Ombudsmanın regional mərkəzləri tərəfindən Beynəlxalq Əlilliyi olan Şəxslər Gününə həsr edilmiş hüquqi maarifləndirici tədbirlər keçirilib
03-12-2021 1449 dəfə oxunub
Ombudsmanın regional mərkəzləri tərəfindən Beynəlxalq Əlilliyi olan Şəxslər   Gününə həsr edilmiş hüquqi maarifləndirici tədbirlər keçirilib
Ombudsmanın Gəncə, Quba, Şəki və Cəlilabad Regional Mərkəzləri 3 Dekabr- Beynəlxalq Əlilliyi Olan Şəxslər Gününə həsr edilmiş hüquqi maarifləndirici tədbirlər təşkil ediblər.
Müxtəlif qurumların nümayəndələrinin, əlilliyi olan şəxslərin iştirakı ilə keçirilən həmin tədbirlər zamanı  Beynəlxalq Əlilliyi olan Şəxslər Gününün BMT Baş Assambleyasının1992-ci il 14 oktyabr tarixli qətnaməsi əsasında təsis edildiyini və  beynəlxalq səviyyədə qeyd edildiyini bildirilib. Həmçinin iştirakçılar əlilliyi olan şəxslərin hüquqlarının bəyan və təşviq edildiyi bir sıra normativ hüquqi sənədlər, habelə “Əlillərin hüquqları haqqında” BMT Konvensiyasının, “Əlilliyi olan şəxslərin hüquqları haqqında” Azərbaycan Respublikası Qanunun müddəaları barədə məlumatlandırılıb.Qeyd edilib ki, indi dünya əhalisinin təxminən 10 faizini əlilliyi olan insanlar təşkil edir və onların 20 faizi inkişaf etməkdə olan ölkələrdə yaşayır.
Tədbirlər zamanı Ombudsmanın əlilliyi olan şəxslərin hüquqlarının müdafiəsi ilə bağlı məsələləri daim diqqət mərkəzində saxladığı və səlahiyyətləri çərçivəsində onların problemlərinin həlli, cəmiyyətə inteqrasiyası istiqamətində müxtəlif tədbirlər həyata keçirdiyi, aidiyyəti dövlət qurumları qarşısında bir sıra təkliflər irəli sürüldüyü və icrası istiqamətində tədbirlərin görüldüyü diqqətə çatdırılıb.
Tədbirlərdə o da vurğulanıb ki, ilk növbədə bu kateqoriyadan olan şəxslərin cəmiyyətə inteqrasiya­sının qarşısını alan fiziki maneələr aradan qaldırılmalı, onlara digər insanlar kimi təhsil, məşğulluq, səhiyyə, informasiya-kommunikasiya və s. xidmətlərdən bərabər imkanlar əsasında istifadə edə bilmələri üçün zəruri olan bütün şərait yaradılmalı, tibbi, peşə-əmək və sosial reabilitasiya tədbirləri genişləndirilməlidir.

Regional Centers of the Ombudsman organized legal awareness events dedicated to the International Day of Persons with Disabilities
03-12-2021 1377 dəfə oxunub
Ganja, Guba, Sheki, and Jalilabad Regional Centers of the Ombudsman organized legal awareness events on the occasion of the International Day of Persons with Disabilities- 3 December.
During those events, held with the participation of various bodies and PWDs, it was stated that International Day of Persons with Disabilities – 3 December was established by the UN General Assembly  Resolution dated 14 October 1992 and marked at the international level. The participants were also informed about a number of international legal instruments, in which rights of persons with disabilities have been declared, including UN CRPD, as well as the Law of Azerbaijan on the Rights of Persons with Disabilities. It was also said that now about 10 percent of the world population is disabled and 20 percent of them are living in developing countries.
It was also noted that the Ombudsman always pays attention to the issues of the protection of the PWDs and takes measures to solve their problems, and for their social integration within her mandate. A number of recommendations were also formulated and submitted to competent bodies.
It was stressed that foremost physical barriers to societal integration of this category of persons should be eliminated, all necessary conditions in the field of education, employment, health, information and communication, and etc. services should be created on an equal basis, as well as medical, vocational-labor and social rehabilitation measures should be extended.