Ombudsman “Qadın, sülh və təhlükəsizlik İkinci Qarabağ müharibəsindən sonra” mövzusuna həsr olunmuş tədbirdə iştirak edib
29-04-2022 1746 dəfə oxunub
Azərbaycan Respublikasının İnsan Hüquqları üzrə Müvəkkili (Ombudsman) Səbinə Əliyeva “Qadın, sülh və təhlükəsizlik İkinci Qarabağ müharibəsindən sonra” adlı tədbirdə iştirak edib.
Tədbirdə çıxışı zamanı Ombudsman müstəqil Azərbaycanda qadınların cəmiyyətdəki rolu, bütün sahələrdə kişilərlə bərabər hüquqlara malik olması, ictimai-siyasi həyatda iştirakı, habelə ölkəmizdə həyata keçirilən gender siyasətinin mahiyyətindən söhbət açıb.
Daha sonra Ombudsman təsisatının ötən 20 il ərzindəki fəaliyyəti, qadın hüquqlarının müdafiəsi, qadınların idarəetmədə və ictimai həyatdakı mövqeyinin genişləndirilməsi, onların pozulan hüquqlarının bərpasından bəhs edib.
Qeyd edilib ki, dünyanın COVID-19 infeksiyası ilə mübarizə apardığı bir vaxtda Ermənistanın  Azərbaycanın müxtəlif yaşayış məntəqələrini ağır artilleriya və raketlərdən, qadağan edilmiş silahlardan istifadə etməklə atəşə tutması zamanı çoxsaylı mülki şəxslər, o cümlədən qadınlar da həlak olub. Ermənistanın hərbi təcavüzü nəticəsində Azərbaycanın təbiətinə, bioloji müxtəlifliyinə, flora və faunasına, su mənbələrinə, ümumilikdə işğal altında olmuş ərazilərin ekologiyasına, regionun ekosisteminə ciddi ziyan vurulduğu diqqətə çatdırılıb.
Çıxış zamanı Ombudsman tərəfindən dünya ictimaiyyətinə edilən müraciətlər, beynəlxalq təşkilatlara ünvanlanan əsaslandırılmış hesabatlar, müharibə və terror cinayətlərini ifşa edən geniş fəaliyyət, o cümlədən faktaraşdırıcı missiyaların həyata keçirilməsi barədə də məlumat verilib.
Bununla yanaşı, S.Əliyeva dövlətimizin qarşısında duran əsas vəzifədən - azad edilmiş ərazilərin minalardan təmizlənməsi, dağıdılmış infrastrukturun, Azərbaycan xalqının tarixi abidələrinin bərpası, keçmiş məcburi köçkünlərin doğma yurdlarına təhlükəsiz qayıdışının təmin edilməsi mövzusuna toxunub.
Ombudsman cəmiyyətin hər bir üzvü kimi Azərbaycan qadınının postmünaqişə dövründə həyata keçirilən tədbirlərdə, o cümlədən sülh quruculuğu prosesində yaxından iştirak etməli olduğunu bildirib.
Sonda Ombudsman tədbir iştirakçılarını insan hüquq və azadlıqlarının müdafiəsi sahəsində birgə əməkdaşlığa dəvət edərək, tədbirin işinə uğurlar arzulayıb.

The Ombudsman took part in an event dedicated to "Women, peace, and security after the Second Karabakh War."
29-04-2022 1683 dəfə oxunub
The Commissioner for Human Rights (Ombudsman) of Azerbaijan Sabina Aliyeva took part in the event "Women, peace and security after the Second Karabakh War."
Speaking at the event, the Ombudsman spoke about the role of women in society in independent Azerbaijan, equal rights with men in all areas, participation in public and political life, as well as the essence of gender policy in our country.
He also spoke about the activities of the Ombudsman's Office over the past 20 years, the protection of women's rights, the expansion of the position of women in government and public life, and the restoration of their violated rights.
It was noted that many civilians, including women, were killed when Armenia fired heavy artillery and missiles and banned weapons at various settlements in Azerbaijan at a time when the world was fighting the COVID-19 infection. It was noted that as a result of Armenia's military aggression, Azerbaijan's nature, biodiversity, flora and fauna, water resources, ecology of the occupied territories in general, and the region's ecosystem were seriously damaged.
During the speech, the Ombudsman addressed the world community, substantiated reports addressed to international organizations, extensive activities exposing war and terrorist crimes, as well as the implementation of fact-finding missions.
At the same time, Aliyeva touched upon the main task of the state - clearing the liberated areas of mines, restoring destroyed infrastructure, and historical monuments of the Azerbaijani people, and ensuring the safe return of former IDPs to their native lands.
The Ombudsman said that like every member of society, Azerbaijani women should be closely involved in the activities carried out in the post-conflict period, including the peace-building process.