Azərbaycan və Mərakeş ombudsmanları arasında görüş keçirilib
Mərakeş Krallığının Ombudsmanı çıxışı zamanı İslam ƏməkdaşlıqTəşkilatı (İƏT) Ombudsmanlar Assosiasiyasının son iclası çərçivəsində keçirilmiş təqdimat hissəsində Azərbaycan Ombudsman təsisatı haqqında geniş məlumat aldıqlarını qeyd edib.
Azərbaycan və Mərakeş ombudsmanları arasında ilk dəfə ikitərəfli görüşün baş tutduğunu bildirən S.Əliyeva beynəlxalq ombudsman təşkilatları tərkibində əməkdaşlıqdan məmnunluğunu və bu  səfərin iki qurum arasında əlaqələrin daha da genişlənməsinə töhfə verəcəyinə əminliyini ifadə edib.
Görüşdə sosial hüquqların təmini, qadınların, həbs yerlərində saxlanılan şəxslərin hüquqlarının müdafiəsi ilə bağlı səlahiyyətlər, illik məruzənin hazırlanması proseduru və qarşılıqlı olaraq əməkdaşlar üçün təlimlərin  təşkili haqqında fikir mübadiləsi aparılıb. Bundan əlavə, iki qurum arasında əməkdaşlığa dair memorandumun imzalanması məsələsi də müzakirə edilib.

01-04-2022 1413 dəfə oxunub
During his speech, the Ombudsman of the Kingdom of Morocco noted that they had been broadly informed about the Ombudsman Institution of Azerbaijan during the presentation made at the last meeting of the OIC Ombudsmen Association.
Ms. Aliyeva, emphasizing the first-time bilateral meeting of the ombudsmen of Azerbaijan and Morocco, expressed her satisfaction with the cooperation within the international ombuds institutions and stressed her confidence that this official visit will contribute to the further expansion of the cooperation between the two institutions.
During the meeting, the sides exchanged views on the issues of ensuring social rights and women’s rights, the mandate over the protection of the rights of detained persons, the preparation process of the Ombudsman’s annual reports, as well as the organization of training for the staff of both institutions mutually. Furthermore, the signing of a memorandum of understanding was discussed.