Ombudsman “Ailə-nikah münasibətlərinin inkişafı: çağırışlar, islahatlar, perspektivlər” mövzusunda ictimai müzakirədə çıxış edib
10-06-2022 1461 dəfə oxunub
18 may-18 iyun tarixlərində ölkəmizdə keçirilən “İnsan Hüquqları Aylığı” çərçivəsində Ombudsman Aparatı və Ədliyyə Nazirliyi tərəfindən Ailə-nikah münasibətlərinin inkişafı: çağırışlar, islahatlar, perspektivlər” mövzusunda ictimai müzakirə təşkil edilib.
Tədbirin açılış hissəsində Ombudsman Səbinə Əliyeva, Milli Məclisin Ailə, qadın və uşaq məsələləri komitəsinin sədri Hicran Hüseynova və Ədliyyə Nazirliyi İnsan hüquqları və ictimaiyyətlə əlaqələr idarəsinin rəisi Aynur Sabitova çıxış ediblər.
Ombudsman tədbirdə çıxışı zamanı dövlət ailə siyasətinin cəmiyyətdə ailənin mövqeyinin qorunması, ailə dəyərlərinin daha da möhkəmləndirilməsi və bu dəyərlərin gələcək nəsillərə ötürülməsinə yönəldiyini qeyd edib.
S.Əliyeva ailə münasibətləri ilə əlaqədar hüquq pozuntularının qarşısının alınmasında məhkəmədənkənar hüquq müdafiə mexanizmi kimi milli insan hüquqları təsisatlarının böyük rolu olduğunu bildirib. Bu baxımdan Ombudsman Aparatına əsasən məişət zorakılığı, alimentin ödənilməsi, valideynlərin uşaqlarla ünsiyyət hüququnun təmin edilməsi ilə bağlı məhkəmə qərarlarının icrası, qəyyumluq və himayə məsələləri, erkən evlilik və digər hallarla əlaqədar müraciətlərin daxil olduğu və zəruri araşdırmalar aparılmaqla müvafiq tədbirlərin görüldüyü diqqətə çatdırılıb.
Ombudsman qeyd edib ki, kütləvi informasiya vasitələrində və sosial şəbəkələrdə uşaqlara qarşı zorakılıq, erkən evlilik halları ilə bağlı yayımlanan məlumatlar operativ qaydada araşdırılır və həmin məsələlərin həlli nəzarətdə saxlanılır. S.Əliyeva ailə institutu ilə bağlı əsas problemlərin həlli məqsədilə qanunvericilikdə müəyyən dəyişikliklərin edilməsi ilə yanaşı, maarifləndirmə tədbirlərinin həyata keçirilməsi və ictimai qınağın formalaşmasının da əhəmiyyətli olduğunu qeyd edib.
Aliment borcunun ödənilməsindən yayınma hallarının əsas şikayət obyekti olan hallar sırasında yer aldığını bildirən Ombudsman bununla bağlı illik məruzələrdə verilmiş təkliflər barədə danışıb. O, həmçinin aidiyyəti qurumlar tərəfindən sosial təhlükəli vəziyyətdə olan ailələrin aşkar edilməsi və zəruri tədbirlərin görülməsinin əhəmiyyətinə toxunaraq, yerli icra hakimiyyəti orqanlarının, yetkinlik yaşına çatmayanların işləri və hüquqlarının müdafiəsi üzrə komissiyaların fəaliyyətinin təkmilləşdirilməsinə ehtiyac olduğunu bildirib.
Ölkəmizdə məişət zorakılığının qarşısının alınması, gender bərabərliyi və uşaq hüquqlarının təmini ilə bağlı qanunvericilik aktları və strateji sənədlərin qəbul olunmasının bu sahədə zəruri addımlar olduğunu vurğulayan Ombdusman ailə planlaşdırılması üzrə strateji proqramın hazırlanması və təsdiq edilməsinin də mövcud istiqamətdə tədbirlərin gücləndirilməsinə töhfə verəcəyini qeyd edib.
Tədbirdə Ombudsman Aparatı və Ədliyyə Nazirliyi arasında sıx əməkdaşlıq qurulduğu, əksər şikayətlərlə bağlı bu nazirliyə müraciət olunduğu diqqətə çatdırılıb.
Daha sonra iki panel sessiya və müzakirə ilə davam edən tədbirdə Ombudsman Aparatının rəhbəri Aydın Səfixanlı, habelə Ədliyyə Nazirliyi, Vəkillər Kollegiyası, Mediasiya Şurası, Yasamal Rayon Məhkəməsi və vətəndaş cəmiyyətinin nümayəndələri çıxış ediblər.
Yekunda ictimai müzakirə iştirakçıları ailə-nikah münasibətlərinə dair müxtəlif məsələlərlə bağlı fikir mübadiləsi aparıblar.

Ombudsman reported at the public discussion on the Development of Family and Marriage Relationships: Challenges, Reforms, and Perspectives
10-06-2022 1464 dəfə oxunub
On 18 May-18 June 2022 during the “Human Rights Month”, the Ombudsman Office and Ministry of Justice jointly organized a public discussion on “Development of Family and Marriage Relationships: Challenges, Reforms, and Perspectives”.
The Ombudsman Ms. Sabina Aliyeva, Ms. Hijran Huseynova, a Chairwoman of the Parliamentary Committee on Family, Women and Child Issues, and Aynur Sabitova, a Head Ministry of Justice Human Rights and Public Relations Department delivered speeches at the opening ceremony.
Furthermore, the Ombudsman, during her speech, noted that national family policy aims at the maintenance of a family, further strengthening the family values and transferring these values to the next generations.
S. Aliyeva also said that NHRIs have a great role in preventing law violations regarding family relationships as a non-judicial protection mechanism. In this regard, the Ombudsman said that she received complaints mainly about domestic violence, non-payment of child support payments, non-compliance with judgments on the right of a parent to communicate with the child, guardianship and custody issues, early marriage, and others about which the necessary investigations were conducted.
Besides, the Ombudsman noted that child abuse cases and early marriage information disseminated through the mass and social media are checked in a prompt manner and kept in focus. It was said the importance of amending the current relevant legislation in order to solve the key problems about the family institution, carry out awareness-raising activities, and formation of public condemnation.
It was also reported about proposals included in the Annual Reports to address the failure to pay alimonies as one of the key problems complained about. The Ombudsperson noted the necessity for relevant agencies to identify socially vulnerable families and take the necessary measures, and stressed the need to improve the work of local executive authorities, and commissions for the protection of the rights and affairs of minors.
She said that it is necessary to improve the activity of local executive bodies, commissions’ on the issues of adolescents, and protection of the rights, referring to the question of identifying families being at social risk and the importance of taking the necessary measures.
Emphasizing the importance of the adoption of legislative acts and strategic documents to prevent domestic violence, and ensure gender equality and child rights at the national level, the Ombudsman said that if the strategic programs on family planning are adopted, it will strengthen the measures in this field.
It was also reiterated the close cooperation built between the Ombudsman Office and the Ministry of Justice, and the Ministry was requested regarding the vast majority of complaints.
Further, A. Safikhanli from the Ombudsman Office, and representatives of the Ministry of Justry, Bar Association, Mediation Council, Yasamal District, and civil society institutions spoke at the panel sessions and discussions.
In the end, public discussion participants exchanged their views on various topics of family-marriage relationships.