Ombudsman Aparatının kollektivi Zəfər Günü ərəfəsində şəhidlərin xatirəsini anıb
8 Noyabr - Zəfər Günü ərəfəsində Azərbaycan Respublikasının İnsan Hüquqları üzrə Müvəkkili (Ombudsman) Aparatı tərəfindən tədbirlər təşkil edilib.
Əvvəlcə bu münasibətlə Ombudsman Aparatında tədbir keçirilib, şəhidlərimizin əziz xatirəsi bir dəqiqəlik sükutla yad edilib. Çıxış edən Ombudsman Səbinə Əliyeva ilk dəfə qeyd edilən Zəfər Günü münasibətilə kollektivi təbrik edib, uzun illər həsrətlə gözlənilmiş bu tarixi hadisənin təqvimdə çox xüsusi yer tutduğunu bildirib. Ombudsman çıxışında ölkəmizin Zəfərə gedən tarixi yolu barədə danışıb, şəhid ailələrinə, o cümlədən onları yetişdirən valideynlərə və müharibədən sonra dünyaya gəlmiş şəhid övladlarına daim hörmət və qayğı ilə yanaşılmasının vacibliyini vurğulayıb. Tədbir zamanı Aparatın Vətən müharibəsində iştirak etmiş qazi əməkdaşına xatirə hədiyyəsi təqdim edilib.
Sonra Ombudsman və Aparatın kollektivi  II Fəxri xiyabanı ziyarət edərək, İkinci Qarabağ müharibəsi və Tovuz döyüşləri zamanı həlak olmuş qəhrəman şəhidlərimizin xatirəsini ehtiramla yad ediblər. S.Əliyeva həmin mərasimdə iştirak edən məktəblilərin səsləndirdiyi şeirləri dinləyib, onlara vətənpərvər gənclər kimiyetişmələri və bu tarixi gələcək nəsillərə ötürmələri ilə bağlı tövsiyələr verib.
Daha sonra Ombudsman Aparatının kollektivi “YAŞAT” Fondunun təşkilatçılığı ilə keçirilən, Vətən müharibəsində qazanılmış qələbəyə həsr olunmuş Zəfər Yarmarkasına da baş çəkib.
Vətənimizin azadlığı və ərazi bütövlüyü uğrunda həlak olmuş bütün şəhidlərimizə Allahdan rəhmət diləyir, qazilərimizə şəfa arzu edirik!

Ombudsman Office commemorated the martyrs on the eve of the Victory Day
The Office of the Commissioner for Human Rights (Ombudsman) of the Republic of Azerbaijan organized different events on the eve of 8 November – Victory Day.
The martyrs were commemorated with a minute of silence during an event initially held at the Ombudsman Office. During her speech, the Ombudsman congratulated the staff upon the first Victory Day and said that this long-awaited historical event has a very special place in the calendar. Furthermore, she briefed the historical path of our country leading to victory, emphasizing the importance of constant respect and care for the families of martyrs, including their parents and children born after the war. During the event, a memorial gift was also presented to a staff member, who is a veteran of the Patriotic War.
Afterward, the Ombudsman and her staff visited II Alley of Honor and paid tribute to the memory of our hero martyrs who fell during the Second Karabakh War and Tovuz battles. Ms. Aliyeva listened to the poems recited by the schoolchildren participating in the ceremony there and gave them recommendations on how to grow up as patriotic youth and pass this history on to future generations.
Later, the staff of the Ombudsman Office visited the charity-based “Victory Fair” organized by the “YASHAT” Foundation, dedicated to the victory in the Patriotic War.
We pray God to bless all our martyrs who had fallen for the freedom and territorial integrity of our homeland, and we wish healing to our veterans!