Ombudsman 10 Dekabr – Beynəlxalq İnsan Hüquqları Günü münasibətilə tədbir keçirib
Azərbaycan Respublikasının İnsan Hüquqları üzrə Müvəkkili (Ombudsman) Aparatı tərəfindən10 Dekabr - Beynəlxalq İnsan Hüquqları Gününə həsr olunmuş tədbir təşkil olunub. Tədbirdə Ombudsman tərəfindən ənənəvi olaraq hər il keçirilən“Hüquqlar hamı üçün!” jurnalist yazıları və “Mən və hüquqlarım” uşaq rəsm müsabiqələrinin yekunları elan olunub, qaliblər mükafatlandırılıb.
Giriş sözü ilə çıxış edən Ombudsman Səbinə Əliyeva əvvəlcə iştirakçıları tədbirin həsr olunduğu Beynəlxalq İnsan Hüquqları Günü münasibətilə təbrik edib. Ombudsman bildirib ki, 2021-ci il üçün hər iki müsabiqədə əsas mövzu kimi hazırda çox aktual olan “Postmüharibə dövründə insan hüquqları” elan olunmuşdur. Ombudsman müsabiqələrdə iştirak edən jurnalistlərə və uşaqlara təşəkkürünü bildirərək, onlara gələcək fəaliyyətlərində uğurlar arzulayıb.
Sonra müsabiqədə qalib olan jurnalist yazılarının məzmunu barədə məlumat verilib. I yerə Amin Nəzərli (Qafqazinfo.az saytı), II yerə Hafizə Əliyeva (“Naxçıvan Muxtar Respublikası Televiziya və Radio Verilişləri” QSC) və Məhbarə Əliyeva (“Respublika” qəzeti), III yerə Səbuhi Məmmədli (Lent.az saytı ), Səməd Canbaxşiyev (Naxçıvan Dövlət Universitetinin müəllimi) və Əsmər Qabil (APA İnformasiya Agentliyi), fərqləndirmə mükafatına İlahə Allahverdiyeva (Naxçıvan Dövlət Universitetinin tələbəsi)layiq görülüb. Ombudsman tərəfindən iştirakçılaradiplom və mükafatlar təqdim edilib.
Daha sonra rəsm müsabiqəsinin qaliblərinə diplom və mükafatları təqdim edən Ombudsman bu vacib mövzuya böyük maraq göstərən uşaqlara və onların valideynlərinə təşəkkürünü bildirib.  Münsiflər heyətinin üzvləri, Azərbaycan Respublikasının xalq rəssamları Səlhab Məmmədov və Arif Hüseynov təqdim edilən rəsmlərin uşaqların öz hüquqları haqqında məlumatlı olduqlarını, müharibə və postmüharibə dövründə onlara təsir etmiş səhnələri əks etdirdiyini qeyd ediblər.
Rəsm müsabiqəsinin yekunlarına əsasən I yerə Fatimə Quliyeva, II  yerə Gülarə Salmanova və Rəhilə Məhərrəmova, III yerə Özləm Cəfərzadə, Səmayə Hüseynzadə və Ruhin Xasməmmədov layiq görülüb, 11 iştirakçıya həvəsləndirici mükafatlar təqdim edilib. Qeyd edək ki, bu ilki müsabiqəyə Bakı və regionlardan ümumilikdə 236 iştirakçı tərəfindən 260-dan çox iş təqdim olunub.

Ombudsman held an event on the occasion of the Human Rights Day -10 December
The Office of the Human Rights Commissioner of Azerbaijan organized an event on the occasion of the universal Human Rights Day-10 December. During the event the winners of the annually organized “Rights for all!” journalist writings, and child drawings competition titled “Me and My Rights!” were awarded.
During her opening speech, the Ombudsman congratulated all attendees on the Human Rights Day, outlining the purpose and subject of both competitions, which were dedicated to the actual topic- human rights in the post-conflict context. The Ombudsman thanked the winning journalists and children and wished them success with their future endeavors.
Later, the participants were informed about the brief summaries of all journalists’ writings. It should be noted that the first place winner was Amin Nezerli from Qafqazinfo CSC, the second-place winners were Hafize Aliyeva from the Nakhchivan Autonomous Republic and Radio Programs CSC, and Mehbara Aliyeva, representative of the daily newspaper “Respublika (Republic)”, the third-place winner were Sabuhi Mammadli from Lent. az, Asmar Gabil from APA Information Agency and Samed Janbakhshiyev, lecturer at the Nakhchivan State University. Ilaha Allahverdiyeva was awarded a Diploma of successful participation. The Ombudsman presented all diplomas and awards to the winners.
Afterward, the Ombudsman commended the children and their parents for their great interest in this important topic, presenting diplomas and awards to the winning children. Jury members, Salhab Mammadov and Arif Huseynov, National Artists of Azerbaijan noted that paintings, submitted for the competition, meant that children are aware of their rights, and therefore, reflect the scenes that affected them during the war and post-war periods.
According to the results of the drawing competition, the winners of First place were Fatima Guliyeva, the Second Place winners were Gulara Salmanova and Rahila Maharramova, the Third place Ozlem Jafarzade, Samaye Huseynzade and Ruhin Khasmammadov, whereas 11 participants were awarded certificates of successful participation.
It must be noted that this year, in total, more than 260 works from 236 participants from Baku and the regions were submitted for the competition.