Ombudsman tərəfindən elan olunmuş “İnsan Hüquqları Aylığı” çərçivəsində növbəti maarifləndirmə tədbiri keçirilib
16-06-2022 1672 dəfə oxunub
Azərbaycan Respublikasının İnsan Hüquqları üzrə Müvəkkili (Ombudsman) tərəfindən elan olunmuş “İnsan Hüquqları Aylığı” çərçivəsində Əmək və Əhalinin Sosial Müdafiəsi Nazirliyinin tabeliyində Sosial Xidmətlər Agentliyinin Həssas əhali qruplarından olan şəxslər üçün Sığınacaq və Sosial Reabilitasiya Müəssisəsində 12 iyun – Ümumdünya Uşaq Əməyinə qarşı Mübarizə Gününə həsr olunmuş, həmçinin “İnsan hüquqları və onun prinsipləri” mövzusunda tədbirlər keçirilib.
Həmin müəssisənin nümayəndəsi təqdimatla çıxış edərək, sakinlər və işçi heyətinə “insan hüquqları” anlayışı, onun prinsipləri, bu sahədə mövcud beynəlxalq sənədlər və mexanizmlər, ölkədə həyata keçirilən tədbirlər, uşaq əməyi ilə bağlı qanunvericilikdə təsbit olunmuş müddəalar, aparılan araşdırmalar və onunla mübarizə yolları barədə ətraflı məlumat verib.
Ombudsman Aparatının Uşaq hüquqlarının müdafiəsi sektorunun müdiri Nigar Ağayeva çıxışı zamanı “İnsan Hüquqları Aylığı” çərçivəsində tədbirlərin keçirilməsinə görə Sosial Xidmətlər Agentliyinə və Həssas əhali qruplarından olan şəxslər üçün Sığınacaq və Sosial Reabilitasiya Müəssisəsinə təşəkkürünü bildirib, Aylığın məqsədi və əhəmiyyətini iştirakçıların diqqətinə çatdırıb.
Tədbirlərin sonunda mövzuya dair maarifləndirici videoçarxlar, həmçinin uşaqlar tərəfindən səhnəciklər nümayiş etdirilib. Eyni zamanda, Aylıq çərçivəsində müəssisənin uşaq sakinlərinin iştirakı ilə insan hüquqlarına dair hazırlanmış videoçarx təqdim olunub.

Another awareness-raising event was held as part of the Human Rights Month, announced by the Ombudsman
16-06-2022 1675 dəfə oxunub
As part of the “Human Rights Month” announced by the Ombudsman, the Social Services Agency's Shelter and Social Rehabilitation Institution for Vulnerable groups under the Ministry of Labor and Social Protection of Population held awareness-raising events dedicated to June 12 –World Day Against Child Labor, as well as event on "Human Rights and its Principles".
During her speech, Ms. N. Aghayeva, the Head of the Child Rights Protection Unit in the Ombudsman Office expressed her gratitude to the Social Services Agency and Shelter and Social Rehabilitation Facility for Vulnerable Groups and informed the participants about the purpose and significance of the month-long campaign.
At the end of the event, educational videos on the topic were shown, as well a cultural program by children was demonstrated. Furthermore, a video on human rights with the participation of resident children was played as part of the month-long campaign.