Şəki şəhərində “Uşaqların hüquq və vəzifələrinə dair məlumatlılıq səviyyəsinin artırılması” mövzusunda tədbirlər keçirilib
16-03-2022 1021 dəfə oxunub
Azərbaycan Respublikasının İnsan Hüquqları üzrə Müvəkkilinin (Ombudsmanın) Şəki Regional Mərkəzi tərəfindən Şəki şəhər 3 və 5 saylı tam orta məktəblərdə müəllim və şagirdlərin iştirakı ilə “Uşaqların hüquq və vəzifələrinə dair məlumatlılıq səviyyəsinin artırılması” mövzusunda maarifləndirmə tədbirləri keçirilib.
Şəki Regional Mərkəzinin rəhbəri Pərviz Məmmədov əvvəlcə iştirakçılara qarşıdan gələn Novruz bayramı ilə əlaqədar Ombudsman Səbinə Əliyevanın təbrikini çatdırıb.
Tədbirlərdə iştirakçılara BMT-nin “Uşaq Hüquqları Konvensiyası”nın, “Uşaq Hüquqları haqqında” Azərbaycan Respublikasının Qanununun və digər qanunvericilik aktlarının müddəaları, həmçinin “Azərbaycan Respublikasının Uşaqlara dair 2020-2030-cu illər üçün Strategiyası”nın məqsədi və prioritet istiqamətləri barədə məlumat verilib.
Çıxış zamanı uşaq hüquqlarının müdafiəsinin Ombudsmanın əsas fəaliyyət istiqamətlərindən biri olduğu vurğulanıb və bu sahədə görülən işlər diqqətə çatdırılıb.

Events on "Raising awareness of children on their rights and duties" were organized in Sheki district
16-03-2022 1024 dəfə oxunub
The Sheki Regional Center of the Commissioner for Human Rights (Ombudsman) of the Republic of Azerbaijan held educational events on “Raising awareness of children on their rights and duties” at secondary schools No.3 and No.5 in Sheki city. The teachers and students of the school attended the event.
Firstly, the head of the Sheki Regional Center, Mr. Parviz Mammadov conveyed the congratulations of the Ombudsman Ms. Sabina Aliyeva to the participants with regard to the Novruz holiday.
At the events, the participants were informed about the UN Convention on the Rights of the Child, Law of the Republic of Azerbaijan on the Rights of the Child, and other relevant legislative acts, as well as the aim and priority directions of the “2020-2030: Strategy of the Republic of Azerbaijan for Children”.
During the speech, it was highlighted that child rights protection is among the Ombudsman’s main activity directions, and the activities carried out in this area were mentioned.