Azərbaycan Respublikasının İnsan Hüquqları üzrə Müvəkkilinin (Ombudsmanın) Ermənistan silahlı qüvvələrinin Azərbaycanın Gəncə şəhəri və digər ərazilərini atəşə tutması nəticəsində insan tələfatı və dağıntıların baş verməsinin ildönümü ilə bağlı Bəyanatı
04-10-2021 3881 dəfə oxunub
Dünya ictimaiyyətinə məlumdur ki, 2020-ci il 27 sentyabr tarixindən başlayaraq Ermənistan silahlı qüvvələri atəşkəs rejimini və beynəlxalq hüquq normalarını kobud şəkildə pozaraq Azərbaycana qarşı növbəti dəfə işğalçılıq siyasəti həyata keçirmək niyyəti ilə mülki əhalinin sıx məskunlaşdığı yaşayış məntəqələrini və sosial obyektləri ağır artilleriya qurğularından, aviasiyadan və xüsusi raket sistemlərindən istifadə etməklə intensiv şəkildə atəşə tutmuş, nəticədə günahsız insanlar qətlə yetirilmişdir. Ötən ilin bu günü - 04.10.2020-ci il tarixində səhər saatlarından başlayaraq Ermənistan silahlı qüvvələri münaqişə zonasından kənarda yerləşən, Azərbaycanın ikinci böyük şəhəri, qədim tarixə malik, çoxsaylı mədəniyyət obyektləri olan, turizm mərkəzi və əhalinin sıx məskunlaşdığı Gəncə şəhərinə qadağan olunmuş silahlardan istifadə etməklə raket zərbələri endirmişdir.
Həmin gün Ermənistan tərəfindən Cənubi Qafqazın ən böyük su elektrik stansiyası və su anbarının yerləşdiyi Mingəçevir şəhəri də raketlərlə hədəfə alınmışdır. Hərbi əməliyyatların aparıldığı bölgədən çox uzaq məsafədə yerləşən Xızı və Abşeron da eyni gündə Ermənistan tərəfindən hədəf seçilmişdir.
Ermənistan silahlı qüvvələri, həmçinin qəsdən və hədəflənmiş şəkildə Beyləqan və Tərtər şəhərlərini, Füzuli rayonunun Horadiz şəhərini, Bərdə, Ağdam, Ağcabədi, Cəbrayıl, habelə mülki əhalinin sıx məskunlaşdığı digər yaşayış məntəqələrini də ağır artilleriya və raketlərdən istifadə etməklə atəşə tutmuşdur.
Nəticədə dinc əhali arasında çoxsaylı ölən və yaralananlar olmuş, mülki evlərə, tarixi və mədəni abidələrə, inzibati binalara və digər sosial obyektlərə ciddi ziyan dəymişdir.
Tərəfimizdən həmin hücumlardan sonra yerində araşdırmalar aparılmış, əldə edilmiş nəticələr sənədləşdirilərək hesabat formasında beynəlxalq ictimaiyyətə ünvanlanmışdır.
Beynəlxalq humanitar hüquq normaları hərbi əməliyyatların gedişində kombatantlar və mülki şəxslərin, hərbi və mülki obyektlərin aydın şəkildə fərqləndirilməsini tələb etdiyi halda, Ermənistan növbəti dəfə beynəlxalq hüquqa hörmətsizlik nümayiş etdirərək müharibə cinayətlərinə yol vermişdir.
Təəssüflə qeyd etmək istərdim ki, BMT Nizamnaməsini, beynəlxalq hüququn norma və prinsiplərini, beynəlxalq humanitar hüquq normalarını, Cenevrə Konvensiyalarının, xüsusilə “Müharibə zamanı mülki əhalinin müdafiəsi haqqında” 1949-cu il 12 avqust tarixli Konvensiyanın, “Silahlı münaqişə zamanı mədəni sərvətlərin mühafizəsi haqqında” 1954-cü il 14 may tarixli Haaqa Konvensiyasının və insan hüquqları sahəsində digər sənədlərin müddəalarını kobud şəkildə pozmaqla müharibə cinayətləri törətmiş Ermənistanın hərbi-siyasi rəhbərliyi hələ də ədalət mühakiməsi qarşısında cavab verməmiş, ağır cinayət əməllərinə görə məsuliyyətə cəlb edilməmişdir.
Təcavüzkar Ermənistanın törətmiş olduğu müharibə cinayətlərinin qarşısının alınması və cinayət törətmiş şəxslərin cəzalandırılması istiqamətində nüfuzlu beynəlxalq təşkilatlar, beynəlxalq məhkəmələr tərəfindən ciddi tədbirlərin görülməməsi həmin şəxslərin insanlıq əleyhinə yeni cinayət əməlləri törətməsinə zəmin yaratmışdır.
Çoxsaylı insan tələfatı ilə nəticələnən və yalnız Azərbaycan xalqı üçün deyil, bəşəriyyət üçün faciəvi hadisələrin ildönümü ərəfəsində bir daha dünya ictimaiyyətinə, beynəlxalq təşkilatlara müraciət edərək, beynəlxalq hüquq və beynəlxalq humanitar hüquq normalarının kobud şəkildə pozulması ilə müşayiət olunan və mülki əhalinin qətlə yetirilməsi ilə nəticələnən müharibə cinayətlərini qəti şəkildə qınamağa və Ermənistanın hərbi-siyasi rəhbərliyinin hüquqi məsuliyyətə cəlb edilməsi istiqamətində qətiyyətli addımlar atmağa çağırıram.

STATEMENT by the Commissioner for Human Rights (Ombudsman) of the Republic of Azerbaijan on the anniversary of casualties and destructions caused by the shelling of Ganja city and other areas of Azerbaijan by the armed forces of Armenia
04-10-2021 3883 dəfə oxunub
The world community is well aware of severe violations of the ceasefire and international humanitarian law (IHL) committed by the Armenian armed forces since 27 September of 2020, which intensively fired densely populated civilian settlements and social objects by using heavy artillery mounts, aviation, and specific rocket systems in order to realize another of their occupant policy against Azerbaijan, as a result of which innocent people were killed.
On this day, that is, on 4 October 2020, starting from early hours the armed forces of Armenia attacked from the prohibited munitions the city of Ganja, the second largest and densely populated city located far from the conflict zone, which is also a tourist center with ancient history and cultural objects.
On this day, Mingachevir city, where the largest hydroelectric power station and water reservoir in the South Caucasus are located, was also targeted by Armenia. On the same day, Khyzy and Absheron, which were located far away from the area of active hostilities, were also chosen by Armenia as a target.
The Armenian armed forces deliberately and in a targeted manner shelled the populous settlements in Beylagan, Tartar cities, Horadiz city of Fuzuli, Barda, Aghdam, Aghjabedi, Jabrayil, and other densely populated civilian objects from the heavy artillery and missiles.
As a consequence, there were many killed and wounded among the peaceful population; civilian objects, historic monuments and cultural property, administrative buildings, and other social objects were heavily damaged.
After those attacks, we conducted on-site investigations and the findings have been documented and addressed to the international community as a report.
Armenia perpetrated war crimes, once again, showing disrespect for international law, while IHL requires distinguishing between combatants and civilians, civilian objects, and military objectives during the hostilities.
Unfortunately, I would like to note that the military-political leadership of Armenia, which committed war crimes in gross violation of the norms and principles of international law, including provisions of the UN Charter, as well as the IHL norms, including the Geneva Conventions, in particular the Convention Relative to the Protection of Civilian Persons in Time of War of 12 August 1949, Hague Convention for the Protection of Cultural Property in the Event of Armed Conflict of May 14, 1954, and other documents on human rights, has not yet been held accountable and prosecuted for serious crimes.
The lack of serious measures to prevent the war crimes committed by aggressor Armenia and to punish the perpetrators by influential international organizations and international courts has led to the commission of new crimes against humanity.
On the eve of the anniversary of those events, which resulted in numerous casualties and are tragic not only for the people of Azerbaijan but also for humanity, once again appealing to the world community and international organizations, I call on them to strongly condemn war crimes accompanied by gross violations of international law, as well as of IHL and resulted in the killing of civilians, and to push for decisive steps to bring the Armenian military-political leadership to justice.