Ombudsmanın regional mərkəzləri tərəfindən autizmli şəxslərin hüquqları ilə bağlı tədbirlər təşkil olunub
30-04-2022 1633 dəfə oxunub
Ombudsmanın Gəncə, Cəlilabad, Şəki və Quba regional mərkəzləri tərəfindən autizm mövzusuna həsr olunmuş hüquqi maarifləndirmə tədbirləri keçirilib.
Ombudsmanın Gəncə Regional Mərkəzi tərəfindən autizmlə bağlı maarifləndirmə aylığı çərçivəsində Azərbaycana Birgə Yardım (UAFA) təşkilatının Gəncə İcma Əsaslı Reabilitasiya Mərkəzindən bəhrələnən autizmli uşaqların və onların valideynlərinin iştirakı ilə “Autizmli şəxslərin hüquqlarının təbliği və müdafiəsi” mövzusunda tədbir keçirilib. Tədbir zamanı Müvəkkilə müxtəlif məsələlərlə bağlı müraciət etmək istəyən  autizmli uşaqların valideynlərinin müraciətləri Gəncə Regional Mərkəzinin əməkdaşları tərəfindən qəbul edilib.
Ombudsmanın Cəlilabad Regional Mərkəzi tərəfindən Cəlilabad Rayon Mərkəzi Kitabxanasında “Autizm haqqında ictimaiyyətin məlumatlandırılması” mövzusunda maarifləndirici tədbir keçirilib. Tədbirdə dövlət qurumlarının nümayəndələri və fəal gənclər iştirak ediblər.
Ombudsmanın Şəki Regional Mərkəzi  isə Şəki İnteqrasiya təlimli internat tipli gimnaziyanın müəllimlərinin, Şəki Şəhər Təhsil Şöbəsinin, Dövlət Sosial Müdafiə Fondunun Şəki şöbəsinin, Şəki Mərkəzi Rayon Xəstəxanası Publik Hüquqi Şəxsin əməkdaşlarının, autizm spektr pozuntusu olan uşaqların valideynlərinin və Şəki Tibb Kollecinin tələbələrinin iştirakı ilə “Autizmli şəxslərin sosial-hüquqi müdafiəsinə dəstək” mövzusunda hüquqi maarifləndirmə tədbiri keçirib.
Maarifləndirmə ayı çərçivəsində Ombudsmanın Quba Regional Regional Mərkəzi tərəfindən mərkəzin ofisində “Autizimli şəxslərin sosial inklüziyasına dəstək olaq”  mövzusunda maarifləndirici tədbirlər keçirilib.
Regional mərkəzlərin keçirdiyi tədbirlərdə dövlət tərəfindən autizmli insanların problemlərinin aradan qaldırılması sahəsində davamlı siyasət aparıldığı qeyd olunub. Ombudsmanın regional mərkəzlərinin rəhbərləri çıxışları zamanı sağlamlıq imkanları məhdud, o cümlədən autizm spektr pozuntusu olan uşaqların hüquqlarının müdafiəsinə Ombudsman tərəfindən xüsusi diqqət yetirildiyini bildiriblər. Autizmlə bağlı cəmiyyətin maarifləndirilməsi, həmin uşaqlarla məşğul olan mütəxəssislərin peşəkarlığının artırılması, bu qrupdan olan insanların sosial proseslərdə iştirakının təmini istiqamətində tədbirlərin zəruriliyi diqqətə çatdırılıb. Eləcə də, Ombudsman  tərəfindən autizm spektr pozuntusu olan şəxslərə dövlət qayğısı ilə əlaqədar xüsusi normativ hüquqi aktın və müvafiq dövlət proqramının qəbul edilməsinin təklif olunduğu vurğulanıb.
Tədbirlərdə mövzu ilə bağlı ətraflı müzakirə aparılıb, iştirakçıları maraqlandıran suallar cavablandırılıb.

The Regional Centers of the Ombudsman have organized events on the rights of people living with autism
30-04-2022 1548 dəfə oxunub
The Ombudsman's Ganja, Jalilabad, Sheki, and Guba regional centers held legal awareness-raising events on autism.
The Ombudsman's Ganja Regional Center held an event on "Promotion and protection of the rights of autistic people " with the participation of children living with autism and their parents rehabilitated in the Ganja Community-Based Rehabilitation Center of the United Aid for Azerbaijan (UAFA) as part of the Autism Awareness Month. During the event, the staff of the Regional Center accepted the appeals of parents who want to apply to the Commissioner on various issues.
The Jalilabad Regional Center also held an educational event titled "Public Awareness of Autism" at the district central library. The event has brought together the representatives of government agencies and the young people.
Aside, the Sheki Regional Center organized an awareness event on the topic "Support to social and legal protection of autistic persons" with the participation of teachers of Sheki Integrated Boarding Gymnasium, city Education Department, Sheki Department of the State Social Protection Fund, Sheki Central District Hospital Public Legal Entity, parents of children with autism and students of Sheki Medical College.
As part of the awareness month, the Guba Regional Center hosted an awareness-raising event on "Supporting the social inclusion of people with autism".
During the aforementioned events, it was spoken about state sustainable policy to eliminate the problems of people with autism, the Ombudsman’s activities in the field of the protection of the rights of children with disabilities, including those with autism. It was also underlined the necessity of measures for increasing the public awareness of autism, the increase the professionalism of specialists working with these children, and ensuring the participation of this group of people in social processes. It was also noted that the Ombudsman proposed to adopt a special normative legal act and a relevant state program on state care for people with ASD.
The event continued with an interactive discussion on the topic and the questions of the participants were answered.