“Uşaq Hüquqları Aylığı” çərçivəsində Ombudsmanın regional mərkəzləri tərəfindən silsilə maarifləndirmə tədbirləri keçirilib
20-11-2021 1519 dəfə oxunub
Azərbaycan Respublikasının İnsan Hüquqları üzrə Müvəkkili (Ombudsman) Səbinə Əliyeva tərəfindən elan olunmuş “Uşaq Hüquqları Aylığı” çərçivəsində Müvəkkilin regional mərkəzləri tərəfindən maarifləndirici tədbirlər həyata keçirilib.
Gəncə Regional Mərkəzi tərəfindən Tovuz, Samux və Göygöl rayonlarının bir sıra şəhər və kənd məktəblərinin müəllimləri və şagirdlərinin, həmçinin Tovuz rayon Gənclər Evinin nümayəndələrinin iştirakı ilə tədbirlər keçirilib.
Şəki Regional Mərkəzi tərəfindən Qəbələ Uşaq və Ailələrə Dəstək Mərkəzi ilə birgə yerli icra hakimiyyətinin nümayəndələri, polis əməkdaşları, psixoloqlar, uşaq müəssisələrinin rəhbərləri, təhsilverənlər və uşaqlarla işləyən digər şəxslər üçün maarifləndirici tədbirlər təşkil olunub. Bununla yanaşı, Şəki Şəhər Təhsil Şöbəsi ilə birgə Şəki şəhərində yerləşən 60 şəhər və kənd ümumtəhsil məktəbi əhatə olunmaqla uşaqlar və müəllimlərin iştirakı ilə təlimlər keçirilib.
Quba Regional Mərkəzi tərəfindən Siyəzən Şəhər İnteqrasiya Təlimli İnternat Tipli Gimnaziyada, Quba şəhər Valideyn Himayəsindən Məhrum Olmuş Uşaqlar üçün Tam Orta İnternat Məktəbində və Xüsusi Peşə Məktəbində, eləcə də Siyəzən və Quba Rayon Təhsil Şöbəsi ilə birgə həmin şöbələrin əməkdaşları, həmçinin bir sıra şəhər və kənd məktəblərinin müəllim və şagirdlərin iştirakı ilə maarifləndirmə tədbirləri təşkil olunub.
Cəlilabad Regional Mərkəzi tərəfindən Lənkəran Şəhər, Cəlilabad və Biləsuvar Rayon Təhsil Şöbələri ilə birgə 38 şəhər və kənd ümumtəhsil məktəbinin müəllim, psixoloq, uşaq birliyi rəhbərləri və şagirdlərin iştirakı ilə tədbirlər keçirilib.
Regional mərkəzlərin rəhbərləri keçirilən tədbirlərdə iştirakçılara mövcud beynəlxalq və milli normativ hüquqi aktlar ilə müəyyən olunmuş uşaq hüquqları və vəzifələri, həmin hüquqların müdafiəsi mexanizmləri, uşaqların ayrı-seçkilik, zorakılıq, istismar, sui-istifadə və laqeyd rəftar hallarından müdafiəsi, həmçinin Ombudsman təsisatının uşaq hüquqlarının müdafiəsi sahəsində fəaliyyəti barədə ətraflı məlumat veriblər.
Qeyd edək ki, aylıq çərçivəsində Ombudsman Aparatı tərəfindən Bakı şəhərinin rayonları və regionlarda yerləşən 180-dən artıq ümumtəhsil müəssisəsini əhatə etməklə maarifləndirmə tədbirləri həyata keçirilib.

Regional Centers of the Ombudsman held a set of educational activities in the context of the Child Rights Month
20-11-2021 1522 dəfə oxunub
The Ombudsman's Regional Centers held a set of educational activities within the Child Rights Month, announced by the Commissioner for Human Rights (Ombudsman) of the Republic of Azerbaijan Ms. Sabina Aliyeva.
Ganja Regional Center organized awareness-raising events with the participation of teachers and students of some secondary schools in Tovuz, Samukh, and Goygol cities, as well as at the Tovuz District House for Youth.
Sheki Regional Center in collaboration with Gabala Child and Families Support Center arranged educational activities for local executive authorities, the police, psychologists, managerial staff of child institutions, educators, and others who work with children. Furthermore, Sheki City Education Department together organized training with 60 secondary schools of the district.
Guba Regional Center held an awareness-raising event at the Siyazan City Integrated Training Boarding Gymnasium, Guba City Boarding School for Children Deprived of Parental Care, and Special Vocational School. Alike, the Regional Center jointly with Siyazan and Guba Education Departments launched similar events for the representatives and teaching staff and students of several cities and districts.
The Ombudsman's Jalilabad Regional Center together with the Lankaran, Jalilabad, and Bilasuvar District Education Departments organized educational events with the participation of teachers, psychologists, and heads of child associations from 38 secondary schools.
The heads of the Regional Centers reported about child rights and duties enunciated in the existing national and international legal norms, child rights protection mechanisms, protection of children against discrimination, violence, exploitation, abuse, and negligence, as well as the Ombudsman’s activity in the field of child rights protection during those events.
This should be noted the Ombudsman Office launched educational activities in more than 180 secondary schools covering Baku and regions as a part of the Child Rights Month-long Campaign.