Azərbaycan Respublikasının İnsan Hüquqları üzrə Müvəkkili (Ombudsman) Səbinə Əliyevanın Başlıbel qətliamının 29-cu ildönümü ilə əlaqədar açıqlaması
18-04-2022 1390 dəfə oxunub
Bu gün Başlıbeldə qətliam törədilməsindən 29 il ötür.
Ermənistanın Azərbaycana qarşı nifrət zəminində həyata keçirdiyi soyqırımı, deportasiya, etnik təmizləmə və işğalçılıq siyasəti nəticəsində minlərlə günahsız azərbaycanlı amansızcasına qətlə yetirilməklə soyqırım cinayətinin qurbanına çevrilmişdir.
Ermənistan tərəfindən insanlıq əleyhinə yönəlmiş, kütləvi qırğınlarla nəticələnən müharibə cinayətlərindən biri də 1993-cü ilin aprelində Kəlbəcər rayonunun işğalı zamanı Başlıbel kəndində törədilmişdir. Bu cinayət nəticəsində içərisində uşaqların, qadınların, əlilliyi olan şəxslərin, ahılların da olduğu kənd əhalisi işgəncələrə məruz qalmaqla kütləvi şəkildə qətlə yetirilmiş, hətta bəziləri diri-diri yandırılmışdır.
Başlıbel kəndinin Ermənistan tərəfindən işğalı zamanı 62 dinc sakin xilas olmaq məqsədilə mağaraya sığınmış, lakin ermənilər onların yerini aşkarladıqda silahlı hücuma keçərək qətliam törətmişlər.
Kəlbəcər rayonu işğaldan azad edildikdən sonra Azərbaycan tərəfi Ermənistan silahlı qüvvələrinin amansızcasına qətlə yetirdiyi həmin şəxslərin meyitlərinin həmkəndliləri tərəfindən mağara yaxınlığında dəfn olunduğu yeri aşkar etmişdir. Kütləvi şəkildə qətlə yetirilmiş həmin sakinlərin qalıqları ekshumasiya edilməklə şəxsiyyətləri müəyyənləşdirilmiş və ayrı-ayrı dəfn olunmuşdur. Sağ qalan şahidlərin ifadələri də təsdiq edir ki, Başlıbel qətliamı zamanı sakinlər arasında girov götürülənlər olmuşdur və bugünədək itkin hesab olunanlar vardır.
Kəlbəcər rayonunun ən qədim və böyük kəndlərindən biri olan Başlıbelin tarixi, mədəni və dini obyektləri işğal zamanı dağıdılaraq məhv edilmişdir.
Ermənistan tərəfindən Kəlbəcər rayonunun Başlıbel kəndində törədilmiş soyqırım cinayəti, habelə Azərbaycanın tarixi-mədəni irsinə qarşı vandalizm aktı nəticəsində insan hüquqları sahəsində mövcud olan beynəlxalq hüquq normalarının tələbləri bir daha kobud şəkildə pozulmuşdur.
İnanırıq ki, Ermənistan tərəfindən dinc azərbaycanlılara qarşı törədilmiş çoxsaylı cinayətlərin, o cümlədən Başlıbel qətliamının törədilməsində təqsirkar olan şəxslər tezliklə hüquqi məsuliyyətə cəlb edilərək ədalət mühakiməsi qarşısında cavab verəcəklər.

Statement by the Ombudsman of Azerbaijan Ms. Sabina Aliyeva concerning the 29th anniversary of the Bashlibel massacre
18-04-2022 1392 dəfə oxunub
“Today 29 years have passed since the Bashlibel massacre.
As a result of the genocide, deportation, ethnic cleansing, and occupation policy of Armenia against Azerbaijan based on the hatred, thousands of innocent Azerbaijanis became victims of crimes of genocide by mercilessly murdering.
One of the war crimes, committed against human beings and resulted in mass extermination, occurred during the occupation of the Bashlibel village of the Kalbajar district of Azerbaijan in April of 1993. This act of crime resulted in a bloodbath of the villagers, including children, women, persons with disabilities, and the elderly as a result of torture. Some of them were even burnt alive.
During the occupation of the Bashl?bel village by Armenia, 62 civilians took refuge in a cave to escape, but when Armenians identified their place, they were subjected to an armed attack and  killed.
After the liberation of the Kalbajar district, the Azerbaijani side identified a mass burial of those civilians, who were brutally massacred by Armenian armed forces and buried near the cave by their co-villagers. The remains of those massacred residents were exhumed, identified, and buried separately. The survivors’ testimonies also confirm that there were hostages among the residents during the Bashlibel massacre and there are still persons, reported missing.
The historical, cultural, and religious objects in Bashlibel, which was one of the oldest and largest villages of Kalbajar were destroyed.
As a result of the Bashlibel massacre committed by Armenia, which also resulted in vandalism against the historical and cultural heritage of Azerbaijan, the international law norms on human rights were once again severely violated.
We believe that the perpetrators of numerous crimes committed by Armenia against peaceful Azerbaijanis, including the Bashlibel massacre, will soon be brought to justice.”