Ombudsman Səbinə Əliyeva Ermənistan tərəfindən işğal dövründə dağıdılmış və təhqir edilmiş qəbiristanlıqlarla bağlı hesabat hazırlayıb
05-03-2022 1325 dəfə oxunub
Azərbaycan Respublikasının İnsan Hüquqları üzrə Müvəkkili (Ombudsman) Səbinə Əliyeva Ermənistanın Birinci və İkinci Qarabağ müharibələri dövründə törətdiyi müharibə cinayətləri, beynəlxalq hüquq, beynəlxalq humanitar hüquq normalarının pozulması faktları barədə dünya ictimaiyyətini məlumatlandırmaqda davam edir.
Ombudsman həyata keçirdiyi faktaraşdırıcı missiya çərçivəsində əldə etdiyi müvafiq dəlil,  sübut və materiallar əsasında növbəti hesabatını hazırlayıb.
Sözügedən hesabat Ermənistan tərəfindən işğal dövründə azərbaycanlılara məxsus qəbiristanlıqların kütləvi şəkildə və qəsdən dağıdılması, qəbirlərin və ölülərin təhqir edilməsi, qəbirüstü abidələrin talan edilməsi, habelə məzarları ziyarət edəcək insanlar arasında ölüm hallarının baş verməsi məqsədilə ərazinin minalanması və digər əyani faktları özündə əks etdirir.
Hesabatda beynəlxalq hüquq, o cümlədən beynəlxalq humanitar hüquq normalarının kobudcasına pozulması, müharibə cinayətləri törədilməsinə görə Ermənistanın hüquqi məsuliyyətə cəlb edilməsi istiqamətində ciddi tədbirlərin görülməsi üçün beynəlxalq təşkilatlara çağırış edilib.
Hesabat beynəlxalq təşkilatlara, xarici ölkələrin ombudsmanlarına, habelə insan hüquqlarının müdafiəsi və təbliği ilə məşğul olan digər beynəlxalq qurumlara göndərilib.

Ombudsman Sabina Aliyeva issued a report on the destruction and desecration of the gravesites during the Armenian occupation
05-03-2022 1328 dəfə oxunub
Ms. Sabina Aliyeva, the Commissioner for Human Rights (Ombudsman) of the Republic of Azerbaijan continues informing the world community about the war crimes, as well as violations of international law, including international humanitarian law (IHL) committed by Armenia during the First and Second Karabakh Wars.
Ombudsman prepared the next Report based on the evidence and proofs amassed during the on-spot investigations.
The Report covers the visual evidence of mass and intentional destruction of graves belonging to Azerbaijanis committed by Armenia during the occupation period, as well as desecration of the graves and humiliation of the remains of the dead bodies, pillage of the tombs, and mining of the area to cause loss of people, who will visit the cemeteries and other facts.
An appeal was made to international organizations in the Report to take serious measures to hold Armenia criminally liable for the grave breaches of international law, including the IHL norms, and war crimes.
The Report was sent to international organizations, ombudspersons of other countries, as well as other international organizations working in the protection and promotion of human rights.