Azərbaycan Respublikasının İnsan Hüquqları üzrə Müvəkkili (Ombudsman) Səbinə Əliyeva və Aparatın kollektivi Şəhidlər xiyabanını ziyarət ediblər
20-01-2022 1458 dəfə oxunub
Azərbaycan Respublikasının İnsan Hüquqları üzrə Müvəkkili (Ombudsman) Səbinə Əliyeva və Aparatın kollektivi 20 Yanvar - Ümumxalq Hüzn Günündə Şəhidlər xiyabanını ziyarət edərək, ölkəmizin azadlığı uğrunda həlak olmuş şəhidlərimizin əziz xatirəsini ehtiramla yad ediblər.
Qeyd olunmalıdır ki, Ombudsmanın Gəncə, Şəki, Quba və Cəlilabad regional mərkəzləri tərəfindən regionlarda Heydər Əliyev Mərkəzləri, Dini Qurumlarla iş üzrə Dövlət Komitəsinin rayon nümayəndəlikləri, rayon Gənclər və Karyera İnkişaf Mərkəzləri ilə birgə silsilə tədbirlər təşkil edilib, 20 Yanvar faciəsi - Azərbaycan xalqına qarşı törədilən və fundamental insan hüquqları və azadlıqlarının kobud şəkildə pozulması ilə nəticələnən bu cinayət hadisəsinə beynəlxalq hüquqi qiymət verilməsinin önəmi və hüquqi əsasları diqqətə çatdırılaraq, həmin hadisələrin xalqımızın müstəqillik uğrunda mübarizə tarixinin parlaq səhifələrindən olduğu vurğulanıb.
Tədbirlərdə Ombudsmanın 20 Yanvar faciəsinin 32-ci ildönümü ilə əlaqədar dünya ictimaiyyətinə, nüfuzlu beynəlxalq təşkilatlara ünvanladığı bəyanat iştirakçıların diqqətinə çatdırılıb.

Ombudsman Sabina Aliyeva and the Staff of the Office visited the Alley of Martyrs
The Commissioner for Human Rights (Ombudsman) Ms. Sabina Aliyeva and the staff visited the Alley of Martyrs on 20 January- National Day of Mourning and honored the memory of our martyrs who died for the freedom of our country.
It should be noted that the Ombudsman’s Ganja, Sheki, Guba, and Jalilabad Regional Centers held a range of events together with Heydar Aliyev Centers, branches of the State Committee for Work with Religious Organizations, and Youth Development centers in the districts. During the events, it was stressed the importance and legal basis for the establishment of legal assessment of this criminal action led to violation of fundamental and human rights and freedoms.  Furthermore, it was also stressed that these events are one of the bright pages in the history of our people's struggle for independence.
The Ombudsman's statement addressed to the world community and influential international organizations on the occasion of the 32nd anniversary of the January 20 tragedy was read at the event.