Ombudsmanın regional mərkəzləri tərəfindən hüquqi maarifləndirmə tədbirləri təşkil olunub
Ombudsmanın  Gəncə, Quba, Şəki və Cəlilabad regional mərkəzləri tərəfindən müxtəlif əhali qrupları üçün hüquqi maarifləndirmə tədbirləri keçirilib.
Ombudsmanın Gəncə Regional Mərkəzi sağlamlıq imkanları məhdud uşaqları və əlilliyi olan gəncləri birləşdirən “Fərəh” İctimai Birliyinin ofisində gənclərin iştirakı ilə “Ayrı-seçkiliklə mübarizə” mövzusunda hüquqi maarifləndirici təlim keçirib. Təlimdə Ombudsmanın ayrı-seçkilik əleyhinə mübarizə sahəsində hüquqi maarifləndirməyə xüsusi əhəmiyyət verdiyi, bu istiqamətdə təsisatın Avropa Şurasının Bakı nümayəndəliyi ilə səmərəli əməkdaşlıq qurduğu, Avropa Şurasının Azərbaycan üçün qəbul etdiyi 2022-2025-ci illəri əhatə edən fəaliyyət planında əsas istiqamətlərdən birinin də məhz ayrı-seçkiliklə mübarizə olduğu bildirilib. Təlimdə iştirakçılara ayrı-seçkiliklə mübarizəyə həsr olunmuş maarifləndirici bukletlər təqdim olunub.
Ombudsmanın Quba Regional Mərkəzinin təşkilatçılığı ilə Siyəzən şəhərinin 6 və 3 nömrəli tam orta məktəblərində “İnsan hüquqlarının təmin olunmasında ayrı-seçkiliklə mübarizənin rolu” mövzusunda maarifləndirici tədbirlər keçirilib. Tədbirlərdə şagirdlərə insan hüquq və azadlıqları, ayrı-seçkiliklə mübarizə sahəsində milli və beynəlxalq aktlar barədə  məlumat verilib. Eyni zamanda, Azərbaycan Ombudsman təsisatının bu sahədə təcrübəsi, təsisata müraciət etmək  üçün vasitələr, o cümlədən 916 Çağrı Mərkəzi barədə məlumatlar da diqqətə çatdırılıb. Daha sonra iştirakçıların sualları cavablandırılıb və onlara hüquqi-maarifləndirici çap vəsaitləri təqdim olunub.
Ombudsmanın Şəki Regional Mərkəzinin əməkdaşları tərəfindən Şəki “ASAN xidmət” mərkəzində, Şəki, Qax və Oğuz rayonlarında ASAN könüllülərinin, yerli icra və özünüidarəetmə orqanlarının əməkdaşlarının, sakinlərin, o cümlədən Vətən müharibəsi şəhidlərinin ailə üzvlərinin, müharibə veteranlarının iştirakı ilə “Azərbaycan Respublikasında insan hüquq və azadlıqlarının müdafiəsində Ombudsmanın rolu” mövzusunda hüquqi maarifləndirmə tədbirləri keçirilib. Tədbirlərdə ölkəmizdə insan hüquq və azadlıqlarının müdafiəsi sahəsində həyata keçirilən islahatlar, Ombudsmanın bu sahədə rolu və əsas fəaliyyət istiqamətləri, müraciətlərə baxılma qaydası barədə məlumat verilib, iştirakçıların sualları cavablandırılıb.
Ombudsmanın Cəlilabad Regional Mərkəzi isə Lənkəran Peşə liseyində “Fundamental hüquqlar” mövzusunda maarifləndirici tədbir keçirib. Tədbir zamanı insan hüquqları ilə əlaqədar beynəlxalq sənədlər, Konstitusiya və digər milli qanunvericilik aktları, habelə ölkəmizdə insan hüquq və azadlıqlarının təmini istiqamətində aparılan hüquqi islahatların tərkib hissəsi kimi yaradılmış Ombudsman təsisatının çoxşaxəli fəaliyyəti barədə məlumat verilib.

Regional Centers of the Ombudsman held legal awareness events
The Ombudsman's Regional Centers in Ganja, Guba, Sheki, and Jalilabad held legal awareness events for various groups of the population.
The Ganja Regional Center organized a legal awareness training on "Fighting Discrimination" for the young people in the Office of the "Farah" Public Union, which unites children and young people with disabilities. During the training, it was reported that the Ombudsman kept the awareness-raising on how to counter discrimination under her spotlight, for that reason, the Ombudsman created effective cooperation with the Council of Europe Country Office and also outlined that fighting discrimination is one of the key directions in the CoE Action Plan for Azerbaijan for 2022-2025 years. The participants were presented with educational booklets dedicated to the relevant subject.
The Guba Regional Center organized awareness events entitled "The Role of Combating Discrimination in Ensuring Human Rights" in secondary schools No. 6 and 3 in Siyazan city. During those events, students were informed about national and international legal acts on human rights and non-discrimination. Furthermore,  they were informed about the experience of the Azerbaijani Ombudsman Institution in the relevant field, on how to apply to the ombuds institution, including its 916 Call Center. Then the questions of the participants were answered and they were provided with legal-educational printed materials.
The staff of the Sheki Regional Center launched awareness events entitled “Role of the Ombudsman of Azerbaijan in the Protection of Human Rights” in the Sheki “ASAN service” Center, in Sheki, Gakh, and Oguz districts for the ASAN volunteers, employees of local executive and self-government bodies, residents, as well as family members of war martyrs, and veterans.  The attendants have been told about the national reforms implemented at the national level, role and activity directions of the Ombudsman in defending human rights, and application review procedures. The questions from participants were answered.
The Jalilabad Regional Center also held an educational event on “Fundamental Rights” at Lankaran Vocational High School. During the event, information was provided on international human rights legal documents, Constitution, and other national legislative acts, and the multifaceted activities of the Ombudsman Institution established as part of the legal reforms to ensure human rights and freedoms at the national level.