Azərbaycan Respublikasının İnsan Hüquqları üzrə Müvəkkilinin (Ombudsmanın) Ermənistan silahlı qüvvələri tərəfindən Bakı-Tbilisi-Ceyhan əsas ixrac neft boru kəmərinin kaset tipli raketlərlə atəşə tutulmasının ildönümü ilə bağlı Bəyanatı
06-10-2021 1364 dəfə oxunub
Dünya ictimaiyyətinə dəfələrlə bəyan edildiyi kimi, Ermənistan silahlı qüvvələri 2020-ci ilin 27 sentyabr tarixindən başlayaraq beynəlxalq səviyyədə qadağan edilmiş silahlardan, o cümlədən əməliyyat-taktiki ballistik raket kompleksindən istifadə etməklə Azərbaycanın cəbhə bölgəsindən uzaq məsafədə yerləşən yaşayış məntəqələrini qəsdən intensiv şəkildə atəşə tutmaqla kifayətlənməmiş, region üçün ciddi ekoloji fəsadlara səbəb ola biləcək və eyni zamanda region dövlətləri və ümumilikdə Avropanın enerji təhlükəsizliyinə yönəlik qəsd əməlləri törətməklə müharibə cinayətlərini davam etdirmişdir.
Ermənistan silahlı qüvvələri ötən ilin bu günü - 06 oktyabr 2020-ci il tarixində gecə saat 23 radələrindən başlayaraq hərbi əməliyyatların aparıldığı bölgədən uzaqda yerləşən Yevlax rayonunun ərazisindəki Bakı-Tbilisi-Ceyhan əsas ixrac neft boru kəmərini də kaset tipli raketlərlə atəşə tutmuşdur.
Azərbaycan, Gürcüstan, Türkiyə, bütövlükdə bölgə, eləcə də Avropa və dünya dövlətləri üçün həm iqtisadi-siyasi baxımdan, həm də enerji təhlükəsizliyi cəhətdən çox böyük strateji əhəmiyyətə malik olan həmin boru kəmərinin 10 metrliyinə düşmüş 300-dən çox kaset tipli bombanın qəlpələrinin ətrafa yayılması mülki əhalinin həyat və sağlamlığı üçün ciddi təhlükə yaratmışdır.
Bununla əlaqədar Ermənistan tərəfindən törədilən həmin müharibə cinayətinə sərt şəkildə reaksiya verilməsi, region və Avropanın enerji təhlükəsizliyinə təsir edəcək, o cümlədən ciddi ekoloji fəsadların baş verməsinə səbəb ola biləcək bu kimi cinayətkar əməllərin dayandırılması üzrə təcili tədbirlərin görülməsi məqsədilə tərəfimdən dünya ictimaiyyətinə və beynəlxalq təşkilatlara müraciətlər ünvanlanmışdır.
Lakin təəssüflər olsun ki, Ermənistan tərəfindən törədilən digər çoxsaylı müharibə cinayətləri kimi bu cinayət faktı ilə bağlı da beynəlxalq səviyyədə heç bir təsirli tədbirin görülməsini müşahidə etmədik. Halbuki beynəlxalq əhəmiyyətə malik neft boru kəmərinin qadağan olunmuş silahlarla atəşə tutulması ilə törədilmiş həmin müharibə cinayəti yalnız Azərbaycana qarşı deyil, bütünlükdə region və Avropa dövlətlərinə yönəlməklə, qlobal enerji təklükəsizliyinə zərbə vurmaq və region üçün ciddi ekoloji fəsadlar törətmək məqsədi daşımışdır.
Bakı-Tbilisi-Ceyhan əsas ixrac neft boru kəmərinin kaset bombalarla atəşə tutulmasının birinci ildönümü ilə əlaqədar bir daha dünya ictimaiyyətinə, beynəlxalq təşkilatlara müraciət edərək, beynəlxalq hüquq və beynəlxalq humanitar hüquq normalarını kobud şəkildə pozmaqla mülki əhalinin qətlə yetirilməsi ilə nəticələnən çoxsaylı müharibə cinayətləri törətmiş Ermənistana qarşı müvafiq sanksiyaların tətbiq edilməsi, bu cinayətlərin törədilməsində bilavasitə iştirak etmiş həmin dövlətin siyasi-hərbi rəhbərliyində təmsil olunan şəxslərin məsuliyyətə cəlb edilərək cəzalandırılması istiqamətində qətiyyətli, ədalətli addımlar atmağa çağırıram.

STATEMENT by the Commissioner for Human Rights (Ombudsman) of the Republic of Azerbaijan on the 1st Anniversary of Cluster Bomb Attacks on Baku-Tbilisi-Ceyhan Main Export Oil Pipeline launched by the armed forces of Armenia
06-10-2021 1286 dəfə oxunub
As it has been repeatedly reported to the global community, starting from 27 September of 2020, the armed forces of Armenia did not suffice to deliberately and intensively attack civilian areas in Azerbaijan located far from the conflict zone through the use of internationally banned munitions, including operational-tactical missile complexes, as well as continued its war crimes by committing atrocities, which may lead to serious environmental damages in the region and energy security of Europe.
A year ago, on 6 October 2020, starting around 23 p.m., Baku-Tbilisi-Ceyhan Main Export Oil Pipeline in Yevlakh district, located far away from the area of active hostilities, came under cluster munition fires by the Armenian armed forces.
Scattering of fragments of over 300 cluster munitions which fell into 10 meters from that oil pipeline, which is of great strategic importance, both economically and politically, and in terms of energy security for the entire region, including Azerbaijan, Georgia, and Turkey, also for Europe and the world countries, posed serious threats to the life and health of the civilian population.
In this regard, I have sent public appeals to the world community and international organizations for harshly responding to war crimes committed by Armenia and taking immediate actions to deter such criminals acts that may have serious effects on the energy security of Europe and emerging ecological atrocities.
However, unfortunately, we had not seen any effective actions taken at the international level in response to such a wrongful act as many other war crimes perpetrated by Armenia. Nevertheless, the war crime committed by firing the oil pipeline of international significance with prohibited weaponry targeted not against the State of Azerbaijan, but also the regional and European States as a whole, tempted to undermine global energy security and cause serious environmental consequences for the region.
On the first anniversary of the cluster bomb firing of the Baku-Tbilisi-Ceyhan Main Export Oil Pipeline, once again appealing to the world community and international organizations, I call for the imposition of appropriate sanctions on Armenia, which committed numerous war crimes resulting in the killing of civilians in gross violation of international law and international humanitarian law and taking decisive and fair steps to bring to justice all those responsible for the political and military leadership of that State, who were directly involved in the commission of these crimes.