Ombudsman Aparatı tərəfindən “Ümummilli lider Heydər Əliyev və uşaq hüquqlarının müdafiəsi” mövzusunda maarifləndirmə tədbiri keçirilib
07-05-2022 1339 dəfə oxunub
Azərbaycan Respublikasının İnsan Hüquqları üzrə Müvəkkili (Ombudsman) Aparatı tərəfindən Ulu Öndər Heydər Əliyevin anadan olmasının 99-cu ildönümü ilə əlaqədar Bakı şəhəri Cavanşir Rəhimov adına 146 nömrəli tam orta məktəbin şagirdləri üçün “Ümummilli lider Heydər Əliyev və uşaq hüquqlarının müdafiəsi” mövzusunda maarifləndirmə tədbiri keçirilib.
Tədbirdə çıxış edən Uşaq hüquqlarının müdafiəsi sektorunun müdiri Nigar Ağayeva Ulu Öndər Heydər Əliyevin hakimiyyəti dövründə uşaqlara qayğı, onların hüquq və maraqlarının təmin olunması istiqamətində görülən işlər, dövlət uşaq siyasətinin hüquqi əsaslarının formalaşması barədə məlumat verib.
Daha sonra Uşaq hüquqlarının müdafiəsi sektorunun aparıcı məsləhətçisi Azər İsalı çıxış edərək, uşaqların mövcud beynəlxalq və milli qanunvericilik aktları ilə müəyyən olunmuş hüquq və vəzifələri, onların zorakılıq, ayrı-seçkilik, istismar hallarından müdafiəsi barədə danışıb.
Bununla yanaşı, tədbir zamanı təsisatın uşaq hüquqlarının müdafiəsi sahəsində fəaliyyəti, Ombusmanın ünvanına daxil olan müraciətlərin araşdırılması və təmini istiqamətində görülən işlər barəsində iştirakçılara məlumat verilib.

Ombudsman Office hosted an awareness-raising event entitled "National Leader Heydar Aliyev and the protection of child rights
07-05-2022 1264 dəfə oxunub
On the 99th birth anniversary of the National Leader Heydar Aliyev, the Ombudsman Office organized an awareness-raising event on “National Leader Heydar Aliyev and the protection of child rights” for the students of the school No. 146 in Baku named after Javanshir Rahimov.
Speaking at the event, the head of the Child Rights Protection Unit, Ms. Nigar Aghayeva provided information about the care for the children, the actions aimed at ensuring their rights and interests, shaping the legal basis for the state child policy during the tenure of the National Leader Heydar Aliyev.
Then the lead advisor of the Child Rights Protection Unit, Mr. Azer Isali made a presentation and spoke about the rights and duties of children specified in the international tools and national legislative acts, as well as the protection of children from violence, discrimination, and abuse.
Furthermore, the participants were informed about the activity of the institution on the protection of child rights, the handling procedure of the appeals addressed to the Ombudsman, and the measures taken for their provision.