Azərbaycan Respublikasının İnsan Hüquqları üzrə Müvəkkili (Ombudsman) Səbinə Əliyevanın Fransa Senatında Azərbaycan əleyhinə qəbul edilmiş qətnaməyə dair Bəyanatı
16-11-2022 1524 dəfə oxunub
15 noyabr 2022-ci il tarixində Fransa Senatında qəbul edilmiş “Azərbaycana qarşı sanksiyaların tətbiqi və onun Ermənistan ərazisindən dərhal geri çəkilməsi, 9 noyabr 2020-ci il tarixli atəşkəs razılaşmasına riayət etməsi tələbi və iki ölkə arasında dayanıqlı sülhün bərqərar olmasına yönəlmiş bütün təşəbbüslərin təşviq edilməsi” adlı qətnamə qərəzli, həqiqətdən kənar, ikili standartlara yönəlik bir kağız parçası olmaqla bərabər Fransa Respublikasında beynəlxalq hüququn, beynəlxalq humanitar hüququn və beynəlxalq insan hüquqları hüququnun süqut etdiyinin bariz göstəricisidir.
BMT-yə üzv olan bütün dövlətlərə, o cümlədən, Fransa dövlətinə münasibətdə  məcburi xarakter daşıyan sənədlərdən biri də BMT-nin Nizamnaməsidir.
Beynəlxalq hüququn bir sıra əsas prinsiplərinin təsbit olunduğu BMT Nizamnəməsinin 2-ci maddəsini, 1975-ci il Helsinki Yekun Aktını və bu sənədlərdə təsbit olunmuş prinsipləri, xüsusilə, dövlətlərin daxili yurisdiksiyasında olan işlərə qarışmamaq, sərhədlərin toxunulmazlığı, dövlətlərin ərazi bütövlüyünə və əsas insan hüquq və azadlıqlarına hörmət edilməsi prinsiplərini bir daha Fransa Senatının üzvlərinə xatırladaraq qəbul edilən qətnamədə yer alan fikirlərin beynəlxalq hüququn sadalan prinsiplərinə zidd olduğunu, Fransanın növbəti dəfə sülh prosesinə mənfi təsir göstərən, insan hüquq və azadlıqlarının pozulmasına şərait yaradan qərəzli və birtərəfli siyasi mövqeyini bariz şəkildə nümayiş etdirir.
30 il ərzində Azərbaycanın tarixi torpaqlarını işğal altında saxlayan Ermənistana qarşı heç bir fikir bildirməyən Fransa hökumətinin ölkəmizə bu cür münasibəti onun həm də insan hüquq və azadlıqlarına hörmətsizliyinin bariz nümunəsidir. Ermənistanın siyasi-hərbi hakimiyyətinin törətdiyi vandalizm aktları nəticəsində xeyli sayda uşaq və qadın olmaqla, minlərlə mülki şəxs həyatını itirmiş və ya yaralanmış, eyni zamanda regionda ciddi humanitar problemlər ortaya çıxmışdır. BMT Təhlükəsizlik Şurasının Dağlıq Qarabağ münaqişəsi üzrə qətnamələri də icra olunmayaraq kağız üzərində qalmışdır. Azərbaycan Respublikası isə bütün bunlara baxmayaraq Ermənistanla aralarında olan gərginliyi azaltmağa yönələn fəaliyyət həyata keçirmiş, dünya ölkələrindən beynəlxalq hüquq çərçivəsində haqlı mövqe sərgiləmələrini tələb etmişdir.
Azərbaycan Ombudsmanı olaraq dəfələrlə Ermənistanın hərbi-siyasi rəhbərliyinin törətmiş olduğu müharibə cinayətləri, torpaqlarımızın davamlı olaraq minalarla çirkləndirilməsi, dörd mindən çox itkin düşmüş soydaşlarımızın taleyi barədə Ermənistan tərəfindən heç bir məlumatın verilməməsi və digər bu kimi  beynəlxalq hüququn ümumbəşəri prinsiplərinə zidd olan hərəkətləri barədə beynəlxalq ictimaiyyətə ünvanladığım bəyanat və müraciətlərə Fransa hökuməti tərəfindən hər hansı münasibət bildirilməmişdir.
Bununla yanaşı Azərbaycan torpaqlarının 30 ilə yaxın bir müddətdə Ermənistan tərəfindən işğalı, mülki əhaliyə qarşı törədilmiş qırğınlar, şəhər və kəndlərin talan edilməsi, yüzminlərlə məcburi köçkünlərin hüquqlarının qəddarcasına tapdanması, Ermənistanın Azərbaycanın tarixi torpaqlarında etnik təmizləmə siyasəti həyata keçirməsi, 30 il işğal müddətində və 2020-ci il Vətən müharibəsindən sonra torpaqlarımızın minalarla çirkləndirilməsi ilə bağlı faktlar da qəbul edilən qətnamədə nəzərə alınmamışdır.
Fransanın Əlcəzair xalqına qarşı törətdiyi zorakılığı, kütləvi qəddarlığı dünya unutmamışdır. Fransa yüz ildən çox bir müddət ərzində Əlcəzair xalqına qarşı çox dəhşətli müharibə aparmış, soyqırım siyasəti yürütmüş, 1,5 milyon Əlcəzairlinin ölümünə səbəb olmuşdur. Təəssüflə qeyd etmək istərdim ki, Fransa Senatının üzvləri tarixdən dərs götürmələri əvəzinə bu qətnamə ilə milli dini ədavəti qızışdırmaqla yeni münaqişə ocaqları yaratmaq istəyirlər.
Fransa Senatının bu qətnaməsini bir daha qətiyyətlə pisləyir, bölgədə sülh, sabitlik və tərəqqiyə xələl gətirəcək, insan hüquq və azadlıqlarının pozulmasına səbəb olacaq bir təxribatçı addım kimi qiymətləndirirəm.
16 noyabr 2022-ci il
Bəyanat BMT-nin Baş Katibinə, BMT-nin Təhlükəsizlik Şurasına, BMT-nin İnsan Hüquqları üzrə Ali Komissarına, BMT-nin Qaçqınlar üzrə Ali Komissarına, BMT-nin İnsan Hüquqları Şurasına, UNICEF-in,UNESCO-nun, Avropa İttifaqının, Avropa Şurasının, ATƏT-in rəhbərlərinə, Beynəlxalq və Avropa Ombudsmanlar İnstitutlarına, Asiya Ombudsmanlar Assosiasiyasına, İslam Əməkdaşlıq Təşkilatına və bu quruma üzv dövlətlərin Ombudsmanlar Assosiasiyasına, İslam Əməkdaşlıq Təşkilatının Müstəqil Daimi İnsan Hüquqları Komissiyasına, Avropa Uşaq Hüquqları Ombudsmanları Şəbəkəsinə, Beynəlxalq Sülh Bürosuna, Universal Sülh Federasiyasına, müxtəlif ölkələrin ombudsmanlarına və milli insan hüquqları institutlarına, Azərbaycan Respublikasının xarici ölkələrdəki və xarici ölkələrin respublikamızdakı səfirliklərinə, Azərbaycanın diaspor təşkilatlarına göndərilmişdir.

Statement of the Commissioner for Human Rights (Ombudsman) of the Republic of Azerbaijan Sabina Aliyeva on the Resolution adopted against Azerbaijan by the French Senate
16-11-2022 1434 dəfə oxunub
The Resolution on “The application of sanctions against Azerbaijan and its immediate withdrawal from the territory of Armenia, the demand to comply with the ceasefire agreement dated November 9, 2020, and the promotion of all initiatives aimed at establishing sustainable peace between the two countries,” adopted by the French Senate on November 15, 2022, is a biased, untruthful, double-standard piece of paper and a clear indication of the collapse of international law, International Humanitarian Law and international human rights law in the French Republic.
The UN Charter is one of the binding documents for all UN member states, including France.
Reminding the French Senate Members of Article 2 of the UN Charter, which establishes a number of basic principles of international law, the Helsinki Final Act of 1975, and the principles enshrined in these documents, in particular, the principles of non-interference in domestic affairs, inviolability of state borders, and respect for the territorial integrity of states and fundamental human rights and freedoms, I  consider that the ideas indicated in the Resolution are against the principles of international law, and they clearly demonstrate France’s biased and one-sided political position, which once again negatively affects the peace process and creates conditions for the violation of human rights and freedoms.
This kind of attitude towards our country displayed by the French government failed to express any opinion against Armenia, which held the historical lands of Azerbaijan under occupation for 30 years, is an open example of its disrespect for human rights and freedoms. As a result of acts of vandalism committed by the political-military leadership of Armenia, thousands of civilians, including a large number of children and women, lost their lives or were injured, and furthermore, a serious humanitarian crisis emerged in the region. The UN Security Council Resolutions of the Nagorno-Karabakh conflict were not implemented and simply remained on paper. Despite all this, Azerbaijan carried out activities aimed at reducing the tension with Armenia and demanded from the world community to take the right stance within the framework of international law.
The French government has not responded to the statements and appeals addressed to the international community by me as the Ombudsman of Azerbaijan, about the war crimes committed by Armenia’s military and political leadership, the continuous landmine contamination of our territories, the lack of information from Armenia about the fate of more than four thousand our missing compatriots, and other such actions that violate the universal principles of international law.
In addition, the Resolution did not take into account the facts of Armenia’s occupation of territories of Azerbaijan for nearly 30 years, the massacres committed against the civilian population, the looting of cities and villages, the brutal trampling of the rights of hundreds of thousands of internally displaced persons, the implementation of Armenia’s ethnic cleansing policy in the historical lands of Azerbaijan, the contamination of our lands with landmines during the 30-year long occupation period and after the Patriotic War in 2020.
The world has not forgotten the violence and mass cruelty committed by France against the Algerians. France waged a terrible war against the Algerian people for more than a hundred years and carried out a policy of genocide, which caused the death of 1.5 million Algerians. Regretfully, I would like to note that instead of learning from history, the members of the French Senate want to create new sources of conflict by inciting national religious enmity with this resolution.
I once again strongly condemn this Resolution of the French Senate and consider it a provocative step that will harm peace, stability, and progress in the region, and lead to the violation of human rights and freedoms.