Ombudsman Səbinə Əliyeva Suriya Ərəb Respublikasından repatriasiya edilmiş vətəndaşlarla görüşüb
Suriya Ərəb Respublikasında döyüşən silahlı dəstələrin girovluğunda olan Azərbaycan Respublikası vətəndaşlarının ölkəyə qaytarılması və hüquqlarının müdafiəsi məsələləri Azərbaycan Respublikasının İnsan Hüquqları üzrə Müvəkkili (Ombudsman) Səbinə Əliyevanın diqqətindədir.
Azərbaycan hökuməti tərəfindən görülən tədbirlər nəticəsində Suriyada saxlanılan qadın və uşaqların ölkəyə repatriasiyası həyata keçirilir.
Ombudsman Səbinə Əliyeva bu yaxınlarda Suriyadan repatriasiya edilmiş və Əmək və Əhalinin Sosial Müdafiəsi Nazirliyinin tabeliyində Sosial Xidmətlər Agentliyinin sosial xidmət müəssisəsinə yerləşdirilmiş qadın və uşaqlarla görüşüb.
Ombudsman həmin şəxslərin sosial reabilitasiyası və cəmiyyətə reinteqrasiyası sahəsində görülmüş tədbirlər barədə məlumat alıb, onların hüquq və azadlıqlarının təmini vəziyyətini öyrənib, müvafiq tövsiyələr verib.

Ombudsman Sabina Aliyeva met with citizens repatriated from the Syrian Arab Republic
The issues related to the repatriation and protection of the rights of citizens of Azerbaijan held in captivity by the armed groups of the Syrian Arab Republic are under the focus of the Ombudsman of Azerbaijan, Ms. Sabina Aliyeva.
The women and children detained in Syria are being repatriated as a result of the measures undertaken by the Azerbaijani Government.
The Ombudsman met with the women and children recently repatriated from Syria and placed in the social service facility at the Social Services Agency under the Ministry of Labor and Social Protection of Population.
The Ombudsman had information on measures taken for their social rehabilitation and integration into society, learned the situation of ensuring their rights and freedoms, and made appropriate recommendations.