Ombudsman Mediasiya Şurasının İdarə Heyətinin sədri ilə görüş keçirib
Ombudsman Səbinə Əliyeva Mediasiya Şurasının İdarə Heyətinin sədri Nadir Adilovu və onun rəhbərlik etdiyi nümayəndə heyətini qəbul edib.
Qonaqları salamlayan S.Əliyeva mediasiya prosesinin xüsusən biznes sektoru üçün əhəmiyyətli bir vasitə olduğunu qeyd edib. Ombudsman düzgün təşkil edilmiş mediasiyanın vətəndaşlara məhkəmə proseslərinə getmədən, könüllü qaydada mediasiya prosesində iştirak etməklə mübahisələrin həll edilməsi, bununla da hüquqlarının effektiv müdafiəsi üçün imkanlar yarada biləcəyini bildirib.
Müvəkkil qeyd olunan məsələlərin Ombudsman təsisatı üçün də əhəmiyyət kəsb etdiyini, Mediasiya Şurası ilə əməkdaşlığa önəm verildiyini vurğulayıb. Mediasiya prosesi ilə bağlı ünvanlanmış müraciətlərin araşdırılması sahəsində birgə əməkdaşlıqdan danışan Ombudsman mediasiya sahəsində mövcud ola biləcək boşluqların, problemlərin aşkar edilməsi və monitorinqinin bu sahənin təkmilləşdirilməsi perspektivi baxımından əhəmiyyətli olduğunu vurğulayıb.
Daha sonra Ombudsman Aparatı ilə Mediasiya Şurası arasında əməkdaşlıq əlaqələrinin qurulması, kordinasiya işinin təşkili və bununla əlaqədar həm Ombudsman Aparatında, həm də Mediasiya Şurasında əlaqələndirici şəxslərin müəyyən edilməsi, mediatorların qanunvericiliyin tələbləri barədə məlumatlılıq səviyyəsinin artırılması məqsədilə mərkəzdə və regionlarda birgə marifləndirmə tədbirlərinin həyata keçirilməsi, mediasiya fəaliyyəti ilə bağlı Müvəkkilə ünvanlanmış müraciətlərlə əlaqədar funksional və normativ boşluqların müəyyən edilməsi və operativ qaydada aradan qaldırılması qurumların səlahiyyətli nümayəndələrinin iştirakı ilə görüşlərin keçirilməsi, müzakirələrin aparılması barədə danışılıb.
Ombudsman tərəfindən  Mediasiya Şurasının nəzarət funksiyası çərçivəsində mediatorların fəaliyyətinin yoxlanılması məqsədilə monitorinqlərin təşkil edilməsi və mediasiya fəaliyyətinin həyata keçirilməsi zamanı mediatorların qarşılaşdıqları çətinliklər, normativ hüquqi aktlarda mövcud olan boşluqların aradan qaldırılması, qanunvericiliyin təkmilləşdirilməsi ilə bağlı təkliflərin müzakirə olunması, bununla əlaqədar aidiyyəti qurumlara müraciətlər edilməsi sahəsində birgə əməkdaşlıq aparılması təklifləri irəli sürülüb.
Görüş zamanı Nadir Adilov Mediasiya Şurasının yarandığı gündən başlayaraq həyata keçirilmiş fəaliyyət haqqında məlumat verib.

Ombudsman met with the Director of the Board of the Council of Mediation of Azerbaijan
Ombudsperson of Azerbaijan Ms. Sabina Aliyeva met with Mr. Nadir Adilov, the Director of the Board of the Council of Mediation of Azerbaijan, and his delegation.
Greeting the guests, the Ombudsperson S. Aliyeva noted the importance of the mediation process, especially in the businesses. She said the mediation process would facilitate the effective protection of the rights of individuals through resolving the disputes voluntarily participating in the mediation process without going to court.
The Ombudsman stressed the significance of the cooperation with the Council of Mediation, saying the aforesaid issues are also of importance to the ombuds institution of Azerbaijan, as well. Furthermore, speaking about the cooperation to jointly investigate the applications dealing with the mediation process, the Ombudsman said that the identification of the existing shortcomings and problems in this field and their monitoring would be critical in terms of the improvement of the field, in question.
As well, the sides have discussed the issues related to holding joint awareness-raising events in Baku and regions, founding normative-functional deficiencies in the applications involving mediation issues received by the Ombudsman and their elimination in a prompt manner, and arranging meetings and discussions with the competent authorities in order to strengthen the cooperation between the two institutions, organize the coordination of the work and determine contact persons in both institutions and finally, to increase the awareness of the mediators about the requirements of the legislation.
During the meeting, the Ombudsman made recommendations for conducting monitoring of the activity of the mediators within the control function of the Mediation Council, eliminating difficulties faced by the mediators during their activities and shortcomings existing in the normative and legal acts, consulting on proposals on the improvement of the national legal framework, and cooperating to make requests the relevant bodies in this regard.
Besides, Mr. Adilov also gave detailed information about the activity of the Mediation Council from the very beginning.