Ombudsman Dünya Bankının nümayəndələrini qəbul edib
Azərbaycan Respublikasının İnsan Hüquqları üzrə Müvəkkilli (Ombudsman) Səbinə Əliyeva Dünya Bankının dövlət sektoru üzrə baş mütəxəssisləri Eva Melis, Valid Malik və Dünya Bankının nümayəndələrini qəbul edib.
Qonaqları salamlayan Müvəkkil təsisatın fəaliyyətinin əsas istiqamətləri, dövlət və yerli özünüidarə orqanları, ictimai təşkilatlar və beynəlxalq qurumlarla əməkdaşlıq əlaqələri barədə məlumat verib, fikir və təcrübə mübadiləsinin əhəmiyyətini vurğulayıb. Çıxış zamanı əhalinin həssas qruplarının hüquqlarının müdafiəsi sahəsində görülmüş işlər, Müvəkkilin müstəqil monitorinq funksiyası, eləcə də biznes və insan hüquqları sahəsindəki fəaliyyəti barədə ətraflı məlumat verilib.
Görüşdə işğaldan azad olunmuş ərazilərdə aparılan işlər, habelə Ombudsmanın Birinci Qarabağ müharibəsində itkin düşmüş şəxslərlə bağlı fəaliyyəti barədə danışılıb.
Görüş zamanı Ombudsmanın Aparatında və regional mərkəzlərində elektron sənəd dövriyyəsi sisteminin tətbiqi, texniki bazanın müasir tələblərə uyğun quraşdırılması, Dünya Bankının Azərbaycanda məşğulluğa dəstək və pulsuz hüquqi yardım layihələri üzrə əməkdaşlıq perspektivləri, eləcə də “Biznes və insan hüquqları” sahəsində maarifləndirmə və təbliğat işinin təşkili, çap materiallarının hazırlanması sahəsində əməkdaşlıq məsələləri müzakirə edilib, hər iki qurum üzrə əlaqələndirici şəxslər müəyyən edilib.

Ombudsman received the Representatives of the World Bank
Ombudsman Sabina Aliyeva held a meeting with Eva Maria Melis, Senior Governance Specialist, and Waleed Malik, Senior Public Sector Specialist, and other representatives of the World Bank.
Greeting the guests, the Ombudsman elaborated on main activity directions, and cooperation with the state and local self-governing authorities, and public and international institutions. It was given broad information on the protection of the rights of vulnerable population groups, independent monitoring mechanisms, and activities in the field of business and human rights of the Ombudsman.
During the meeting, the Ombudsman’s activity in the liberated areas and work in the field of restoration of family links with the missing people.
Further, implementation of electronic documentation turnover, constructing a technical base with modern requirements in the Ombudsman Office and its Regional Centers, future perspectives of the World Bank “Doing Business” and “Free Legal Aid” Projects in Azerbaijan between the two institutions, organization of “business and human rights” awareness-raising and promotional activities, and cooperation in preparing printing materials were discussed and two focal persons of both institutions were appointed.