Ombudsman İtaliyada bir sıra rəsmi görüşlər keçirib
Azərbaycan Respublikasının İnsan Hüquqları üzrə Müvəkkili (Ombudsman) Səbinə Əliyeva İtaliyaya rəsmi səfəri çərçivəsində növbəti görüşlərini keçirib. Ombudsman  İtaliya Respublikası Senatının İnsan hüquqlarının müdafiəsi və təşviqi üzrə fövqəladə komissiyasının sədri, senator Corcio Fede və Komissiya üzvləri ilə görüşüb.
S.Əliyeva görüşdə çıxış edərək ölkələrimiz arasında əlaqələrin daha da inkişaf edəcəyinə inamını ifadə edib. Ombudsman ölkəmizdə bir çox xalqların, müxtəlif dinlərin nümayəndələrinin dostluq, qardaşlıq şəraitində yaşadığını bildirib. Azərbaycanın tolerantlıq modelinin dünyanın 28 universitetində, o cümlədən Roma Sapienza Universitetində də öyrənildiyi diqqətə çatdırılıb.
Ombudsman çıxışı zamanı Azərbaycanın Ermənistan tərəfindən uzun illər məruz qaldığı işğal, terror, nifrət siyasətinin nəticələrinidiqqətə çatdırıb. S.Əliyeva Birinci və İkinci Qarabağ müharibələrində Ermənistanın ölkəmizə qarşı törətdiyi müharibə cinayətləri, beynəlxalq hüquq və insan hüquqları pozuntuları barədə ətraflı məlumat verib.
İkinci Qarabağ müharibəsində mülki obyektlərin atəşə tutulması nəticəsində 100-dən çox şəxsin həyatını itirdiyi, 450-dən çox şəxsin xəsarətlər aldığı, çoxsaylı məktəb, bağça, xəstəxana və digər infrastruktur binalarının, dini-tarixi abidələrin dağıldığı vurğulanıb. Ombudsman bu müharibə zamanı qadağan edilmiş silahlardan, kaset tipli sursatlar və ağ fosfor bombalarından istifadə faktını da qeyd edib. Azad edilmiş bölgələrdəki mina təhlükəsinin ciddiliyinə diqqət çəkən Ombudsman Birinci Qarabağ müharibəsindən bəri itkin sayılan azərbaycanlılarla bağlı Ermənistan tərəfinin məlumat verməməsinin yaratdığı narahatlığı da diqqətə çatdırıb.
S.Əliyeva çıxışı zamanı müharibə vəpostmüharibə dövründə beynəlxalq qurumların rəsmiləri, xarici ölkə ombudsmanları, diplomatik nümayəndəliklərlə görüşlər keçirdiyini,beynəlxalq ictimaiyyətə qeyd edilən hallarla bağlı foto və video faktların yer aldığı hesabatların, müraciətlərin ünvanlandığını əlavə edib. Ombudsman İtaliyanın müvafiq qurumlarına çağırış edərək, sözügedən məsələlərlə bağlı yerində araşdırmalar aparmaq üçün onları ölkəmizə dəvət edib.
Daha sonra Ombudsman İtaliya Respublikası Parlamentinin Deputatlar Palatasının vitse-prezidenti, deputat Ettore Rosatonun təşkilatçılığı ilə keçirilən brifinqdə iştirak edib. E.Rosato Ombudsmanın fəaliyyətini yüksək qiymətləndirdiyini bildirib, müharibədən sonra senatorlarla birgə ölkəmizə səfər edərək Gəncədə dağıntılara şahid olduğunu qeyd edib. Daha sonra Ombudsman kütləvi informasiya vasitələrinin nümayəndələrinin suallarını cavablandırıb.
Qeyd edək ki, Ombudsmanın çıxışı İtaliya Senatının televiziyası vasitəsilə canlı yayımlanıb, həmçinin xarici mətbuatda geniş işıqlandırılıb.

03-12-2021 1529 dəfə oxunub
In the frame of her official visit to Italy, the Ombudsman of Azerbaijan Sabina Aliyeva continued her meetings. The Ombudsman met with senator Mr. Giorgio Fede, the President of the Extraordinary Commission for the Protection and Promotion of Human Rights of the Italian Senate, and members of the Commission.
During the meeting, Ms. Aliyeva said that representatives of many nations and religions live in friendship and brotherhood in our country, also expressing her confidence about further development of relations between the two countries. “Azerbaijan's model of tolerance is studied at 28 universities around the world, including the University of Rome Sapienza”, she said.
During her speech, the consequences of Armenia's occupation policy, terror, and hatred against Azerbaijanis for many years were brought to the attention of the participants. Ms. Aliyeva gave comprehensive information about Armenia’s war crimes and violations of international law and human rights committed in the First and Second Karabakh Wars.
It was underlined that attacks on civilian objects in the Second Karabakh War caused the killing of more than 100 people, and injuring of more than 450 people, destruction of schools, kindergartens, hospitals, and other civilian infrastructures, religious and historical monuments. The Ombudsman also reiterated the use of internationally banned weaponry, including cluster munitions and white phosphorus bombs in the war. The Ombudsman also expressed concern over Armenia’s failure to provide information about Azerbaijanis missing since the First Karabakh War, drawing attention to the potential threats caused by landmines in the liberated areas as well.
Ms. Aliyeva added that she held meetings with officials of international organizations, foreign ombudsmen, diplomatic missions during the conflict and post-conflict period, and sent reports and public appeals to the international community, providing photo and video facts on the mentioned cases. The Ombudsman called on the relevant Italian authorities and invited them to Azerbaijan to conduct an on-site investigation into these violent acts.
Later, the Ombudsman took part in a briefing organized by  MP Mr. Ettore Rosato, the Vice-President of the Chamber of Deputies of the Italian Parliament. Mr. Rosato highly commended the work of the Azerbaijani Ombudsman, noting that he had visited Azerbaijan together with senators after the war and witnessed the destruction in Ganja. Afterward, the Ombudsman answered questions of the media.
It should be noted that the Ombudsman's speech was broadcasted live on the Senate TV webpage, as well as widely covered by foreign media.