Ombudsmanın nümayəndəsi miqrasiya tərəfdaşlığı üzrə beynəlxalq konfransda iştirak edib
Oktyabrın 13-də  “Azərbaycanda yerdəyişmə üzrə tərəfdaşlığın həyata keçirilməsinə dəstək (MOBİLAZE-2)” layihəsi çərçivəsində beynəlxalq videokonfrans keçirilib.
MOBİLAZE-2 layihəsinin məqsədi miqrasiya və sərhəd idarəçiliyi ilə bağlı qabaqcıl təcrübələri əhatə edən təhlilin hazırlanması, tədqiqat və təhlil bacarıqlarının artırılması, qaçqınlar da daxil olmaqla miqrantlar üçün inteqrasiya xidmətlərinin göstərilməsi ilə bağlı institusional bacarıqların gücləndirilməsi, miqrasiya və sərhəd idarəçiliyi üzrə təlim potensiallarının artırılması, həmçinin miqrasiya üzrə məlumatlılığın yüksəldilməsinə dəstək verməkdən ibarətdir. Qeyd edilməlidir ki, 2021-2024-cü illəri əhatə edən layihəninhazırlanması prosesində Azərbaycan Respublikasının İnsan Hüquqları üzrə Müvəkkili (Ombudsman) Səbinə Əliyevanın təklifləri də nəzərə alınıb.
Azərbaycan, Gürcüstan, Moldova və Ukraynanın miqrasiya siyasəti və idarəçiliyinin əsas xüsusiyyətləri barədə geniş təqdimatlar edilmiş tədbirdə Ombudsman Aparatının sektor müdiri Turan Cahangirova da daxil olmaqla, aidiyyəti dövlət qurumlarının nümayəndələri və beynəlxalq ekpertlər iştirak ediblər.
Tədbir çərçivəsində əməkdaşlıqla bağlı məsələlər müzakirə edilib. Yekunda miqrasiya idarəçiliyi sahəsində yeni prioritetlərə cavab verən bu layihə üzrə birgə fəaliyyətin səmərəli təşkil edilməsinin vacibliyi qeyd olunub.

Representative of the Ombudsman took part in an international video conference on migration partnership
13-10-2021 1409 dəfə oxunub
An international video conference was held on October 13 as part of the project "Support to the Implementation of the Displacement Partnership in Azerbaijan (MOBILAZE-2)".
The goal of the MOBILAZE-2 project is to develop an analysis of best practices in migration and border management, increase research and analysis skills, strengthen institutional capacity to provide integration services for migrants, including refugees, and increase training capacity on migration and border management, as well as to support awareness-raising on migration.
It should be noted that in the process of preparing the project covering 2021-2024, the proposals of the Commissioner for Human Rights (Ombudsman) of the Republic of Azerbaijan Ms. Sabina Aliyeva were taken into account.
The event was attended by representatives of relevant government agencies and international experts, including Ms. Turan Jahangirova, the head of the sector of the Ombudsman Office. Extensive presentations on the main features of migration policy and management in Azerbaijan, Georgia, Moldova, and Ukraine were made during the online conference.
During the event issues related to cooperation were discussed. In the end, it was noted that effectively organizing joint cooperation on this project, which meets new priorities in the migration field, is necessary.