Ombudsman Aparatının rəhbəri Ciddə şəhərində İƏT Müstəqil Daimi İnsan Hüquqları Komissiyasının Azərbaycanla bağlı hesabatının müzakirəsində iştirak edib
25-11-2021 1400 dəfə oxunub
Ombudsman Aparatının rəhbəri, İslam Əməkdaşlıq Təşkilatı Müstəqil Daimi İnsan Hüquqları Komissiyasının (İƏT MDİHK-nın) üzvü Aydın Səfixanlı həmin Komissiyanın Səudiyyə Ərəbistanının Ciddə şəhərində keçirilən 18-ci sessiyasında iştirak edir.
Sessiya çərçivəsində İƏT ölkələri daxilində BMT-nin Dayanıqlı İnkişaf Məqsədlərinin implementasiyası sahəsində mövcud vəziyyət, insan hüquqlarının müdafiəsi sahəsində müsbət təcrübələr və Komissiyanın mandatı çərçivəsində həyata keçirilmiş faktaraşdırıcı missiyaların nəticəsi ilə bağlı hazırlanmış hesabatlarla əlaqədar müzakirə aparılıb.
Məlum olduğu kimi, Azərbaycan Respublikasının İnsan Hüquqları üzrə Müvəkkili (Ombudsman) Səbinə Əliyevanın dəvəti əsasında İƏT MDİHK sədrinin rəhbərlik etdiyi nümayəndə heyəti 22-26 sentyabr 2021-ci il tarixlərində işğaldan azad edilmiş torpaqlarımızda, eyni zamanda, müharibə bölgəsindən uzaqda yerləşən ərazilərdə mülki əhali və infrastrukturu hədəfə alan raket hücumları nəticəsində dağıdılmış yerlərdə faktaraşdırıcı missiya həyata keçirmək məqsədilə Azərbaycanda rəsmi səfərdə olub və səfərin nəticəsi olaraq xüsusi hesabat hazırlanıb.
Sözügedən hesabat İƏT MDİHK-nın Ciddədə keçirilən 18-ci sessiyası çərçivəsində müzakirə olunub. Hesabatda Azərbaycanın işğaldan azad olunmuş və hücuma məruz qalmış digər ərazilərində törədilən müharibə cinayətləri, insan hüquq və azadlıqlarının kobud şəkildə pozulması, milli-mədəni, memarlıq, tarixi və dini abidələrin, o cümlədən məscidlərin məhv edilməsi, talan və təhqir olunması ilə bağlı çoxsaylı faktlar beynəlxalq insan hüquqları və beynəlxalq humanitar hüquq normalarının pozuntusu kimi qiymətləndirilib.
İƏT MDİHK-nın hazırladığı hesabatın yekununda Ermənistanın hərbi-siyasi rəhbərliyinin törətmiş olduğu insan hüquq pozuntularının araşdırılması və müvafiq hüquqi qiymətin verilməsi məqsədilə BMT, ATƏT və digər regional təşkilatlar tərəfindən beynəlxalq insan hüquqları monitorinq mərkəzinin yaradılması, Beynəlxalq Qırmızı Xaç Komitəsinin egidası altında Birinci Qarabağ müharibəsi dövründən bu günə kimi itkin düşmüş azərbaycanlıların tapılması, onların ailə üzvlərinə psixoloji yardımın göstərilməsi məqsədilə çoxtərəfli koordinasiya mexanizminin yaradılması, İƏT, Dünya Bankı və İslam İnkişaf Bankı tərəfindən azərbaycanlı məcburi köçkünlərin öz doğma yurdlarına qayıdışını dəstəkləyən layihələrin maliyyələşdirilməsi kimi tövsiyələr də verilib.
Hesabat Komissiya üzvləri tərəfindən yekdilliklə qəbul edilərək, 2022-ci ilin mart ayında İslamabadda keçiriləcək İƏT Xarici İşlər Nazirləri Şurasının Zirvə Görüşünün proqramına daxil edilib.

Chief of the Staff of the Ombudsman Office participated in OIC Independent Permanent Human Rights Commission Discussions of the Report on Azerbaijan in Jeddah
25-11-2021 1324 dəfə oxunub
Chief of the Staff of the Ombudsman Office and member of the OIC Independent Permanent Human Rights Commission Mr. Aydin Safikhanli participated in the 18th Meeting of the Commission held in Jeddah, Saudi Arabia.
Sessions addressed the issues-based agenda, which covered topics on the current situation of the implementation of UN SDGs within the OIC Member States, good experiences of human rights protection, and Mission Reports of the Commission.
As reported, on 22-26 September 2021, at the invitation of Commissioner for Human Rights (Ombudsman) Ms. Sabina Aliyeva, the Delegation headed by the Chairman of the Commission visited Azerbaijan in a view to conducting a fact-finding mission to investigate the violations committed in the liberated areas and conflict-affected areas, located far from the combat zone, where civilians and civilian objects were targeted by the missiles. As a result of the findings of this fact-finding visit, a Report was developed.
The abovementioned Report was a point of the discussions held in the 18th Meeting. The Commission in its Report assessed war crimes committed in the liberated territories and conflict-affected areas of Azerbaijan, severe violations of human rights and freedoms, destructing, plundering, and desecrating national and cultural, historical, architectural, and religious monuments, including mosques have been assessed as breaches of international humanitarian law.
At the end of the Report, the Commission recommended the UN, OSCE, and other regional organizations to create international human rights monitoring center in order to investigate the violations of human rights committed by Armenia’s military and political leadership, to search for people missing during the First Karabakh War within the mandate of the ICRC, to provide psychological assistance to their families, to create multiply coordination mechanisms, as well as OIC, World Bank and Islamic Development Bank to allocate financial resources to the repatriation of Azerbaijani IDPs to their homelands.
The Commission unanimously adopted the Report and decided to include the discussion of the Report in the agenda of the Meeting of the Council of Foreign Ministers of OIC to be held in March 2022.