Əlilliyi olan məhkumların hüquqlarının müdafiəsi Ombudsmanın diqqətindədir
Azərbaycan Respublikasının İnsan Hüquqları üzrə Müvəkkilinin (Ombudsmanın) fəaliyyətində məhkumların, o cümlədən əlilliyi olan məhkumların hüquqlarının müdafiəsi mühüm yer tutur. Bu məqsədlə Ombudsmanın Milli Preventiv Qrupunun (MPQ) üzvləri tərəfindən penitensiar müəssisələrdə müntəzəm olaraq monitorinqlər, orada saxlanılan şəxslərlə görüşlər, müraciətlərin qəbulu və araşdırılması həyata keçirilir.
Ombudsman Səbinə Əliyevanın tapşırığı ilə növbəti başçəkmələr Ədliyyə Nazirliyi Penitensiar Xidmətinin qadın məhkumlar üçün 4 saylı cəzaçəkmə müəssisəsində və Müalicə Müəssisəsində keçirilib.
MPQ-nin ixtisasca həkim və psixoloq üzvlərinin də iştirak etdiyi başçəkmələrdə əlilliyi olan 42 məhkumla fərdi görüş keçirilib, müraciətləri dinlənilib, bəzi şəxslərin Ombudsmana ünvanlanmış ərizələri qəbul olunub.
Məhkumların müraciətlərində yer alan məsələlər, xüsusilə əlilliyə görə pensiya və müavinətlərin dayandırılması və əlilliyin yenidən qiymətləndirilməsində mövcud olan problemlər, tibbi xidmət və dərman preparatları ilə təmin olunma və digər bu kimi məsələlər qanunvericiliyə uyğun şəkildə cavablandırılıb, hüquqları, əfvlə bağlı müvafiq qanunvericiliyin tələbləri, Ombudsmanın səlahiyyətləri izah edilib.
Məhkumlar onların hüquqlarını daim diqqətdə saxladığına, müraciətlərinin təminində göstərdiyi dəstəyə və vəziyyətləri ilə maraqlandığına görə Ombudsmana minnətdarlıqlarını bildiriblər.
MPQ üzvləri monitorinqlər çərçivəsində əlilliyi olan məhkumlarla yanaşı, üç yaşına çatmamış uşağı ilə birgə yaşayan məhkum qadınlarla, eləcə də yetkinlik yaşına çatmayan uşaqlarla görüşüb, müəssisələrdə rəftar və saxlanma şəraitini araşdırıblar.
Başçəkmələrin yekununda müəssisələrin rəhbərliyinə  saxlanma şəraitinin təkmilləşdirilməsi, əlilliyi olan şəxslərin hüquqlarının, xüsusən də sağlamlıq hüququnun təmin edilməsinə diqqətin artırılması məqsədilə tövsiyələr verilib.

The protection of the rights of prisoners with special needs is in the focus of the Ombudsman
The protection of the prisoners, including prisoners with special needs, is the focus of the Commissioner for Human Rights (Ombudsman) of the Republic of Azerbaijan. For this reason, the National Preventive Mechanism group members (NPG) conduct regular monitoring in penitentiaries, hold private meetings with detained persons, listen to their requests, and investigate their appeals.
By the instructions of the Ombudsman Sabina Aliyeva, the next visits have been conducted to the Female Penal Colony No. 4, as well as the Medical Institution under the Penitentiary Service of the Ministry of Justice.
In the course of the visits, private talks were held with 42 prisoners with special needs, whose appeals were listened to in the presence of the NPG doctor member and psychologist, and the appeals of some of them addressed to the Ombudsman were accepted for further investigation.
The concerns of those prisoners, particularly about the suspending of pension benefits and allowances for the disability and problems encountered in re-determination of the disability, provision with health services and drugs, and other similar issues were responded to in accordance with the law, their rights, eligibility criteria for pardoning under the law, as well as the competences of the Ombudsman, were explained.
The prisoners thanked the Ombudsman for her care, support, and attention to solve their problems.
Along with the prisoners with special needs, in the frame of the monitoring, the NPG team also met with the female prisoners with dependents under the age of three, as well as juveniles, and investigated the treatment and detention conditions in those facilities.
At the end of the visits, the management of facilities was given recommendations with the aim of improving the detention conditions and strengthening the care for ensuring the rights of the persons with disabilities, the right to health, in particular.