Ombudsman Səbinə Əliyeva Beynəlxalq Miqrant Günü münasibətilə keçirilən  tədbirdə çıxış edib
Azərbaycan Respublikasının İnsan Hüquqları üzrə Müvəkkili (Ombudsman) Səbinə Əliyeva Beynəlxalq Miqrant Günü münasibətilə keçirilən tədbirdə iştirak edib. Ombudsman Aparatının, Dövlət Miqrasiya Xidmətinin və Beynəlxalq Miqrasiya Təşkilatının birgə təşkil etdiyi tədbirə müxtəlif dövlət qurumlarının, miqrasiya sahəsi üzrə fəaliyyət göstərən beynəlxalq təşkilatların nümayəndələri qatılıblar.
Səbinə Əliyeva tədbirdə çıxış edərək, Ombudsman təsisatı tərəfindən əhalinin həssas qruplarının, o cümlədən miqrantların hüquqlarının səmərəli təmini məsələsinin diqqət mərkəzində saxlanıldığını, qaçqınların, əcnəbilərin, vətəndaşlığı olmayan və sığınacaq axtaran şəxslərin hüquqlarının müdafiəsi, sığınacaq sisteminin inkişaf etdirilməsi və digər sahələrdə müntəzəm tədbirlərin həyata keçirildiyini bildirib.
Ombudsman çıxışı zamanı COVID-19 pandemiyası dövründə qeyri-müəyyən vəziyyətdə yaşayan miqrantların hüquqi vəziyyətinin tənzimlənməsi məsələsinin əsas problem olduğunu vurğulayıb.
S. Əliyeva Ombudsman təsisatının müvafiq sahədə Dövlət Miqrasiya Xidməti, xarici dövlətlərin ombudsmanları, o cümlədən diplomatik nümayəndəliklərlə geniş əməkdaşlıq əlaqələri barəsində də danışıb.
Ombudsman Aparatı tərəfindən davamlı olaraq hədəf qruplarına ünvanlanan maarifləndirmə tədbirlərinin həyata keçirildiyi də nəzərə çatdırılıb. Tədbir iştirakçılarına Ombudsmanın 916 nömrəli Çağrı Mərkəzinin və sosial şəbəkə səhifələrinin operativ fəaliyyəti, Milli Preventiv Mexanizm fəaliyyəti çərçivəsində miqrantların hüquqlarının təmini vəziyyətinin monitorinqi məqsədilə keçirilən mütəmadi monitorinqlər haqqında geniş məlumat verilib.
Müvəkkil çıxışı zamanı müvafiq sahədə vacib hesab etdiyi məsələlər və onların həlli barəsində təkliflərini irəli sürüb.

Ombudsman Sabina Aliyeva spoke at the event held on the occasion of the International Migrants Day
The Commissioner for Human Rights (Ombudsman) of Azerbaijan Sabina Aliyeva participated in the event dedicated to the International Migrants Day. The joint event organized by the Ombudsman Office, the State Migration Service and the International Organization for Migration (IOM) was attended by representatives of various government agencies and international organizations working on migration.
During her speech, Sabina Aliyeva said that the Ombudsman Office focuses on the effective protection of the rights of vulnerable groups, including migrants and takes regular measures to protect the rights of refugees, foreigners, stateless persons and asylum seekers, and to develop the asylum system and other areas.
In her speech, the Ombudsman also stressed that during the COVID-19 pandemic the main problem was the regulation of the legal status of migrants living with uncertainty.
S. Aliyeva spoke also about the extensive cooperation of the Ombudsman Institution with the State Migration Service, foreign ombudspersons, as well as diplomatic missions.
Furthermore, it was noted that the Ombudsman Institution regularly carries out awareness-raising activities for target groups. The participants were briefed about the prompt work of the Ombudsman's Call Center No. 916 and its social network platforms, as well as regular visits conducted within the National Preventive Mechanism mandate to monitor the situation with migrants' rights.
During the speech, the Ombudsman put forward solution-based proposals on issues she deemed useful in this area.