Ombudsman növbəti dəfə “Yüksəliş” müsabiqəsinin qalibini qəbul edib
Azərbaycan Respublikasının İnsan Hüquqları üzrə Müvəkkili (Ombudsman) Səbinə Əliyeva mentorluq proqramı çərçivəsində “Yüksəliş” müsabiqəsinin qalibi Ləman Qafarzadə ilə növbəti dəfə görüş keçirib.
Görüşdə 44 günlük Vətən müharibəsi və postmüharibə dövründə beynəlxalq ictimaiyyətin Ermənistan silahlı qüvvələrinin törətdiyi sülh və insanlıq əleyhinə, habelə müharibə cinayətləri ilə bağlı faktlar barədə məlumatlandırılması məqsədilə Ombudsmanın həyata keçirdiyi faktaraşdırıcı missiyalar, habelə mina problemi ilə əlaqədar etdiyi müraciətlərdən danışılıb.
Daha sonra Müvəkkil məhkumların və onların ailə üzvlərinin əfv haqqında müraciətlərinin araşdırılması, Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Əfv Məsələləri Komissiyasına vəsatətlərlə edilən müraciətlər, eyni zamanda, qeyd edilən komissiyasının işində iştirakla bağlı geniş məlumat verib. Qeyd olunub ki, fəaliyyəti dövründə Ombudsmanın vəsatəti ilə ümumilikdə 774, 2021-ci ildə isə 72 məhkum əfv olunub.
Görüş zamanı S. Əliyeva müsabiqə qalibinin cəlb olunduğu əlilliyi olan şəxslərin hüquqlarına dair layihə ilə maraqlanıb və onun icrası ilə bağlı təklif və tövsiyələrini bildirib.
Yekunda Ombudsman faktaraşdırıcı missiyalar, həmçinin digər müxtəlif hüquq pozuntuları ilə əlaqədar Azərbaycan və ingilis dillərində hazırlanmış hesabatları L.Qafarzadəyə təqdim edib.
Qeyd olunmalıdır ki, mentorluq proqramı çərçivəsində dörd ay ərzində fəaliyyət planına uyğun olaraq təsisatın müvafiq struktur bölmə rəhbərləri ilə bir sıra görüşlər keçirilib. Bundan əlavə, L.Qafarzadə Ombudsmanın Milli Preventiv Qrupunun üzvləri ilə birlikdə 5 nömrəli Respublika Xüsusi İnternat Məktəbinə başçəkmədə iştirak edib. O, layihə çərçivəsində təşkil olunan başçəkmədə müxtəlif yaş qruplarından olan uşaqlarla söhbət aparıb və onların təhsil hüquqlarının təmini vəziyyəti ilə maraqlanıb.

Next meeting of the Ombudsman with the Winner of the “Rise” Competition (Mentoring Program)
Ombudsperson of Azerbaijan, Ms. Sabina Aliyeva had another meeting with the winner of the “Rise” Competition (Mentoring Program).
During the meeting, it was spoken about the fact-finding missions carried out by the Ombudsman to inform the international community about the war crimes and crimes against peace and humanity committed by Armenia during the Second Karabakh War, as well as  public appeals, she made concerning the mina problem.
Later, outlining her activity in the field of protection of the rights of prisoners, the Ombudsman gave detailed information about the review process of the prisoners’ and their families’ appeals for pardoning, motions given to the Pardon Issues Commission under the President of the Republic of Azerbaijan, including the participation in the Commission’s work. It was noted that during the Ombudsman’s term of office, according to the motions, in general, 774 prisoners, but in 2021, 72 convicts were pardoned.
During the meeting, S. Aliyeva was curious about the Project on the rights of persons with disabilities in which a mentee has been involved. She also made her recommendations on how to implement the Project.
In conclusion, Ombudsman presented the mentee Mission reports, as well as other reports on various human rights violations in Azerbaijani and English languages.
This must be noted according to the agreed 4-month action plan within the mentorship program, numerous meetings were held with the chiefs of the relevant structural units of the Institution. Moreover, L. Gafarzade participated in the visit conducted by the Ombudsman’s NPM to the Republican Special Boarding School No. 5. She had talks with children of different age groups and learned the situation of ensuring the right of children to education.