İƏT Ombudsmanlar Assosiasiyasının təşkilatçılığı ilə Azərbaycan Ombudsman Aparatı tərəfindən onlayn təlim keçirilib
28-04-2022 1555 dəfə oxunub
İslam Əməkdaşlıq Təşkilatı (İƏT) Ombudsmanlar Assosiasiyasının illik fəaliyyət planına əsasən, üzv ölkələrin ombudsman institutları üçün ilk təlim Azərbaycan Ombudsman Aparatı tərəfindən keçirilib. “İnformasiya əldə etmək hüququnun müdafiəsi: Azərbaycan Ombudsmanının təcrübəsi” mövzusuna həsr edilmiş onlayn tədbirdə Ombudsman Aparatının Beynəlxalq təşkilatlar və vətəndaş cəmiyyəti institutları ilə əməkdaşlıq şöbəsinin müdiri Zaur Vəliməmmədli və İnformasiya əldə etmək hüququnun müdafiəsi şöbəsinin müdiri Lamiyə Zeynalova təlimçi qismində çıxış ediblər.
Təlim zamanı informasiya əldə etmək hüququnun yaxşı idarəetmənin təminində rolu, milli qanunvericilikdə və beynəlxalq sənədlərdə informasiya əldə etmək hüququnun təsbiti, bu hüququn həyata keçirilməsinə nəzarət üzrə Azərbaycan Ombudsmanının mandatı və təcrübədən nümunələr iştirakçıların diqqətinə çatdırılıb.
Qeyd edək ki, bu təlimlər İƏT-ə üzv ölkələrin ombudsman institutları arasında təcrübə mübadiləsi aparılması məqsədilə təşkil edilir və bundan öncə də Ombudsman Aparatı tərəfindən Azərbaycan Ombudsmanının mandatı və müharibə ilə əlaqədar fəaliyyətinə həsr edilmiş təlim-seminar keçirilmişdi.

Azerbaijan Ombudsman Institution held an online training under the leadership of the OIC Ombudsmen Association
28-04-2022 1469 dəfə oxunub
According to the Annual Action Plan agreed between the Islamic Cooperation Organization (OIC) Ombudsmen Association, the first training for the ombuds institution of the Member States was held by the Ombudsman Institution of Azerbaijan.
The trainers during the online training dedicated to the topic “Protection of the Right of Access to Information: In Practice of Azerbaijani Ombudsman”, Zaur Valimammadli, head of the Department on Cooperation with International and Civil Society Organizations, and Lamiya Zeynalova, Head of the Department onDepartment on Protection of the Right to Information at the Ombudsman Institution.
The training covered the issues related to the role of the right to information in ensuring good governance, integration of the right to information to national and international legal documents, Ombudsman’s oversight mechanism in the implementation of this right.
The main purpose of such training is an exchange of relevant experience among the OIC Member ombuds institutions and before, the Azerbaijan Ombudsman Institution organized training seminar on the ombudsperson’s mandate and her activity during the Second Karabakh War.