Ombudsman məcburi köçkünlərin pozulmuş hüquqlarına dair hesabatın təqdimatı ilə bağlı tədbirdə çıxış edib
12-10-2021 1433 dəfə oxunub
Azərbaycan Respublikasının İnsan Hüquqları üzrə Müvəkkili (Ombudsman) Səbinə Əliyeva “Azərbaycan məcburi köçkünlərinin pozulmuş hüquqlarına dair” kompleks beynəlxalq hesabatın təqdimatı ilə bağlı Bakı Dövlət Universitetində keçirilmiş tədbirdə iştirak edib.
Tədbirdə məruzə ilə çıxış edən Ombudsman təqdim edilən hesabatın hüquqi və siyasi baxımdan xüsusi əhəmiyyətə malik olduğunu bildirib. Ombudsman Ermənistanın uzun illər boyu Azərbaycana qarşı həyata keçirdiyi işğal, terror, etnik təmizləmə və soyqırım siyasəti nəticəsində azərbaycanlıların fundamental hüquq və azadlıqlarının kobud şəkildə pozulduğunu vurğulayıb. S.Əliyeva 30 ilə yaxın müddət ərzində beynəlxalq təşkilatların işğal faktı ilə bağlı qəbul etdiyi sənədlərdə təsbit olunmuş tələblərin sadəcə kağız üzərində qaldığını təəssüflə qeyd edib.
Eləcə də, 44 günlük Vətən müharibəsində Ermənistan silahlı qüvvələri tərəfindən Azərbaycanın mülki obyektlərinin qadağan edilmiş uzaqmənzilli silahlardan istifadə edərək atəşə tutulması ilə vətəndaşlarımızın insan hüquq və azadlıqlarının kobudcasına pozulduğu vurğulanıb.
Məruzədə Ombudsmanın Ermənistanın törətdiyi müharibə cinayətlərinin araşdırılması ilə bağlı fəaliyyəti, o cümlədən beynəlxalq təşkilatlarla əməkdaşlığı, yerli və beynəlxalq ictimaiyyətə təqdim edilmiş faktaraşdırıcı missiya hesabatları, bəyanatları və müraciətləri ilə bağlı iştirakçılara məlumat verilib. Ombudsman müharibə ilə bağlı beynəlxalq qeyri-hökumət təşkilatları, beynəlxalq hüquq üzrə mütəxəssislər tərəfindən daha sonra hazırlanmış hesabatlarda bu sənədlərə istinad edildiyini bildirib.
Yekunda S.Əliyeva bu mövzu ilə əlaqədar faktların araşdırılması və hesabatlar formasında sənədləşdirilməsi məqsədilə Ombudsman Aparatı və Bakı Dövlət Universiteti arasında birgə əməkdaşlığın qurulması, o cümlədən müvafiq işçi qrupunun təşkili ilə bağlı təklif irəli sürüb.

Ombudsman addressed the event regarding the presentation of a report on the violated rights of IDPs
The Commissioner for Human Rights (Ombudsman) of the Republic of Azerbaijan Ms. Sabina Aliyeva attended an event held at the Baku State University devoted to the presentation of a comprehensive international report on the violated rights of Azerbaijani IDPs.
Speaking at the event, the Ombudsman said that the report was of special legal and political significance. The Ombudsman stressed that as a result of Armenia's long-term policy of occupation, terror, ethnic cleansing, and genocide against Azerbaijan, the fundamental rights and freedoms of the Azerbaijanis have been grossly violated. The Azerbaijani Ombudsman has noted with regret that the requirements set out in the documents adopted by international organizations on the fact of occupation for almost 30 years have remained only on paper.
It was also noted that during the 44-day war, the armed forces of Armenia have fired on Azerbaijani civilian objects using banned long-range weapons, in gross violation of the human rights and freedoms of our citizens.
The participants were informed about the Ombudsman's activities in the investigation of war crimes committed by Armenia, including cooperation with international organizations, fact-finding mission reports, statements, and appeals to the local and international community.
The Ombudsman said that these documents were referred to in subsequent reports on the war by international non-governmental organizations and experts in international law.
In conclusion, Ms. Aliyeva proposed to establish joint cooperation between the Ombudsman Office and Baku State University, as well as to establish a relevant working group to investigate the facts on this topic and document them in the form of reports.