Ombudsman İtaliya Parlamentinin Deputatlar Palatasının Xarici əlaqələr və icma komissiyasının sədri ilə görüşüb
02-12-2021 1336 dəfə oxunub
Azərbaycan Respublikasının İnsan Hüquqları üzrə Müvəkkili (Ombudsman) Səbinə Əliyeva İtaliya Respublikası Parlamentinin Deputatlar Palatasının Xarici əlaqələr və icma komissiyasının sədri Piero Fassino ilə görüş keçirib.
Ombudsman görüşdə təsisatın fəaliyyət istiqamətləri, habeləCOVID-19 pandemiyası dövründə həssas əhali qruplarının hüquqlarının müdafiəsi və müraciət imkanlarının genişləndirilməsi məqsədilə görülən işlər barədə məlumat verib.
S.Əliyeva Ermənistanın Azərbaycan ərazilərini 30 ilə yaxın işğal altında saxladığını, bu səbəbdən bir milyona yaxınsoydaşımızın fundamental hüquqlarının kobudcasına pozulduğunu vurğulayıb.Görüş zamanıqeyd olunub ki, 44 günlük müharibə nəticəsində işğal altında olan torpaqlarımız azad olunsa da, dəqiq mina xəritələrinin verilməməsi həmin ərazilərə sürətli qayıdışın qarşısını alır.Ombudsman minaların yaratdığı təhlükə ilə bağlı hesabatını sədrə təqdim edərək, mina partlayışlarının çoxsaylı tələfat və yaralanma hallarına səbəb olduğunu, qurbanlar arasında jurnalistlər, yenidənqurma işlərində çalışan şəxslərin də olduğunu bildirib.
Ombudsman Azərbaycanın Ermənistana qarşı “İrqi ayrı-seçkiliyin bütün formalarının ləğv edilməsi haqqında” Konvensiyanın tələblərini pozduğuna görə Beynəlxalq Ədalət Məhkəməsində iddia qaldırdığını da diqqətə çatdırıb.
Daha sonra S.Əliyeva müharibə və postmüharibə dövründə beynəlxalq ictimaiyyətə ünvanladığı hesabatlar, Azərbaycandakı erməni hərbi əsirlər və saxlanılmış hərbi dəstə üzvlərinə başçəkmələri barədə məlumat verib.
P.FassinoAzərbaycan Ombudsmanının pandemiya dövründəki fəaliyyətini, erməni hərbçilərə başçəkmələrini müsbət qiymətləndirdiyini, Ermənistan və Azərbaycan arasında münasibətlərin normallaşması üçün dialoqun vacibliyini qeyd edib.
Azərbaycan  Ombudsmanı səfər çərçivəsində İtaliya Respublikası Senatının prezidenti Maria Elisabetta Alberti Kasellati ilə də görüş keçirib.

Ombudsman met with the President of the Foreign Relations Committee of the Chamber of Deputies of the Italian Parliament
02-12-2021 1249 dəfə oxunub
The Ombudsman of Azerbaijan Ms. Sabina Aliyeva had a meeting with Piero Fassino, the President of Foreign Relations Committee of the Italian Chamber of Deputies.
During the meeting, the Ombudsman informed the Committee President about the activities of the Ombudsman Institution, as well as the measures, are taken to protect the rights of vulnerable groups and expand their access to appeals during the Covid-19 pandemic.
Ms. Aliyeva highlighted Armenia held territories of Azerbaijan under its occupation for about 30 years, which blatantly violated the fundamental rights of about one million Azerbaijanis. It was also said that although our occupied lands were liberated within the 44-day war, the lack of accurate mine maps prevents a rapid return to those liberated areas. The Ombudsman presented her Report on the mine problem and its adverse effects to Mr. Fassino, saying that mine explosions caused numerous human casualties and blast injuries, among whom were also journalists and reconstruction workers.
The Ombudsman also noted that Azerbaijan has filed a lawsuit against Armenia at the International Court of Justice for violations of the requirements of the UN Convention on the Elimination of All Forms of Racial Discrimination.
Afterward, Ms.Aliyeva informed about the Mission Reports addressed to the international community during the war and post-war periods, the visits of Armenian prisoners of war (POW), and detained members of the armed group in Azerbaijan.
Mr. Fassino commended the activities of the Azerbaijani Ombudsman during the pandemic, her visits to the Armenian POWs and detained armed group members, and stressed the importance of dialogue between Armenia and Azerbaijan to normalize relations.
During the visit, the Azerbaijani Ombudsman also met with Ms. Maria Elisabetta Alberti Casellati, the President of the Senate of the Italian Republic.