Azərbaycan Respublikasının İnsan Hüquqları üzrə Müvəkkilinin (Ombudsmanın) 6 Noyabr - Müharibə və Silahlı Münaqişələr Zamanı Ətraf Mühitin İstismarının Qarşısının Alınması Beynəlxalq Günü ilə bağlı Bəyanatı
06-11-2021 1386 dəfə oxunub
Ermənistanın hərbi təcavüzü nəticəsində Azərbaycan Respublikasının təbiətinə, bioloji müxtəlifliyinə, flora və faunasına, su mənbələrinə, ümumilikdə işğal altında olmuş ərazilərin ekologiyasına, regionun ekosisteminə ciddi ziyan vurulmaqla beynəlxalq ekoloji cinayətlər (ekosid) törədilmişdir.
Ermənistan Azərbaycana qarşı həyata keçirdiyi hərbi təcavüz və işğal zamanı mülki əhali ilə yanaşı, flora və faunanın, ətraf mühitin bioloji müxtəlifliyinin nümunələrini də hədəf seçmişdir. 30 ilə yaxın işğal müddətində ölkəmizin ekoloji sistemi məqsədli olaraq məhv edilmişdir.
Ermənistan Respublikası tərəfdar çıxdığı “Ətraf mühitə istənilən hərbi və ya düşməncəsinə təsir vasitələrindən istifadənin qadağan edilməsi haqqında” 1976-cı il tarixli Konvensiya, “Təhlükəli tullantıların sərhədlərarası daşınmasına və kənarlaşdırılmasına nəzarət haqqında” 1989-cu il tarixli Bazel Konvensiyası, “Sənaye qəzalarının transsərhəd təsiri haqqında” 1992-ci il tarixli Konvensiya və digər beynəlxalq müqavilələr üzrə öhdəliklərinə məqsədli şəkildə əməl etmir. Təsadüfi deyildir ki, Ermənistan “Transsərhəd su axınlarının və beynəlxalq göllərin mühafizəsi və istifadəsinə dair” 1992-ci il tarixli Konvensiyanı ratifikasiya etməkdən də qərəzli şəkildə yayınır.
BMT Baş Assambleyası tərəfindən 2006-cı ildə qəbul edilmiş “Azərbaycanın işğal olunmuş ərazilərində vəziyyət” adlı Qətnamədə işğal altında olan Azərbaycan torpaqlarında törədilmiş yanğınların regionun ekoloji təhlükəsizliyinə təsirinin qiymətləndirilməsi məsələsi qaldırılmış, 2016-cı ildə Avropa Şurası Parlament Assambleyası tərəfindən qəbul olunmuş Azərbaycanın sərhədyanı rayonlarının sakinlərinin qəsdən sudan məhrum edilməsi ilə bağlı 2085 nömrəli qətnamədə Ermənistan silahlı qüvvələrinin sözügedən regiondan dərhal çıxarılması, müstəqil mühəndis və hidroloqlar tərəfindən yerində təhqiqat aparılmasının təmin edilməsi tələb olunmuşdur.
Göstərilən faktlar Ermənistanın Azərbaycana qarşı işğal və ekoloji terror siyasəti nəticəsində ölkəmizin su ehtiyatlarına, flora və faunasına ciddi zərər vurulduğunu sübut edir. Azərbaycanın işğal altında olan ərazilərində uzun illər ərzində meşələr qırılmış, yanğınlar törədilərək meşə fondu məhv edilmiş, Azərbaycanın və regionun ekosisteminə hələ uzun müddət bərpa edilməsi mümkün olmayacaq ziyan vurulmuşdur. İşğal illərində xüsusilə otlaq, biçənək və meşələrin yandırılması, qanunsuz ov etmə halları ərazidə yaşayan canlıların məhv olmasına və ya ərazidən miqrasiya etməsinə səbəb olmuşdur.
İşğal dövründə Azərbaycan Respublikasının təbii sərvətləri talanmış, heç bir ekoloji norma gözlənilmədən qanunsuz şəkildə istehsal sahələri yaradılmaqla istismar edilmişdir.
2020-ci il noyabrın 10-da imzalanmış və müharibəyə son qoymuş üçtərəfli Bəyanata əsasən, azad edilən rayon və şəhərlərimizi tərk edərkən ermənilər tərəfindən törədilmiş yanğınlar və dağıntılar, ekologiyanın məhvinə yönəldilmiş siyasət region üçün mühüm təhlükə mənbəyi olmaqla ciddi narahatlıq doğurmuşdur.
Eyni zamanda, uzun illər ərzində işğal altında olan ərazilərdən axan çaylar Ermənistan tərəfindən müxtəlif mənşəli tullantılar və çirkab suları ilə çirkləndirilmişdir. Ermənistanın hərbi-siyasi rəhbərliyi su resurslarından siyasi təsir və ya təzyiq aləti kimi istifadə etmişdir. Ermənistan ərazisində yerləşən Qacaran mis-molibden, Qafan mis filizsaflaşdırma kombinatlarının kimyəvi çirkli suları və Qafan, Qacaran şəhərlərinin, habelə kəndlərin, xəstəxanaların, kənd təsərrüfatı obyektlərinin bioloji çirkli suları təmizlənmədən (zərərsizləşdirilmədən) birbaşa Oxçuçaya buraxılır ki, bu da çay hövzəsini “Ölü zonaya” çevirmişdir.
Bu baxımdan 6 Noyabr - Müharibə və Silahlı Münaqişələr Zamanı Ətraf Mühitin İstismarının Qarşısının Alınması Beynəlxalq Günü ərəfəsində beynəlxalq qurumlara, o cümlədən ekologiya və ətraf mühitin mühafizəsi sahəsində fəaliyyət göstərən beynəlxalq və regional təşkilatlara müraciət edərək, Ermənistan tərəfindən törədilmiş ekoloji terrorun nəticələrinin aradan qaldırılmasına dəstək verməyə, həmin ekoloji cinayətləri törətmiş şəxslərin beynəlxalq hüquqi məsuliyyətə cəlb edilməsi istiqamətində tədbirlər görməyə çağırıram.

Statement by the Commissioner for Human Rights (Ombudsman) of the Republic of Azerbaijan concerning 6 November - International Day for Preventing the Exploitation of the Environment in War and Armed Conflicts
06-11-2021 1308 dəfə oxunub
As a result of Armenia’s military aggression, international environmental crimes (ecocide) have been committed by seriously damaging the nature, biological diversity, flora and fauna, water resources, in general, the ecology of the formerly occupied territories of Azerbaijan, and ecosystem of the region.
While launching armed aggression and occupation against Azerbaijan, along with civilians, Armenia also targeted flora and fauna, and biodiversity examples. Around three-decade occupation, the ecosystem was deliberately damaged.
Armenia intentionally refuses the fulfillment of obligations stemming from the 1976 Convention on the Prohibition of Military or any Hostile Use of Environmental Modification Techniques, the Basel Convention on the Control of Transboundary Movements of Hazardous Wastes and their Disposal, 1992 Convention on the Transboundary Effects of Industrial Accidents, and other international agreements to which Armenia is a party to. Therefore, not surprisingly that Armenia biasedly avoids ratifying the 1992 UN Convention on the Protection and Use of Transboundary Watercourses and International Lakes, as well.
In the 2006 UN General Assembly Resolution on “The situation in the occupied territories of Azerbaijan”, it was called upon provision of the assessment of the detrimental impact of fires set in the territories of Azerbaijan, which were under the occupation, to the environmental safety of the region. Furthermore, in the PACE Resolution 2085 (2016) concerning the deliberate deprivation of inhabitants of frontier regions of Azerbaijan of water, it was demanded the immediate withdrawal of Armenian armed forces from the region concerned, and access by independent engineers and hydrologists to carry out a detailed on-the-spot survey.
The facts mentioned above prove that as a result of occupation and ecological terror of Armenia against Azerbaijan, the water resources, flora, and fauna of our country were seriously harmed. The forests in the areas of Azerbaijan, which were under occupation, were cut down for many years. The forest fund was destroyed by committing forest arsons and the ecosystem of Azerbaijan and the region has been irreparably damaged, which will not be able to recover for many years. During the years of occupation, the burning of pastures, hayfields, and forests, as well as illegal hunting, led to the extinction or migration of animals living in the area.
During the occupation, the natural resources of the Republic of Azerbaijan were plundered and exploited by creating illegal production areas without observing any environmental norms.
The fires and destructions committed in our cities and districts by Armenians, who had to leave the liberated from the occupation areas according to the tripartite Statement, adopted on 10 November 2020 to end hostilities, as well as the policy aimed at environmental destruction are matters of serious concern as a major threat to the region.
At the same time, rivers flowing from the territories, which had been under occupation for many years, were polluted by Armenia with waste and sewage of various origins. Armenia's military-political leadership has used water resources as a tool of political influence or pressure. Chemically polluted waters of Gajaran copper-molybdenum plant and Gafan copper ore refineries located in Armenia and biologically polluted waters of Gafan and Gajaran cities, as well as villages, hospitals, agricultural facilities, are discharged directly into Oxchuchay River without cleaning (neutralizing), which turned the river basin into “dead zone”.
Hence, on the eve of November 6 - International Day for Preventing the Exploitation of the Environment in War and Armed Conflicts, I urge international and regional organizations, including those working in the field of ecology and environmental protection, to support to overcome consequences of the environmental terrorism committed by Armenia and take measures to establish international legal responsibility for those who perpetrated these environmental crimes.