Ombudsman Aparatının əməkdaşları tərəfindən miqrasiya sahəsində maarifləndirici təlim keçirilib
Avropa İttifaqının maliyyə dəstəyi ilə keçirilən Azərbaycanla Yerdəyişmə üzrə Tərəfdaşlığın həyata keçirilməsinə dəstək (MOBILAZE 2)”  layihəsi çərçivəsində Ombudsman Aparatı, Dövlət Miqrasiya Xidməti və Miqrasiya Siyasətinin İnkişafı üzrə Beynəlxalq Mərkəzin ölkəmizdəki nümayəndəliyinin birgə əməkdaşlığı ilə təşkil edilmiş təlimdə Ombudsman Aparatının nümayəndələri təqdimatlarla çıxış ediblər.
“İnsan Hüquqları Aylığı” çərçivəsində keçirilən təlimin açılış hissəsindən sonra Ombudsman Aparatının rəhbəri Aydın Səfixanlı “Miqrantların hüquqlarının müdafiəsi və bu sahədə mövcud milli və beynəlxalq hüquq müdafiə mexanizmləri” mövzusunda təqdimatla çıxış edib. A.Səfixanlı çıxışında milli qanunvericilikdə və beynəlxalq sənədlərdə təsbir edilmiş miqrant hüquqlarına dair normalar barədə geniş məlumat verib, iştirakçıların suallarını cavablandırıb.
Daha sonra Şəhid ailələri və müharibə veteranları ilə iş sektorunun müdiri Turan Cahangirova “Miqrantların hüquqlarının müdafiəsində Ombudsmanın rolu” mövzusunda təqdimat edərək, təsisatın tarixi, Ombudsmanın səlahiyyətləri, beynəlxalq əməkdaşlıq əlaqələri və miqrant hüquqlarının təmini istiqamətində fəaliyyəti barədə danışıb.
İşgəncələrin qarşısının alınması şöbəsinin müdiri Vüqar Heydərov “Ombudsmanın Milli Preventiv Mexanizm qismində mandatı və fəaliyyəti: tənzimlənməyən miqrantların saxlanılması mərkəzlərinə preventiv başçəkmələr” adlı təqdimatla çıxış edib. Təqdimat zamanı iştirakçılar Azərbaycanda Milli Preventiv Mexanizm funksiyalarını həyata keçirən Ombudsmanın bu sahədə fəaliyyəti barədə ətraflı məlumalandırılıb.
İnformasiya əldə etmək hüququnun təmini sektorunun müdiri Aynur Həmidova isə “Miqrasiya qanunvericiliyinin tətbiqi və inkişafı perspektivləri. Monitorinq” mövzulu təqdimatla çıxış edərək, iştirakçılara əcnəbilərin və vətəndaşlığı olmayan şəxslərin hüquqi vəziyyəti, miqrasiya prosesləri və bu sahədə innovativ metodların tətbiqi barədə məlumat verib.
Daha sonra təlim interaktiv müzakirə formasında davam etdirilib, miqrasiya prosesləri ilə əlaqədar bir sıra məsələlər barədə fikir mübadiləsi aparılıb.
Yekunda iştirakçılara Ombudsman Aparatı tərəfindən hazırlanmış maarifləndirici vəsaitlər paylanılıb. Ombudsman Səbinə Əliyeva təlimdə iştirak edən Dövlət Miqrasiya Xidməti, Daxili İşlər Nazirliyi və Dövlət Sərhəd Xidmətinin əməkdaşlarına sertifikatlar təqdim edib.
Qeyd edək ki, iki gün davam edəcək tədbirin növbəti günündə Yevlax şəhərində yerləşən Qanunsuz Miqrantların Saxlanması Mərkəzinə başçəkmə nəzərdə tutulub.

Representatives of the Ombudsman Office held awareness-raising training on migration
The representatives of the Ombudsman Office gave presentations in the training launched within the framework of the “EU-funded MOBILAZE 2 Project on the Support the Implementation of the Mobility Partnership in Azerbaijan“, running in cooperation among the Ombudsman Office and the State Migration Service and ICMPD country representative.
Following the opening ceremony of the event, organized during the “Human Rights Month”, the chief of the staff of the Ombudsman Office, Mr. Aydin Safikhanli gave a presentation about the current international and national legal framework on the protection of the rights of migrants: monitoring mechanisms and detention procedures of irregular migrants”. In his speech, he briefed on the provisions about migrants’ rights stated in domestic and international legal documents. The related questions were answered.
Then, Ms. Turan Jahangirova, head of the Unit on Protection of the Rights of Martyr’s Families and Veterans, doing a presentation about the role of the ombudsperson in the protection of migrants’ rights, informed the audience about the historical background, Ombudsman’s competences, international cooperation, and activity in the field of ensuring migrants’ rights.
Mr. Vugar Heydarov, the head of the Department on Prevention of Torture, made a presentation about the Ombudsman’s NPM mechanism mandate and activity: preventive visits to the places of deprivation of liberty for irregular migration. The trainees were broadly informed about the NPM functions of the ombudsperson.
Also, Ms. Aynur Hamidova, the head of the Unit on Ensuring the Right to Information, reported on the “Prospects for the application and development of migration legislation: migration” which provided information on the legal situation of foreigners and stateless persons, migration processes, and innovations applied in this field.
Further, the training was continued with interactive discussions about a number of issues on migration processes.
In the end, the trainees were presented with educational materials produced by the Ombudsman Institution. The Ombudsman awarded certificates to the trainees represented by the mentioned above state authorities.
This should be noted that on the next day of this two-day training, a preventive visit is to be planned to the Irregular Migrants Detention Center in Yevlakh city.