Ombudsman Aparatında Xocalı soyqırımının 30-cu ildönümünə həsr edilmiş tədbir keçirilib
Azərbaycan Respublikasının İnsan Hüquqları üzrə Müvəkkili (Ombudsman) Aparatında Xocalı soyqırımının 30-cu ildönümünə həsr edilmiş tədbir keçirilib.
Tədbirdə Xocalı soyqırımı qurbanlarının xatirəsi bir dəqiqəlik sükutla yad edilib. Ombudsman Səbinə Əliyeva çıxış edərək, Xocalıda Ermənistan silahlı birləşmələri, terrorçu dəstələri və keçmiş Sovet ordusunun 366-cı motoatıcı alayının törətdiyi dəhşətli cinayət barədə danışıb.
S.Əliyeva soyqırım nəticəsində 106-sı qadın, 63-ü uşaq və 70-i qoca olmaqla, 613 nəfərin xüsusi qəddarlıqla öldürüldüyünü, 487 nəfərin müxtəlif dərəcəli ağır bədən xəsarətləri aldığını, 1275 nəfərin girov götürülərək, işgəncələrə məruz qaldığını qeyd edib. Bildirilib ki,  150 nəfərin, o cümlədən 68 qadın və 26 uşağın taleyi bu günədək məlum deyil, 8 ailə tamamilə məhv edilib, 130 uşaq valideynlərindən birini, 25 uşaq isə hər iki valideynini itirib.
Xocalıda törədilmiş həmin aktın beynəlxalq hüquqa əsasən soyqırım olaraq tövsif edilməli olduğunu bildirən Ombudsman bu cinayətə hüquqi qiymət verilməsinin zəruriliyini vurğulayıb. Daha sonra Ombudsmanın Xocalı soyqırımının 30-cu ildönümü ilə əlaqədar beynəlxalq ictimaiyyətə ünvanlanmış bəyanatı səsləndirilib.
Tədbirdə Ombudsmanın təşəbbüsü əsasında hazırlanmış, soyqırım şahidlərinin ifadələrinin də yer aldığı “Xocalı şahidi” adlı filmin təqdimatı keçirilib.
Yekunda S.Əliyeva Birinci və İkinci Qarabağ müharibələri şəhidlərinə Allahdan rəhmət diləyib, onların xatirəsinin daim əziz tutulacağını qeyd edib.

Event on the 30th anniversary of Khojaly genocide was held in the Ombudsman Institution
The Ombudsman Institution held the commemoration event on the 30th anniversary of the Khojaly genocide.
The memory of the victims of the genocide was commemorated with one-minute silence. During the event, Sabina Aliyeva spoke about the horrible crime committed by armed forces, terrorists, and the 366 motorized regiment of the Soviet Army.
She said that this genocidal act resulted in the brutal killing of 613 people, including 106 women, 63 children, and 70 elderly, whereas 1275 people were taken hostage and subjected to torture. The fate of 150 hostages, including 68 women and 26 children, is still unknown. 487 people were severely injured during this genocidal act. Moreover, 8 families were totally exterminated, 130 children lost one and the other 25 children lost both parents.
Saying that this crime shall be classified as genocide in accordance with international law, the Ombudsman stressed the importance of establishing of legal assessment of this crime.
Afterward, the Ombudsman's statement addressed to the international community on the occasion of the 30th anniversary of the Khojaly genocide was sounded.
The event featured a presentation of the film "Khojaly Witness", prepared on the initiative of the Ombudsman, which includes the testimonies of witnesses to the genocide.
In conclusion, Ms.Aliyeva wished God mercy on all martyrs of the First and Second Karabakh Wars, noting that their memory will always be cherished.