Ombudsman Aparatının regionlarda keçirdiyi yaxşı idarəçilik üzrə silsilə maarifləndirmə tədbirlərinə yekun vurulub
29-11-2021 1694 dəfə oxunub
Ombudsman Aparatı tərəfindən Almaniya Beynəlxalq Əməkdaşlıq Cəmiyyətinin dəstəyi ilə “Cənubi Qafqazda Yerli İnkişaf üçün Yaxşı İdarəetmə” regional proqramı üzrə “Dövlət qurumlarında yaxşı idarəçiliyin təbliğində Ombudsmanın rolu və bu istiqamətdə vətəndaş cəmiyyəti institutları ilə əməkdaşlığın gücləndirilməsi”nə dair silsilə tədbirlərə 23-25 noyabr tarixlərində Gəncə şəhərində keçirilmiş növbəti təlimlə yekun vurulub.
Tədbirdə təlimçi-ekspert qismində çıxış edən Ombudsman Aparatının Beynəlxalq təşkilatlar və vətəndaş cəmiyyəti institutları ilə əməkdaşlıq şöbəsinin müdiri Zaur Vəliməmmədli, Aparatın Mülki və siyasi hüquqların müdafiəsi sektorunun müdiri Rəşad Novruzov və İnformasiya əldə etmək hüququnun təmini sektorunun müdiri Aynur Həmidova yaxşı idarəçilik standartları, Ombudsmanın mandatı və onun yaxşı idarəçiliyə təsir mexanizmləri, informasiya əldə etmək hüququnun təmin edilməsi və “Biznes və insan hüquqları” sahəsindəki fəaliyyətləri, şikayətlərin araşdırılması və qanunvericiliklə müəyyən olunmuş hallarda inzibati xətalar haqqında işlər üzrə protokol tərtib etmək səlahiyyətləri barədə məlumat verib. Eləcə də, praktiki misallar təhlil olunub, interaktiv müzakirələr aparılıb.
Təlimdə dövlət qurumları ilə vətəndaş cəmiyyəti institutları arasında səmərəli əlaqələrin gücləndirilməsinin vacibliyi və perspektivləri, eyni zamanda Ombudsman təsisatının bu prosesdəki rolunun əhəmiyyəti barədə danışılıb, tədbir iştirakçılarının təmsil etdikləri qurumların fəaliyyətinin təkmilləşdirilməsi ilə bağlı tövsiyələr verilib.

Ombudsman Office finalized its series of training on good governance in the regions
The Ombudsman Office finalized its series of training titled “Role of the Ombudsman in Promotion of Good Governance and Strengthening the Cooperation with CSOs in the Concerned Area” with the final event held in Ganja between 23-25 November 2021. It must be noted that the training was supported by the GIZ Country Office.
The expert-trainers Mr. Zaur Valimammadli, Head of the Department for Cooperation with International and Civil Society Organizations at the Ombudsman Office, Mr. Rashad Novruzov, Head of the Unit for Protection of Civil and Political Rights, and Ms. Aynur Hamidova, Head of the Unit on Access to Information reported about good governance standards and principles, Ombudsman’s mandate, and its role of affecting good governance, ensuring the right to access to information, Ombudsman’s activities in the field of business and human rights, application and review procedures, and the authority to compile protocols on administrative offenses in cases specified by law. Practical examples were also analyzed, and interactive discussions were held.
Furthermore, the importance of strengthening and perspectives of effective relations between state bodies and CSOs, at the same time, the importance of the role of the Ombudsman Institution in this process was discussed. Also, the participants made recommendations on improving the activities of their institutions in the concerned field.