Ombudsman Aparatının rəhbəri İstanbulda keçirilən beynəlxalq tədbirdə çıxış edib
Azərbaycan Respublikasının İnsan Hüquqları üzrə Müvəkkili (Ombudsman) Aparatının rəhbəri, İslam Əməkdaşlıq Təşkilatının   Müstəqil   Daimi İnsan Hüquqları Komissiyasının (İƏT MDİHK-nın) üzvü Aydın Səfixanlı 16-17 fevral tarixlərində İstanbul şəhərində İƏT MDİHK, Türkiyənin Ədliyyə və Xarici İşlər nazirlikləri tərəfindən birgə təşkil edilmiş “Müsəlmanların qarşılaşdığı insan hüquq pozuntuları” adlı beynəlxalq seminarda iştirak edib.
A.Səfixanlı sessiyalarda çıxışı zamanı  faşizm, rasizm, ksenofobiya kimi İslamafobiyanın da insan hüquq və azadlıqlarının kobud pozuntusuna, insanlıq və bəşəriyyət əleyhinə cinayətlərin törədilməsinə səbəb olması barədə danışıb. Ermənistanın uzun illər azərbaycanlılara qarşı yürütmüş olduğu etnik təmizləmə və soyqırım siyasətinin əsas səbəbi kimi dini və milli faktorların olduğu seminar iştirakçılarının diqqətinə çatdırılıb.
Eyni zamanda vurğulanıb ki, ötən il Azərbaycan Ombudsmanının dəvəti əsasında İƏT MDİHK üzvləri ölkəmizdə səfərdə olaraq, Ermənistan tərəfindən törədilmiş beynəlxalq hüquq və beynəlxalq humanitar hüquq normalarının pozuntusu hallarının müəyyən edilməsi ilə bağlı faktaraşdırıcı missiya həyata keçiriblər. Həmin monitorinqlər zamanı nümayəndə   heyətinin   işğaldan   azad   olunmuş Ağdam şəhərində kütləvi dağıntılara, o cümlədən Pənahəli xan məqbərəsi, Ağdam Cümə məscidi kimi mədəni və dini abidələrin   dağıdılması, müsəlmanlara məxsus abidələrin təhqir edilməsi faktlarına şahidlik etdikləri vurğulanıb.
Bununla yanaşı, Aparat rəhbəri çıxışında insanların məhz etnik və dini mənsubiyyətinə görə kütləvi şəkildə məhv edildiyi Xocalı soyqırımı barədə məlumat verərək, bu dəhşətli qətliamdan 30 il ötdüyünü, lakin bu ağır cinayəti törədənlərin hələ də məsuliyyətə cəlb edilmədiyini   nəzərə çatdırıb. İƏT tərəfindən Xocalıda törədilən cinayətin soyqırım kimi tanındığı qeyd olunaraq, digər İslam ölkələrinin də bu cinayəti soyqırım kimi tanımasına çağırış edilib və bu cinayətləri törədənlərin ədalət mühakiməsinə cəlb olunması istiqamətində birgə əməkdaşlığın zəruriliyi vurğulanıb.

Chief of the Staff of the Ombudsman Office spoke at the international event in Istanbul
The Chief of the Staff of the Ombudsman Office of Azerbaijan and a member of the OIC Independent Permanent Human Rights Commission (OIC IPHRC) Mr. Aydin Safikhanli participated in an international seminar on “Human Rights Violations faced by Muslims” jointly organized by the OIC IPHRC, the Ministries of Justice and Foreign Affairs of Turkey on 16-17 February in Istanbul, Turkey.
During his speeches in various sessions, Mr. Safikhanl? said that fascism, racism, xenophobia, as well as Islamaphobia, lead to gross violations of human rights and freedoms and crimes against peace and humanity. The religious and ethnic factors as the main cause of Armenia’s long-lasting ethnic cleansing and genocide policies against Azerbaijan have been brought to the attention of the seminar participants.
He also said that last year OIC IPHRC members visited our country based on the invitation of the Ombudsman of Azerbaijan  and established a fact-finding mission to investigate violations of international human rights and humanitarian norms committed by Armenia. During those monitoring, the delegation members documented the evidence of mass destructions in the liberated Aghdam city, including the destruction of the cultural and religious monuments, such as the Mausoleum Panahali khan, and Aghdam Juma Mosque, and the desecration of the cultural property of Muslims.
Furthermore, while speaking about the Khojaly genocide, which has resulted in the brutal massacre of people due to their ethnicity and religious background, the Chief of the Staff emphasized that despite the fact that 30 years have passed since that horrific massacre, its executors have not been yet held criminally liable for this serious crime. It was also reiterated that the OIC has recognized this crime as genocide and other Islamic countries were also called on to join this act of recognition. He stressed the importance of joint measures to involve those perpetrators in criminal justice.