Azərbaycan Respublikasının İnsan Hüquqları üzrə Müvəkkilinin (Ombudsmanın) Ermənistanın Azərbaycana qarşı növbəti hərbi təxribatı nəticəsində hərbi qulluqçularımızın şəhid olması və yaralanması ilə bağlı etiraz Bəyanatı
17-11-2021 1383 dəfə oxunub
Dərin təəssüf hissi ilə bildiririk ki, 2021-ci il noyabrın 16-da Ermənistan tərəfinin Azərbaycanın dövlət sərhədində törətdiyi genişmiqyaslı hərbi təxribat nəticəsində Azərbaycan Ordusunun 7 hərbi qulluqçusu şəhid olmuş, 10 nəfər isə yaralanmışdır.
Ermənistan tərəfinin ölkəmizin döyüş postlarını müxtəlif çaplı atıcı silahlardan, o cümlədən qumbara atanlardan, minaatan və artilleriya qurğularından istifadə etməklə intensiv atəşə tutması nəticəsində hərbi qulluqçularımızın qətlə yetirilməsini və yaralanmasını beynəlxalq hüququn hamılıqla tanınmış prinsip və normalarının, Azərbaycan, Ermənistan və Rusiya liderləri arasında 2020-ci il 10 noyabr tarixli üçtərəfli Bəyanatın şərtlərinin növbəti dəfə qəsdən pozulması faktı kimi qiymətləndirir və kəskin şəkildə pisləyirik.
Ermənistanın Azərbaycana qarşı qəflətən həyata keçirdiyi növbəti təcavüz aktının dünyada hamını bir-birinə dözümlülük nümayiş etdirərək mehriban qonşular kimi yaşamağa çağıran 16 Noyabr - Beynəlxalq Tolerantlıq Gününə təsadüf etməsi Ermənistanın digər dövlətlərlə və xalqlarla mehriban qonşuluq mühitində yaşamaq istəmədiyini bir daha sübuta yetirir.
Ermənistanın Azərbaycana məxsus torpaqları yenidən işğal etmək məqsədilə hücum əməliyyatlarına başlaması qeyri-tolerant imicə malik olan bu ölkənin beynəlxalq müqavilələrdən irəli gələn öhdəliklərə və ümumbəşəri dəyərlərə hörmətsizliyinin bariz nümunəsidir.
Son dövrlər təcavüzkar siyasətindən hələ də əl çəkmək istəməyən Ermənistanın hərbi-siyasi rəhbərliyinin cəzasızlıq mühitindən bəhrələnərək Azərbaycanın dövlət sərhədində vəziyyəti daha da gərginləşdirməyə yönəlmiş təxribatçı hərəkətləri regionda yeni münaqişə ocaqlarının yaranmasına, insan hüquq və azadlıqlarının pozulmasına səbəb olmuşdur.
Beynəlxalq təşkilatlara və dünya ictimaiyyətinə müraciət edərək Azərbaycanın beynəlxalq səviyyədə tanınmış ərazilərini bir daha işğal etməyə çalışan, regionda ədalətli və dayanıqlı sülhün bərqərar olması üçün ciddi maneə yaradan, məcburi köçkünlərin öz doğma torpaqlarına geri qayıtmalarının qarşısını alan, fundamental insan hüquq və azadlıqlarını kobud şəkildə pozan Ermənistanın hərbi-siyasi rəhbərliyinin beynəlxalq hüquqi məsuliyyətə cəlb edilməsini tələb edirik.

STATEMENT by Commissioner for Human Rights (Ombudsman) of the Republic of Azerbaijan to protest against the killing and wounding of our servicemen as a result of another military provocation launched by Armenia against Azerbaijan
17-11-2021 1386 dəfə oxunub
We are deeply sorry that on November 16, 2021, as a result of a large-scale military provocation launched by the Armenian side on the state border of Azerbaijan, 7 servicemen of the Azerbaijani Army were killed and 10 were injured.
We consider the killing and wounding of our servicemen as a result of the intensive attack at our combat posts by the Armenian side with the use of firearms of various calibers, including grenades, mortars, and artillery as a deliberate violation of general principles and norms of international law recognized by all, and the terms of the Tripartite Statement concluded between the leaders of Azerbaijan, Armenia and Russia on November 10, 2020 and strongly condemn it.
The fact that Armenia's next act of aggression against Azerbaijan coincides with November 16 - International Day for Tolerance, which calls on everyone in the world to show tolerance and live as good neighbors proves once again that Armenia does not want to live in good neighborliness with other countries and peoples.
Armenia's resumption of offensive operations to re-occupy the lands belonging to Azerbaijan is clear evidence of the country's intolerant image of disrespect for obligations stemming from international agreements and common values.
Enjoying a prevailing environment of impunity, the Armenian military-political leadership, which still does not want to give up its aggressive policy launched recent provocative actions, which are aimed at aggravating the situation on the state border of Azerbaijan, have led to new conflict hotbeds in the region and the violation of human rights and freedoms.
Addressing international organizations and the world community, we demand the Armenian military and political leadership, which is trying to re-occupy the internationally recognized territories of Azerbaijan, seriously impedes the establishment of a just and lasting peace in the region, prevents the repatriation of IDPs to their homeland, and grossly violates fundamental human rights and freedoms be brought to international legal responsibility.
The Comissioner for Human Rights
17 November 2021
This Statement is addressed to the UN Secretary-General, UN Security Council, UN Office of High Commissioner for Human Rights, UN Office of High Commissioner for Refugees, UN Human Rights Council, the United Nations Children’s Fund, the United Nations Educational, Scientific and Cultural Organization, European Union, Council of Europe, Organization for Security and Co-operation in Europe, International and European Ombudsman Institutions, Asian Ombudsman Association, Organization of Islamic Cooperation and the Ombudsman Association of its member states, Independent Permanent Human Rights Commission of the Organization of Islamic Cooperation, European Network of Ombudspersons for Children, International Peace Bureau, different ombudsmen and national human rights institutions, embassies of the Republic of Azerbaijan in foreign countries and the foreign embassies in Azerbaijan the Azerbaijani Diasporas, as well as to different religious communities and confessions.