Ombudsman Almaniya Beynəlxalq Əməkdaşlıq Cəmiyyətinin Azərbaycan üzrə direktoru ilə görüşüb
Azərbaycan Respublikasının İnsan Hüquqları üzrə Müvəkkili (Ombudsman) Səbinə Əliyeva Almaniya Beynəlxalq Əməkdaşlıq Cəmiyyətinin (GİZ) ölkə üzrə direktoru Karin Hörhanı qəbul edib.
S.Əliyeva qonağa mandatı və təsisatın fəaliyyətini tənzimləyən Konstitusiya Qanunu haqqında məlumat verib. Görüşdə Müvəkkilin ətraf rayonlar üzrə fəaliyyət göstərən dörd regional mərkəzinin fəaliyyəti barədə də danışılıb.
Bununla yanaşı, Müvəkkil Ermənistan silahlı qüvvələri tərəfindən hücuma məruz qalmış mülki yaşayış məntəqələrimizdə həyata keçirdiyi faktaraşdırıcı missiyalar barədə məlumat verərək, əldə edilmiş nəticələr əsasında hazırlanmış və beynəlxalq insan hüquqları qurumlarına göndərilmiş hesabatlardan bəhs edib.
Görüşdə iki qurum arasında əlilliyi olan şəxslərin, uşaqların və miqrantların hüquqlarının səmərəli müdafiəsi sahəsində əməkdaşlıq əlaqələrinin gücləndirilməsi, həmçinin sözügedən sahələrdə beynəlxalq təcrübənin öyrənilməsi ilə bağlı birgə əməkdaşlıq məsələləri müzakirə edilib.
Yekunda səmimi görüşə görə təşəkkürünü bildirən qonaq Ombudsman təsisatı ilə əməkdaşlıqda maraqlı olduğunu bildirib.

15-10-2021 1258 dəfə oxunub
The Commissioner for Human Rights (Ombudsman) of Azerbaijan Ms. Sabina Aliyeva received Ms. Karin Hörhan, Azerbaijan Country Director of the German Agency for International Cooperation (GIZ).
Ms. Aliyeva informed the guest about her mandate and the Constitutional Law. At the meeting, she also spoke about the activity of four Regional Centers of the Ombudsman.
Moreover, the Ombudsman provided information about her fact-finding missions to civilian settlements attacked by Armenia, as well as Mission Reports on the findings, sent to international human rights organizations.
The sides had discussions about strenghening cooperation for effective protection of persons with disabilities, children, and migrants between two institutions and joint actions for the exchange of relevant international experience.
In conclusion, the guest thanked for the sincere reception and mentioned her interest in cooperation with the Ombudsman Office.