Ombudsman Aparatında tələbə və magistrantların istehsalat və elmi-tədqiqat təcrübəsinin ilk mərhələsinə yekun vurulub
11-04-2022 1500 dəfə oxunub
Azərbaycan Respublikasının İnsan Hüquqları üzrə Müvəkkili (Ombudsman) gənc mütəxəssislərin insan hüquqları sahəsində təcrübə əldə etməsinə xüsusi diqqət yetirir. Bu məqsədlə müvafiq ixtisaslar üzrə təhsil alan tələbə və magistrantların Ombudsman Aparatında istehsalat və elmi-tədqiqat təcrübəsi keçmələrinə şərait yaradılır.
HazırdaBakı Dövlət Universiteti (BDU), Azərbaycan Dillər Universiteti (ADU) və Qərbi Kaspi Universitetindən (QKU) Ombudsman Aparatına daxil olmuş müraciətlər əsasında həmin ali məktəblərin tələbə və magistrantları mərhələli şəkildə istehsalat və elmi-tədqiqat təcrübəsinə cəlb olunublar.
Bütün dünyada olduğu kimi ölkəmizdə də davam edən koronavirus (COVID-19) pandemiyası səbəbindən istehsalat və elmi-tədqiqat təcrübəsinin hibrid formatda təşkil olunması barədə razılıq əldə olunub.
Praktikantlar təcrübə müddətində təsisat haqqında ümumi məlumat əldə edib, giriş olaraq “Azərbaycan Respublikasının İnsan Hüquqları üzrə Müvəkkili (Ombudsman) haqqında” Konstitusiya Qanunu, Ombudsmanın Aparatı və regional mərkəzləri barədə onlayn mühazirələri dinləyiblər. Eyni zamanda“ZOOM” platforması üzərindən təşkil olunan sessiyalar çərçivəsində təsisatın rəhbər vəzifəli şəxsləri tələbə və magistrantlara Müvəkkilin insan hüquqlarının müdafiəsi, həmçinin vətəndaşların müraciətlərinə baxılması qaydaları,informasiya əldə etmək hüququnun müdafiəsi, beynəlxalq təşkilatlar və vətəndaş cəmiyyəti institutları ilə əməkdaşlıq,işgəncələrin qarşısının alınması sahəsindəki fəaliyyəti barədə ətraflı məlumat veriblər.
Daha sonra təsisatın müxtəlif şöbə və sektorlarında əyani şəkildə təcrübələrini davam etdirən tələbə və magistrantlar Ombudsmanın insan hüquqları üzrə ixtisaslaşmış kitabxanası ilə tanış olub, buraxılış işləri və magistrlik dissertasiyalarının yazılması üçün seçilmiş mövzulara uyğun zəruri məlumatlardan faydalanmaq imkanı əldə ediblər.
Təcrübənin yekununda praktikantlara Ombudsman Səbinə Əliyeva tərəfindən xasiyyətnamələr təqdim edilib, əhalinin hüquqi cəhətdən maarifləndirilməsi, hüquq düşüncəsinin və hüquq mədəniyyətinin inkişaf etdirilməsi ilə bağlı əməkdaşlığın gələcəkdə müxtəlif formalarda davam etdirilməsi tövsiyə olunub.

The first round of science and research internships of undergraduate and master students with the Ombudsman Institution was completed
11-04-2022 1410 dəfə oxunub
Ombudsman pays special attention to getting experience of young specialists in the field of human rights. Therefore, the Ombudsman Institution creates an opportunity for undergraduate and master students studying relevant specializations to have scientific and research internships with the Institution.
Currently, undergraduate and master level students of Baku State University (BSU), Azerbaijan University of Languages, and Western Kaspi University were involved in internships with the Ombudsman Institution upon their requests.
Due to the global COVID-19 pandemic, it was agreed upon a hybrid form of internships. In the first round, which was started in February of the current year, the last year law students of BSU and second-year master students specializing in Human Rights and Health Law had completed their internships.
During internships, the internees listened to lectures on the general activity of the Ombudsman Institution, including the provisions of the Constitutional law on the Ombudsman of Azerbaijan, structural units of the Institution, and its Regional Centers. In addition, during classes held using Zoom, the administrative staff of the Institution gave broad information to the internees about the Ombudsman’s activities in protection of human rights, application review procedure, protecting the right to access to information, cooperation with international institutions and civil society organizations, and functions of national preventive mechanism against torture.
During in-person internships with the Institution, the internees got familiarized with the institution’s structural organization, including departments and units, specialized human rights library, and had an opportunity to benefit from scientific literature useful for their master theses.
At the end of the internships, the students were presented with recommendation letters by the Ombudsman and suggested to continue further cooperation in raising awareness of people, to improve legal culture and thinking in various forms.