Ombudsman Səbinə Əliyeva İtaliyaya rəsmi səfər edib
Azərbaycan Respublikasının İnsan Hüquqları üzrə Müvəkkili (Ombudsman) Səbinə Əliyeva İtaliyada rəsmi səfərdədir. Səfər çərçivəsində Ombudsman İtaliya Parlamentinin, İtaliya Senatında İnsan Hüquqlarının Müdafiəsi və Təşviqi Komissiyasının üzvləri, o cümlədən insan hüquqları sahəsində fəaliyyət göstərən digər aidiyyəti təşkilatların nümayəndələri ilə görüşlər keçirəcəkdir. Görüşlərdə uzun illər boyu Ermənistanın ölkəmizə qarşı törətdiyi müharibə cinayətləri, işğalın nəticələri barədə geniş məlumat veriləcək.
Bu gün İtaliya İnsan Hüquqları Federasiyası tərəfindən təşkil edilmiş görüş çərçivəsində Ombudsman insan hüquq və azadlıqlarının müdafiəsi sahəsində həyata keçirdiyi çoxşaxəli fəaliyyət, təsisatda yeni yaradılmış  struktur vahidləri, eyni zamanda soydaşlarımızın pozulmuş hüquqlarının bərpası istiqamətində həyata keçirilmiş işlər barədə ətraflı məlumat verib.
İtaliya İnsan Hüquqları Federasiyasının prezidenti Antonio Stanqo, Roma Sapienza Universitetinin dosenti Daniel Pommier və kütləvi informasiya vasitələri nümayəndələrinin iştirak etdiyi tədbirdə çıxış edən S. Əliyeva Azərbaycanla İtaliya arasındakı tarixi dostluq və əməkdaşlıq əlaqələri barədə danışıb. Ölkəmizdə mövcud olan multikulturalizm ənənələrindən söz açan Ombudsman çıxışında qeyd edib ki, ölkəmizdə digər dinlərə məxsus abidələr qorunub saxlanılır, həmçinin Azərbaycan Vatikanda bir çox abidələrin bərpasını həyata keçirmişdir.
Ombudsman tədbirdə İkinci Qarabağ müharibəsi zamanı Ermənistan tərəfindən insan hüquqları və beynəlxalq humanitar hüququn norma və prinsiplərinin kobud şəkildə pozulmasına dair geniş təqdimatla çıxış edib. Təqdimatda tarix boyu Ermənistan tərəfindən Azərbaycana qarşı törədilmiş faciələr, ərazilərimizin işğalı, beynəlxalq təşkilatların müvafiq çağırışlarına məhəl qoyulmaması kimi faktlara dair məlumatlara yer verilib. Təqdimat zamanı iştirakçılar Ermənistan tərəfindən həyata keçirilən ekoloji terror siyasəti, postmüharibə dövründə mina təhlükəsinin səbəb olduğu insan itkiləri, habelə bu insan hüquq pozuntularının araşdırılması ilə bağlı Azərbaycan Ombudsmanı və beynəlxalq nümayəndə heyətlərinin həyata keçirdiyi faktaraşdırıcı missiyalar barədə də məlumatlandırılıb.
Görüşdə Ombudsman iştirakçıların çoxsaylı suallarını cavablandırıb və faktaraşdırıcı missiya hesabatlarının nüsxələrini Federasiyanın üzvlərinə təqdim edib.

Ombudsman Sabina Aliyeva paid an official visit to Italy
The Commissioner for Human Rights (Ombudsman) of the Republic of Azerbaijan Ms. Sabina Aliyeva is on an official visit to Italy. In the course of the visit, the Ombudsman is going to hold meetings with members of the Italian Parliament, the Extraordinary Commission for the Protection and Promotion of Human Rights of the Senate of Italy, as well as representatives of other organizations working on human rights. During those meetings, Italian state officials will be informed about Armenia's war crimes committed against Azerbaijan for many years and the consequences of the occupation.
Today at the meeting organized by the Italian Federation of Human Rights (FIDU) the Ombudsman briefed the multifaceted activities carried out for the protection of human rights, the new intra-institutional transformations, and the measures taken to restore the violated rights of our compatriots.
During the meeting, attended by FIDU President Mr. Antonio Stango, Associate Professor of the University of Rome Sapienza Mr. Daniel Pommier, and the media, the Ombudsman spoke about the historical ties of friendship and cooperation between Azerbaijan and Italy. Ms. Aliyeva also talked about Azerbaijan’s multiculturalism traditions, underlining that Azerbaijan preserves monuments of other religions, giving the restoration of many monuments in the Vatican by Azerbaijan as an example.
The Ombudsman also made a presentation on gross human rights and IHL violations in the Second Karabakh War committed by Armenia. The presentation provided information on the casualties committed by Armenia against Azerbaijan throughout history, the occupation of our territories, and Armenia’s disregard for the relevant calls of international organizations. During the presentation, the participants were briefed about the ecocidal acts, human casualties caused by mine blasts, and fact-finding missions conducted by Azerbaijani Ombudsman and international delegations to investigate those human rights violations.
During the meeting, the Ombudsman answered numerous questions of the participants and presented hard copies of the Mission Reports to the FIDU members.