Ombudsmanın nümayəndələri autizmli uşaqlar üçün hazırlanmış mobil tətbiqin və yeni saytın təqdimatında iştirak ediblər
04-06-2022 1448 dəfə oxunub
Əmək və Əhalinin Sosial Müdafiəsi Nazirliyinin tabeliyində Sosial Xidmətlər Agentliyinin layihəsi çərçivəsində autizmli uşaqlar üçün “AutizmDERS” mobil tətbiqi və www.autizmders.az saytının təqdimat mərasimi keçirilib.
Dövlət qurumlarının və qeyri-hökumət təşkilatlarının nümayəndələrinin, uşaq inkişaf mütəxəssislərinin, tibb işçilərinin, pedaqoqların, valideynlərin iştirakı ilə keçirilmiş tədbirdə Ombudsman Aparatının Hüquqi maarifləndirmə sektorunun müdiri Müqalib Mahmudov və baş məsləhətçisi Aydan Talıbova iştirak ediblər.
Hazırda ölkəmizdə keçirilən “İnsan Hüquqları Aylığı”na təsadüf edən tədbirdə çıxış edən M.Mahmudov iştirakçıları Ombudsman Səbinə Əliyevanın adından salamlayıb və 1 İyun - Uşaqların Beynəlxalq Müdafiəsi Günü münasibətilə uşaqları təbrik edib.
Təqdimatı keçirilən elektron resursların autizmli uşaqların psixoloji, pedaqoji və sosial reabilitasiyası, onların təhsil imkanlarının, idrak, qavrama, kiçik və böyük motor, sosial, nitq, təqlid bacarıqlarının artırılması, intellektual inkişafının təmin olunması baxımından mühüm əhəmiyyətə malik olduğu diqqətə çatdırılıb. Bu qəbildən olan uşaqların reabilitasiyası prosesində valideynlərin aktiv iştirakına dəstək verilməsi və uşaqların zəruri bacarıqlara yiyələnmələri üçün valideynlər tərəfindən hansı işlərin aparılmalı olduğu barədə onların maarifləndirilməsinə xidmət edən bu kimi layihələrin davamlı olmasının vacibliyi vurğulanıb.

The Representative of the Ombudsman participated in the presentation of a new mobile app and a new website about children with autism spectrum
04-06-2022 1372 dəfə oxunub
A presentation ceremony for the “AutizmDERS” mobile app and a website of www.autizmders.az about children with autism spectrum was launched within the framework of the Project by the Social Services Agency under the Ministry of Labor and Social Protection of Population.
At the presentation event, attended by state agencies, non-governmental organizations, child development specialists, health providers, teachers, and parents, the Ombudsman Office was represented by Mr. Mugalib Mahmudov, head of the Legal Education Unit, and Ms. Aidan Talibova, a chief adviser at the Unit.
Speaking at the event, which coincided with the “Human Rights Month”, currently ongoing across the country, Mr. Mahmudov has extended greetings and congratulations on the 1 June – International Day for Protection of Children on behalf of the Ombudsperson Ms. Sabina Aliyeva.
It was noted that electronic resources presented have an essential role in increasing psychological, pedagogical, and social rehabilitation, education opportunities for, cognitive, perceptual, small and large motor, social, speech, and imitation skills in children with autism, as well as ensuring their cognitive development. It was also stressed the significance of supporting the close participation of parents in the rehabilitation process of this category of children and the sustainability of such projects, aimed at educating parents on how to help their children acquire necessary skills and what to do.