Ombudsmanın Gəncə Regional Mərkəzi tərəfindən Uşaqların Beynəlxalq Müdafiəsi Günü münasibətilə tədbirlər keçirilib
02-06-2022 1495 dəfə oxunub
Azərbaycan Respublikasının İnsan Hüquqları üzrə Müvəkkilinin (Ombudsmanın) Gəncə Regional Mərkəzi “İnsan Hüquqları Aylığı” çərçivəsində və 1 İyun - Uşaqların Beynəlxalq Müdafiəsi Günü münasibətilə bir sıra tədbirlər təşkil edib.
Bu münasibətlə Ombudsmanın Gəncə Regional Mərkəzinin əməkdaşları tərəfindən Gəncə Uşaq Evində tədbir keçirilib. Gəncə Regional Mərkəzinin rəhbəri Səbuhi Abbasov insan hüquqlarının yaranması tarixi, bu sahədə mövcud olan beynəlxalq sənədlər və müdafiə mexanizmləri, o cümlədən BMT-nin “Uşaq hüquqları haqqında” Konvensiyası və “Uşaq hüquqları haqqında” Azərbaycan Respublikasının Qanunu barədə tədbir iştirakçılarına ətraflı məlumat verib. Bununla yanaşı, uşaqlara qarşı zorakılıqla mübarizədə uşaq hüquqlarının təbliğinin əhəmiyyəti, bu sahədə Ombudsman Aparatı tərəfindən həyata keçirilən geniş fəaliyyət haqqında söhbət açılıb.
Ombudsmanın Gəncə Regional Mərkəzi, Samux Rayon İcra Hakimiyyəti və Dini Qurumlarla İş Üzrə Dövlət Komitəsinin Gəncə bölgəsi üzrə şöbəsinin birgə təşkilatçılığı ilə Samux rayonu Sərkar kənd orta məktəbində “Erkən nikahların qarşısının alınması və zərərli vərdişlərlə mübarizə” mövzusunda hüquqi maarifləndirmə tədbiri keçirilib. Tədbirdə məktəbin şagirdləri, mətbuat nümayəndələri də iştirak ediblər.

Ganja Regional Center of the Ombudsman held events to mark International Day for Protection of Children
02-06-2022 1407 dəfə oxunub
During the Human Rights Month-long campaign, the Ganja Regional Center of the Ombudsman organized a range of events on the occasion of the 1 June -International Day for Protection of Children.
In this regard, the Regional Center held an event in Ganja Children’s Home. The Head of the Regional Center, Mr. Sabuhi Abbasov provided the participants with detailed information on the history of human rights, existing international legal frameworks, and protection mechanisms in the relevant field and the UN CRC, and the national Law on child rights. Furthermore, it was spoken about the importance of promoting children’s rights to prevent child maltreatment, and the Ombudsman’s activities addressing this problem.
Besides, the Regional Center also organized an awareness-raising event on the topic of “Preventing Child Marriage and Fighting against Harmful Practices” in the secondary school in the Sarkar village of Samukh district in cooperation with the Samukh district Executive Power Office and Ganja Region of the State Committee for Work with Religious Organizations. The event was attended by pupils and media outlets.