenia of civilian population grossly violates international humanitarian law, in particular, the provisions of the IV Geneva Convention and the Hague Convention for the Protection of Cultural Property in the Event of Armed Conflict, as well as the humanitarian ceasefire declared on October 10, 2020.
As the Ombudsman, I immediately appealed to influential international organizations and the world community regarding the regular shelling of civilian facilities in Ganja by the armed forces of Armenia, also numerous casualties, and mass violations of human rights and freedoms.
At the same time, I have conducted another fact-finding mission in Ganja city, investigated the facts of violations of the rights of people killed, wounded and subjected to sufferings as a result of damages during the next military attack by Armenia, and submitted a report to international organizations.
Our statements of protest addressed to international organizations and fact-finding mission reports contain undeniable pieces of evidence. However, such facts of mass violations of human rights and freedoms during military operations have not yet been assessed by international law.
In connection with the first anniversary of the loss of life and destruction as a result of the shelling of the city of Ganja by heavy artillery, I once again call on the world community to give an international legal assessment to the facts of gross violations of the norms and principles of international humanitarian law by Armenia and to take appropriate punitive measures against the Armenian military-political leadership responsible for these acts of crime.