Ombudsman “Karabakh Memorial” layihəsinin təqdimatında çıxış edib
Azərbaycan Respublikasının İnsan Hüquqları üzrə Müvəkkili (Ombudsman) Səbinə Əliyeva “Erməni terrorunun azyaşlı qurbanları” adlı layihənin təqdimatında iştirak edib. Tədbir zamanı Qarabağ Dirçəliş Fondu tərəfindən dünya ictimaiyyətini Ermənistan silahlı qüvvələrinin Azərbaycanın mülki əhalisinə qarşı törətdiyi cinayətlər barədə məlumatlandırmaq məqsədilə yaradılmış "Karabakh Memorial” internet resursunun təqdimatı keçirilib. Tədbirə bir sıra dövlət qurumlarının, vətəndaş cəmiyyəti təsisatlarının və ali təhsil müəssisələrinin nümayəndələri qatılıblar.
Ombudsman Səbinə Əliyeva tədbirdə “Vətən müharibəsi dövründə Ermənistan tərəfindən uşaq hüquqlarının pozulması” mövzusunda çıxış edib. S. Əliyeva çıxışında Ermənistan silahlı qüvvələrinin Naftalan, Ağcabədi, Gəncə, Tərtər, Bərdə kimi şəhər və rayonlarımızda yerləşən mülki yaşayış məntəqələrini qadağan edilmiş silahlardan atəşə tutması nəticəsində həlak olmuş və yaralanmış uşaqlar barədə danışıb.
Vurğulanıb ki, uşaqlar hərbi münaqişələr zamanı heç bir halda hədəf obyektinə çevrilməməli və müharibənin fəsadlarından əziyyət çəkməməlidirlər. Müharibə dövründə bu mövzu ilə əlaqədar, o cümlədən Ermənistan tərəfindən Azərbaycanın mülki yaşayış məntəqələrinin raket hücumlarına məruz qalması faktları ilə bağlı Ombudsmanın müvafiq beynəlxalq təşkilatlara ünvanladığı hesabat və müraciətlər barədə məlumatlar tədbir iştirakçılarının diqqətinə çatdırılıb.
Ombudsman çıxışı zamanı onu da əlavə edib ki, müharibə dövründə mülki obyektlərin atəşə tutulması nəticəsində həlak olmuş uşaqların ailələri və valideynlərini itirmiş uşaqlar, həmçinin şəhid övladları ilə mütəmadi olaraq görüşlər keçirilir, onların vəziyyəti daim diqqətdə saxlanılır. Bununla yanaşı, Ermənistanın hərbi təcavüzü nəticəsində zərər çəkmiş ailə və uşaqların psixoloji sağlamlığının bərpası məqsədilə geniş fəaliyyətin həyata keçirildiyi də diqqətə çatdırılıb.

Ombudsman delivered a speech at the Presentation of the “Karabakh Memorial” Project
Human Rights Commissioner Sabina Aliyeva participated in the presentation of the Project “Child Victims of Armenian Aggression”. To inform the world community about the crimes committed against civilians by Armenian armed forces, during the event the presentation of the “Karabakh Memorial” online resource was made by the Karabakh Revival Fund. The event has brought together the representatives of some state bodies, civil society organizations, and higher education institutions.
At the event, the Ombudsman delivered a speech titled “Armenia’s child rights violations during the patriotic war ”, outlining the child victims of attacks by Armenian military forces against civilian settlements in Naftalan, Agjabedi, Ganja, Tartar, and Barda with the use of the prohibited weapons
It was said that children should never be targeted during military conflicts and should not suffer the consequences of the war. The attendants of the event were informed about Ombudsman’s reports and public appeals about the concerned topic and facts of Armenia’s rocket attacks on civilian settlements in Azerbaijan sent to the corresponding international organizations during the period of war.
Ombudsman, during her speech also added the families of children killed or have been orphaned as a result of attacks on civilian settlements, and children of martyrs were regularly visited and an eye was kept on their situation.
Furthermore, wide social action had been launched in order to provide psychological health rehabilitation of conflict-affected families and children as a result of Armenian aggression.