Ombudsman Aparatında Bolqarıstandan olan nümayəndə heyəti ilə görüş keçirilib
Ölkəmizdə səfərdə olan Bolqarıstan Respublikasının Ayrı-seçkiliyə qarşı Müdafiə Komissiyasının rəhbəri Ana Cumaliyevanın rəhbərlik etdiyi nümayəndə heyəti ilə Ombudsman Aparatında görüş keçirilib.
Görüş zamanı Ombudsman Səbinə Əliyeva qonaqları salamlayaraq, iki ölkə arasında inkişaf edən qarşılıqlı əlaqələrdən, həmçinin bu yaxınlarda baş tutmuş Bolqarıstan səfərindən bəhs edib. Tərəflər arasında imzalanmış Anlaşma Memorandumunun insan hüquq və azadlıqlarının təmini istiqamətində əlaqələrin dərinləşməsinə töhfə verəcəyi bildirilib.
Görüşdə Azərbaycan Ombudsman təsisatının fəaliyyət istiqamətləri, yeni yaradılmış struktur bölmələri barədə qonaqlara ətraflı məlumat verilib.
Bununla yanaşı, Ombudsman Vətən müharibəsi dövründə Ermənistan tərəfindən törədilmiş beynəlxalq humanitar hüquq pozuntuları, habelə beynəlxalq ictimaiyyətin bu faktlar barədə məlumatlandırılması məqsədilə təsisatın həyata keçirdiyi araşdırma fəaliyyəti barədə ətraflı məlumat verib. Diqqətə çatdırılıb ki, müharibə dövründə 7, daha sonra isə 3 faktaraşdırıcı missiya həyata keçirilib, nəticələrlə bağlı hesabatlar hazırlanaraq müvafiq beynəlxalq təşkilatlara ünvanlanıb.
A.Cumaliyeva Azərbaycan Ombudsmanına təşəkkürünü bildirərək, ölkələr arasında inkişaf edən əlaqələrdən danışıb. O, həmçinin iki təsisat arasında qarşılıqlı təcrübə mübadiləsi aparılması barədə fikirlərini bölüşüb, ayrı-seçkiliklə mübarizə sahəsində fəaliyyəti ilə bağlı məlumat verib.
Qeyd edək ki, səfər çərçivəsində bir sıra rəsmi görüşlərin keçirilməsi, Ağdam və Tərtərdə insan hüquqlarının pozulması faktlarının yerində araşdırılması nəzərdə tutulub.

A meeting with the Delegation from Bulgaria was held in Ombudsman Office
A meeting was held at the Ombudsman Office with the delegation led by Ms. Ana Jumaliyeva, the head of the Commission for Protection against Discrimination of Bulgaria, that is on a visit to our country.
Welcoming the guests, the Ombudsman of Azerbaijan Ms. Sabina Aliyeva spoke about the developing mutual relations between the two countries, also about the recent official visit paid to Bulgaria. It was said that the Memorandum of Understanding signed between the sides will facilitate the deepening of the relations for the provision of human rights and freedoms.
At the meeting, comprehensive information was given about the activity directions of the Ombudsman Office of Azerbaijan, including its newly-established structural Units.
Furthermore, the Ombudsman also gave broad information about the violations of IHL by Armenia during the Second Karabakh war, also about the investigative activities of her Office, carried out to enlighten the international community about those facts of violations. It was stressed that it was carried out 7, and later 3 fact-finding missions, the outcomes of which were prepared as reports and sent to relevant international organizations.
Ms. Jumaliyeva thanked the Azerbaijani Ombudsman and spoke about the developing relations between the two countries. She also shared her views on how to exchange mutual experience between the institutions and briefed her anti-discrimination activity.
It must be noted that several meetings and on-site investigations into the facts about human rights violations in Aghdam and Tartar cities are to be held within the frame of this visit.