Ombudsmanın Gəncə Regional Mərkəzi “BMT-nin insan hüquqlarının müdafiəsi mexanizmləri” mövzusunda onlayn hüquqi maarifləndirici tədbir keçirib
02-03-2022 1380 dəfə oxunub
Azərbaycan Respublikasının Birləşmiş Millətlər Təşkilatına (BMT) üzv qəbul olunmasının otuzuncu ildönümü münasibətilə  Ombudsmanın Gəncə Regional Mərkəzi və Tovuz Gənclər Evi Sosial Xidmət Müəssisəsinin birgə təşkilatçılığı, gənclərin fəal iştirakı ilə “BMT-nin insan hüquqlarının müdafiəsi mexanizmləri” mövzusunda onlayn hüquqi maarifləndirici tədbir keçirilib.
Tədbirdə çıxış edən Ombudsmanın Gəncə Regional Mərkəzinin rəhbəri Səbuhi Abbasov qeyd edib ki, Azərbaycan Respublikası 2 mart 1992-ci il tarixində BMT-nin üzvülüyünə qəbul edilmiş və 6 may 1992-ci il tarixində BMT nəzdində Daimi Nümayəndəliyi açılmışdır. O, çıxışında BMT üzvlüyünə qəbul olunduqdan sonra ölkəmizin həyata keçirdiyi işlər, qurulmuş əməkdaşlıq əlaqələri və qəbul edilmiş sənədlər haqqında iştirakçılara geniş məlumat verib. Bununla yanaşı, Azərbaycan Respublikasının İnsan Hüquqları üzrə Müvəkkili (Ombudsman) təsisatı və BMT-nin Azərbaycandakı Nümayəndəliyi arasında insan hüquqları sahəsində səmərəli əməkdaşlığın qurulduğu da diqqətə çatdırılıb.
Tədbir iştirakçıları BMT sistemində insan hüquq və azadlıqlarının təmin olunması istiqamətində nizamnamə və müqavilə orqanları, həmin orqanlarda həyata keçirilən fərdi və ya dövlətlərarası şikayət prosedurları, dövlətlərin dövrü hesabatları prosedurları barədə ətraflı məlumatlandırılıb, verilən suallar cavablandırılıb.

02-03-2022 1382 dəfə oxunub
Ombudsman’s Ganja Regional Center in collaboration with the Tovuz Youth House Social Service Institution held an online legal awareness event on “UN Human Rights Protection Mechanisms” on the occasion of the 30th anniversary of the UN-Azerbaijan partnership. The event was attended by active young people.
At the event, the head of the Regional Center Mr. Sabuhi Abbasov said that Azerbaijan joined the UN family on 2 March 1992 and our Permanent Representative of Azerbaijan to the United Nations was established on 6 May 1992. He spoke about the actions taken at the national level after the membership of the UN, the established cooperative relations, and the international documents adopted. Furthermore, it was said that the Ombudsman Institution of Azerbaijan and UN Country Representative established effective cooperation in the field of human rights.
The participants were also informed about the UN Charter-based and Treaty-based bodies, individual or inter-state complaint procedures, and periodic review mechanisms for the assessment of the Member States. The raised questions were answered.