Ombudsman ATƏT-in Təhlükəsizlik üzrə Əməkdaşlıq Forumunda çıxış edib
Azərbaycan Respublikasının İnsan Hüquqları üzrə Müvəkkili (Ombudsman) Səbinə Əliyeva videokonfrans vasitəsilə Azərbaycanın sədrliyi ilə keçirilən ATƏT-in Təhlükəsizlik üzrə Əməkdaşlıq Forumu çərçivəsində təşkil olunmuş “Beynəlxalq humanitar hüquqa əməl olunması və mülki şəxslərin müdafiəsi” mövzusunda Təhlükəsizlik Dialoqunda məruzə ilə çıxış edib.
İclasda ilk olaraq çıxış edən S.Əliyeva beynəlxalq insan hüquqları hüququnun və beynəlxalq humanitar hüququn təməl prinsipləri, bu sahədə mövcud beynəlxalq sənədlərin icrasında dövlətlərin üzərinə düşən öhdəliklər, beynəlxalq humanitar hüquq normalarının implementasiyası, bu normaların pozulması hallarının müstəqil araşdırılmasında milli insan hüquqları təsisatlarının rolu barədə danışıb.
Dünyada humanitar problemlərdən biri kimi diqqət mərkəzində olan məcburi köçkün probleminin 30 ilə yaxın müddət ərzində Azərbaycan üçün aktual problemlərdən biri olduğunu bildirən Ombudsman çıxışında Ermənistanın işğalçılıq siyasəti nəticəsində məcburi köçkünə çevrilmiş bir milyonadək azərbaycanlının yaşamaq, işgəncəyə məruz qalmamaq, mülkiyyət, ədalətli məhkəmə araşdırması hüququ kimi bir çox fundamental hüquqlarının kobudcasına pozulduğunu bildirib.
İkinci Qarabağ müharibəsindən sonra Ermənistanın işğalından azad edilmiş ərazilərə məcburi köçkünlərin qayıdışı üçün dövlət tərəfindən kompleks tədbirlərin həyata keçirildiyi, “ağıllı kənd” və “ağıllı şəhər”lərin salınmasına başlandığı, Füzulidə beynəlxalq aeroportun tikilib istifadəyə verildiyi, yol və nəqliyyat infrastrukturunun yenidən qurulduğu diqqətə çatdırılıb.
Bununla yanaşı, azad edilmiş ərazilərdə bütün yaşayış binalarının və digər sosial obyektlərin tamamilə dağıdılması, eləcə də minaların və digər partlayıcı qurğuların basdırılması səbəbindən məcburi köçkünlərin öz doğma torpaqlarına qayıda bilmədiyi vurğulanıb. Müharibədən sonra mina partlayışları nəticəsində həlak olan və yaralanan şəxslərlə bağlı statistikanı nəzərə çatdıran Ombudsman Ermənistan tərəfinin tam və dəqiq mina xəritələrini təqdim etməməsi səbəbindən çoxsaylı mülki şəxslərin və hərbi qulluqçuların qurbana çevrildiyini bildirib.
Ombudsman tədbir iştirakçılarına 27 sentyabr 2020-ci il tarixindən başlayaraq Ermənistan tərəfindən törədilmiş beynəlxalq humanitar hüquq pozuntularının araşdırılması məqsədilə təsisat tərəfindən həyata keçirilən fəaliyyətlə bağlı məlumat verib. Fərq qoyulması prinsipinə zidd olaraq Ermənistanın Azərbaycanın döyüş bölgəsindən uzaqda yerləşən bölgələrə etdiyi hücumların mülki şəxslərin həlak olması və yaralanması ilə nəticələndiyini qeyd edən Ombudsman beynəlxalq humanitar hüququn pozuntusu olan bu faktlarla bağlı hesabatların beynəlxalq təşkilatlara ünvanlandığını nəzərə çatdırıb.
Ombudsman, həmçinin Birinci Qarabağ müharibəsi dövründən itkin düşmüş hesab edilən şəxslər barədə iştirakçılara məlumat verib, itkin düşmüş 3890 azərbaycanlı barədə qarşı tərəfin bu günədək məlumat vermədiyini vurğulayıb.
Məruzənin yekununda Ombudsman beynəlxalq humanitar hüququn implementasiyası və təbliği sahəsində milli insan hüquqları institularının roluna diqqət çəkərək, bu sahədə əməkdaşlıq əlaqələrinin inkişaf etdirilməsinin insan hüquq pozuntularının qarşısının alınması baxımından əhəmiyyətli oduğunu qeyd edib.
Daha sonra iclasda digər məruzələr dinlənilib.
Qeyd edək ki, Azərbaycan Ombudsmanı iclasda Ermənistan nümayəndəsinin səsləndirdiyi əsassız iddialara tutarlı cavab verərək, Ermənistanın törətmiş olduğu müharibə cinayətləri, çoxsaylı beynəlxalq humanitar və insan hüquqları pozuntuları faktlarını əsaslı dəlillərlə Forum iştirakçılarının diqqətinə çatdırıb.

Ombudsman delivered a speech at the OSCE Forum for Security Co-operation
The Commissioner for Human Rights (Ombudsman) of the Republic of Azerbaijan Ms. Sabina Aliyeva delivered a speech at the OSCE Forum for Security Co-operation Security Dialogue on the topic “Compliance with international humanitarian law and protection of civilians” held under the Chairmanship of Azerbaijan via videoconferencing.
Ms. Aliyeva as a first speaker of the Forum stressed the importance of compliance with the core principles of human rights and international humanitarian law (IHL), obligations of the States under the related treaties, the implementation of the humanitarian norms, and the role of national human rights institutions in an independent investigation into the violations of those norms.
Underlining that about 30 years Azerbaijan dealt with the issues related to the internally displaced persons (IDPs) as one of the global humanitarian crisis, the Ombudsman reiterated that nearly one million Azerbaijanis, who were forcibly displaced as a result of the Armenian occupation policy, were deprived of their fundamental rights, including the prohibition of torture, the right to life, property, and fair trial.
It was stated that after the Second Karabakh War, the State has been undertaking complex measures in the liberated areas for the return of the IDPs, smart urban and rural projects were implemented, a new international airport was built in Fuzuli and road-transport infrastructure was reconstructed.
Furthermore, it was also stated the IDPs have not still returned to their homes due to total destruction of all residential buildings and other social objects, and placement of mines and other explosive devices in those areas. Then, giving the statistics of the civilian toll as a result of mine blasts during the post-conflict period, the Ombudsman said that due to the failure of Armenia to share accurate and full minefield maps, a number of civilians and servicemen have been killed.
The Ombudsman also reiterated the activities of the Ombudsman Institution, carried out starting on 27 September 2020 to investigate the violations of IHL by Armenia. It was also stated that the mission reports about the civilian casualties that occurred as a result of indiscriminate attacks on the non-combat zones by the Armenian side in violation of the principle of distinction have been submitted to the competent international organizations.
The Ombudsman also gave broad information about persons, who were accounted for missing persons since the period of the First Karabakh War, and underlined that until present there have not yet been given any information about the fate of the 3890 missing Azerbaijani persons.
In conclusion of her report, by giving special attention to the role of NHRIs in the promotion and implementation of the IHL norms, the Ombudsman stressed the significance of developing cooperation in this field in order to prevent human rights violations.
Later, other participants took the floor.
It also should be noted that during the Forum, the Azerbaijani Ombudsman reasonably responded to the groundless allegations of the member of the Armenian delegation, bringing the evidence of war crimes, numerous IHL, and human rights violations committed by Armenia.