Ombudsman Ermənistanın törətdiyi hüquq pozuntuları ilə bağlı hesabatın təqdimatında iştirak edib
Azərbaycan Respublikasının İnsan Hüquqları üzrə Müvəkkili (Ombudsman) Səbinə Əliyeva Türkiyəyə səfəri çərçivəsində Türkiyə İnsan Hüquqları və Bərabərlik Qurumu (TİHEK) tərəfindən hazırlanmış hesabatın təqdimatı ilə bağlı mətbuat konfransında iştirak edib.
Əvvəlcə TİHEK rəhbəri açılış nitqi ilə çıxış edərək, həmkarına və Azərbaycan xalqına Müstəqilliyinin Bərpası Günü ilə bağlı təbriklərini çatdırıb və hazırlanmış hesabat barədə danışıb.
Daha sonra TİHEK tərəfindən yaradılmış Qarabağ Müşahidə Qrupunun üzvləri Azərbaycanda həyata keçirdikləri araşdırmalar, şahid olduqları və hesabatda əksini tapan hüquq pozuntuları barədə ətraflı məlumat veriblər.
Azərbaycan Ombudsmanı tədbirdə çıxışı zamanı müharibə dövründə mənəvi dəstəyi ilə Azərbaycanı bir an belə yalnız qoymayan qardaş Türkiyə xalqına təşəkkürünü edib. S.Əliyeva həmin müddətdə onunla davamlı olaraq əlaqə saxlayaraq cəbhədəki vəziyyətlə maraqlanan TİHEK rəhbərliyinə və Türkiyə Baş Ombudsmanına minnətdarlığını bildirib.
Daha sonra Ombudsman 44 günlük müharibə dövründə Azərbaycanın mülki əhalisinə qarşı qadağan olunmuş silahlardan istifadə olunması faktları, həmin halların araşdırılması ilə bağlı fəaliyyət, o cümlədən faktaraşdırıcı missiya hesabatları barədə geniş məlumat verib. O, həmçinin azərbaycanlı əsir və girovların işgəncə, pis rəftar hallarına məruz qalması faktları ilə bağlı beynəlxalq təşkilatlara hesabat ünvanlandığını bildirib.
Ombudsman qeyd edib ki, işğal zamanı Azərbaycan ərazilərində ekoloji terror həyata keçirilmiş, tank və piyada əleyhinə işarələnməmiş minalar yerləşdirilmişdir. Ermənistan tərəfinin dəqiq mina xəritələrini verməkdən imtina etməsinin çoxsaylı şəxslərin həlak olmasına və yaralanmasına səbəb olduğu, bir milyona yaxın məcburi köçkünün doğma torpaqlarına qayıdış prosesinə əngəl yaratdığı vurğulanıb. Nəzərə çatdırılıb ki, həmin ərazilərin minalardan təmizlənməsi uzun zaman tələb edir.
Bundan əlavə, Ombudsman çıxışında Birinci Qarabağ müharibəsindən bu günə qədər itkin düşmüş hesab olunan azərbaycanlılarla bağlı məsələni diqqətə çatdırıb.
Ombudsman növbəti bu cür cinayətlərin törədilməsinin qarşısının alınması baxımından Ermənistanın siyasi və hərbi rəhbərliyinin müharibə cinayətlərinə görə məsuliyyətə cəlb olunmasının ciddi zərurət olduğunu qeyd edib.

Ombudsman participated in the presentation of the report on the law violations committed by Armenia
The Commissioner for Human Rights (Ombudsman) of Azerbaijan Ms. Sabina Aliyeva, in the frame of her visit to Turkey, participated in a press conference in connection with the Mission Report of the Human Rights and Equality Institution of Turkey (TIHEK).
Firstly, in his opening speech, the head of the TIHEK delivered his congratulations to his colleague and the people of Azerbaijan upon the Day of Restoration of Independence and spoke about the prepared Mission Report.
Later, the members of the Karabakh Observation Group, created by the TIHEK, briefed their on-site investigations conducted in Azerbaijan and the human rights violations that they found and included in the Report.
In her opening speech, the Ombudsman of Azerbaijan thanked the brotherly Turkish people for not leaving Azerbaijan alone with its moral support during the war. Ms.Aliyeva also expressed her thankfulness to the management of TIHEK and the Chief Ombudsman of Turkey, who constantly contacted her and were interested in the situation on the frontline.
The Ombudsman then spoke about the use of prohibited weapons against civilians in Azerbaijan during the 44-day war and the activities carried out to investigate them, as well as the fact-finding mission reports. She also said that areport on the facts of tortureand ill-treatment of Azerbaijani prisoners and hostages was sent to international organizations.
The Ombudsman also added that environmental terror was carried out in the territories of Azerbaijan during the occupation, and unmarked anti-tank and anti-personnel mines were planted. Furthermore, it was noted that the refusal of the Armenian side to share accurate mine maps has led to the death and injury of many individuals, and hinders the return of about one million IDPs to their homes. Also, it was stressed that the mine clearance in those areas requires a long time.
In addition, the Ombudsman brought to the attention the issue of Azerbaijanis who have been missing since the First Karabakh War.
The Ombudsman noted that the prosecution of the political and military leadership of Armenia for war crimes is a serious necessity in terms of preventing further crimes.