Ombudsman BMT-nin ölkəmizdəki yeni rezident əlaqələndiricisi ilə görüşüb
Azərbaycan Respublikasının İnsan Hüquqları üzrə Müvəkkili (Ombudsman) Səbinə Əliyeva Birləşmiş Millətlər Təşkilatının (BMT-nin) Azərbaycandakı rezident əlaqələndiricisi Vladanka Andreyeva ilə tanışlıq görüşü keçirib.
Ombudsman V.Andreyevanı təyinatı münasibətilə təbrik edib, ölkəmizdə fəaliyyəti dövründə ona uğurlar arzulayıb.
Tanışlıq məqsədi daşıyan görüşdə tərəflər fəaliyyət istiqamətləri üzrə ümumi fikir mübadiləsi aparıblar. S.Əliyeva rəhbərlik etdiyi qurumun BMT ilə sıx əməkdaşlıq əlaqələri olduğunu qeyd edərək, bu əlaqələrin daha da inkişaf etdiriləcəyini bildirib. Ombudsman COVID-19 pandemiyası dövründə həssas əhali qruplarının hüquqlarının müdafiəsi ilə bağlı təsisatın həyata keçirdiyi fəaliyyət barədə danışıb. Miqrantların hüquqlarının təmini, inklüziv təhsilin inkişafı, məişət zorakılığının qarşısının alınması ilə bağlı məsələlər görüşdə müzakirə edilib.
Daha sonra Müvəkkil qonağa İkinci Qarabağ müharibəsində baş vermiş humanitar hüquq pozuntuları ilə bağlı hazırlanmış hesabatlar barədə məlumat verib. Postmüharibə dövründə artıq bölgədə bir çox sahələrdə yeni çağırışların yarandığı bildirilib. Müzakirə zamanı Ombudsman ölkəmizin hazırda azad edilmiş  ərazilərdə işğal dövründə basdırılmış və işarələnməmiş mina problemi ilə qarşı-qarşıya olduğunu vurğulayıb. 30 ilə yaxın məcburi köçkün həyatı yaşamış əhalimizin həmin torpaqlara qayıdışının, orada dağıdılmış infrastrukturun bərpasının əsas vəzifələr kimi qarşıda dayandığı, bununla bağlı beynəlxalq təşkilatların dəstəyinin böyük əhəmiyyət daşıdığı diqqətə çatdırılıb.
Görüşdə BMT-nin Dayanıqlı İnkişaf Məqsədlərinə nail olunması ilə bağlı nəzərdə tutulan işlərin icrası ilə bağlı müzakirə aparılıb.
Yekunda BMT nümayəndəsi görüşlə bağlı məmnunluğunu ifadə edib və görüşdə müzakirə edilmiş istiqamətlər üzrə qarşılıqlı əlaqələrin daha da inkişaf edəcəyinə ümidvar olduğunu bildirib.

07-10-2021 1363 dəfə oxunub
The Commissioner for Human Rights (Ombudsman) of the Republic of Azerbaijan Ms. Sabina Aliyeva held a get acquainted meeting with Ms. Vladanka Andreeva, a newly appointed UN Resident Coordinator.
The Ombudsman congratulated Ms. Andreeva upon her appointment and wished her success with her endeavors in Azerbaijan.
During such an introductory meeting, the sides had common discussions about activity directions. The Azerbaijani Ombudsman reiterating the close relations with the UN said that these relations will be furtherly strengthened. The guest was informed about the activity in protecting the rights of persons from vulnerable categories during the COVID-19 pandemic. The issues related to the safeguard of migrants’ rights, development of inclusive education, and preventing domestic violence have been put on the agenda.
Then, the guest was informed about the reports by the Ombudsman providing facts of international humanitarian law violations committed during the Second Karabakh War. It was said that new challenges in many fields during the post-conflict period. Thus, during the discussions, the Ombudsman stressed that our country is still facing the unrecorded mine problem in the liberated areas. It was noted that the return of our IDPs to those areas, the restoration of the destroyed infrastructure have remained the issues of priority, and therefore, the support of international organizations is of great importance in this regard.
At the meeting, the sides also discussed the tasks related to the implementation of the UN SDGs. In the end, the UN representative expressed her satisfaction with the meeting and hoped for further development of cooperation in the areas discussed.