Ombudsmanın nümayəndələri sığınacağa yerləşdirilmiş qadın və uşaqlara baş çəkiblər
Azərbaycan Respublikasının İnsan Hüquqları üzrə Müvəkkili (Ombudsman) Səbinə Əliyeva fəaliyyətində hər zaman əhalinin müxtəlif qruplarının, o cümlədən qadın və uşaqların hüquqlarının müdafiəsinə xüsusi önəm verir.
Bir neçə gün əvvəl İmişli rayon sakini olan qadın gecə saatlarında Ombudsmanın 916 Çağrı Mərkəzinə müraciət edərək, məişət zorakılığından zərər çəkdiyini, təhlükədə olduğunu, iki azyaşlı övladı ilə birlikdə küçədə qaldıqlarını bildirib.
Ombudsman tərəfindən dərhal rayon icra hakimiyyətinə və yerli polis şöbəsinə müraciət edilib, həmin qurumların məsələyə operativ reaksiyası nəticəsində ana və övladları tez bir zamanda tapılaraq mühafizəsi təmin olunub, müvafiq binada gecələmələrinə şərait yaradılıb. Daha sonra sənədləşdirmə işi aparılaraq, qadın və övladları Sosial Xidmətlər Agentliyinin sosial xidmət müəssisəsinə yerləşdirilib.
Səbinə Əliyevanın tapşırığına əsasən məsələ nəzarətdə saxlanılıb, Ombudsmanın əməkdaşları müəssisədə ana və onun övladları ilə görüşərək, onların saxlanma şəraiti, səhhəti, psixoloji durumu və hüquqlarının müdafiəsi ilə bağlı vəziyyətlə maraqlanıblar.

Representatives of the Ombudsman visited woman and children, placed in a shelter
The Commissioner for Human Rights (Ombudsman) Ms. Sabina Aliyeva pays specific attention to the protection of the rights of various groups of the population, including women and children.
Some days ago, at late hours, a woman resident of Imishli District called the Ombudsman’s Call Center 916 saying that she was affected by the domestic violence and that she was at risk and remained in the street with her two minor kids.
Ombudsman immediately appealed to the District Executive Office and Police Station, and as a result of the prompt reaction of those authorities to the matter, the mother and children were quickly found and taken under the protection and placed in the appropriate facility to stay the night. Afterward, following the documentation procedure, the woman and her children were placed in the social service institution of the Social Services Agency.
According to the instructions of Ms. Sabina Aliyeva, the issue was kept under control. The representatives of the Ombudsman met with the mother and her children at the social-care facility and inquired about their detention conditions, health, psychological condition, and protection of their rights.