Gəncə şəhərində zorakılığa məruz qalmış yetkinlik yaşına çatmayan qızın vəziyyəti Ombudsman tərəfindən nəzarətdə saxlanılır
30-03-2022 1465 dəfə oxunub
Məlumat verildiyi kimi, Gəncə şəhərində 2005-ci il təvəllüdlü yetkinlik yaşına çatmayan qızın zorlanaraq hamilə qalmasına dair qızın ailə üzvləri tərəfindən 916 Çağrı Mərkəzinə müraciətlə bağlı məsələ Ombudsman tərəfindən nəzarətdə saxlanılır.
Ombudsmanın Tibbi Ərazi Bölmələrini İdarəetmə Birliyinə müraciəti əsasında azyaşlı Akademik M.Ə.Mirqasımov adına Respublika Klinik Xəstəxanasına yerləşdirilib, onun tibbi müayinəsi və müalicəsi təşkil olunub.
Eyni zamanda, Ombudsmana müraciəti əsasında azyaşlı və ailə üzvləri müvafiq səhiyyə müəssisəsində nevroloji müayinələrə cəlb olunublar.
Ailəyə sosial-psixoloji yardımın göstərilməsi məqsədilə Ombudsman tərəfindən Azərbaycan Respublikasının Əmək və Əhalinin Sosial Müdafiəsi Nazirliyinin tabeliyində Sosial Xidmətlər Agentliyinə müraciət edilib və azyaşlı ailə üzvləri ilə birlikdə sosial xidmət müəssisəsinə yerləşdirilib.
Bununla yanaşı, ailənin sosial problemlərinin həllində müvafiq köməkliyin göstərilməsi ilə bağlı Gəncə Şəhər İcra Hakimiyyətinə müraciət ünvanlanıb.

The situation of the sexually abused teenage girl in Ganja is under the focus of the Ombudsman
As reported before, the family members of the teenage girl (b. 2005), who was sexually abused in Ganja city, and became pregnant after this, appealed to the Ombudsman via the Call Center 916 and this matter is remaining to be kept under the focus of the Ombudsman.
Based on the Ombudsman’s appeal to the Management Union of Medical Territorial Units (TABIB), the teenager was placed in the Republican Clinic Hospital named after the academician M. A. Mirgasimov and was examined and treated.
Furthermore, with the Ombudsman’s intervention, the teenager and her family members were undergone neurological examinations at the noted-above health facility.
The Ombudsman appealed to the Social Services Agency under the Ministry of Labor and Social Protection of the Population of Azerbaijan to ensure social-psychological assistance to the family, the family together with the teenager were placed at the social service institution.
In addition, the Ganja City Executive Office was appealed for rendering assistance to the family to solve their social problems.